Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin Yatağı Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bir bebeğin gelişimi için en önemli faktörlerden biri uykudur. Bebeğinizin düzenli bir şekilde uyuması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için ihtiyacınız olansa doğru bir yatak. Bebeklerin ilk aylarında zamanlarını en çok geçirdikleri yer olan yataklarının hangi malzemeden üretildiği, nasıl bir ergonomiye sahip olduğu, temizlenme koşulları bu noktada en önemli etmenlerdir.

İlk 6 ayda bebeğiniz her uyandığında anne sütü emmek isteyeceğinden bebeğinizin size en yakın konumda bulunması, çok daha kolaylık sağlar. Bu yüzden sizinle aynı odada yatması en uygun olandır. Özellikle ilk 3 ayda bebekler dönemedikleri için anne ile aynı odada yatırılabilir. Bu dönemde ahşap malzemeden yapılmış sepet formundaki yataklar çok daha kullanışlı olacaktır. Yatak kasasının içinde ise orta sertlikte ortopedik malzemeden bir yatak, bebeğinizin fiziği açısından da gereklidir.

En geç dokuzuncu aydan itibarense bebeğinizi farklı bir odada uyutabilirsiniz. Bu da daha büyük bir yatağa geçmeyi gerekli kılıyor. Tabi bu durumda bir bebek telsizi edinmeniz gerek. Bu sayede daha kontrollü olabilirsiniz. Bu dönemde bebekler rahatlıkla sağa-sola dönebildiğinden yatağın bebeğinizin boyutuyla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Yatağın yaz yüzeyinde korkuluk bulunması, bebeğinizi düşmelere karşı koruyacaktır. Ancak bu korkulukların yine de bebeğinize zarar vermeyen malzemeden üretilmiş olduğuna dikkat etmenizde fayda var.

Bebek Yatağı

Gelelim yatak ve yorganda kullanılması gereken malzemelere… Eğer bebeğinizin ev tozuna alerjisi varsa yatak ve yorgan tercihinizin yün olmamasına özen göstermelisiniz. Yün yorganlarda bulunan -mayt denen- ev tozları bebeğinizin öksürmesine neden olabilir. Alerjik bebekler için en ideal malzeme, elyaf. Bu dönemde sıkça kirlenme yaşayabileceğinizden malzemelerin sık yıkanabilir ve kolay temizlenebilir olmasına ayrıca dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz için yastık, yatak ve yorgan seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur bu ürünlerin malzemelerinin antibakteriyel olmasıdır. Yastık ve yorganların 60 derecede yıkanmaya elverişli olduğuna özen göstermelisiniz. Bu sıcaklık tüm bakterilerin ortadan kalktığı bir değer olduğundan, aldığınız ürünlerin bu anlamda dayanıklı olması şart. Yataklarda da tercihinizi yıkanabilir olanlardan yana yaparsanız yatağın yüzeyini de en az kullanılan nevresimler kadar temiz tutmuş olursunuz. Sıra geldi işin en keyifli kısmına; onlarca renkli seçenek arasında bebeğiniz için en güzel nevresim takımını seçmeye…

Önceki YazıSonraki Yazı