Eğitici Oyunlar & Oyuncaklar

Bebek Oyuncağı

Bebeğiniz için yaptığınız bütün alışverişlerin en keyiflisi ve en heyecan verici olanı muhtemelen bebek oyuncağı alışverişidir. Malum anneler ve babalar çocuklarının eğlence vakitlerini de planlarlar ve bu planlamada en önemli unsur oyuncak seçimidir. Son dönemde haklı olarak eğitici yönüyle kendisini gösteren eğitici oyunlar bilinçli ebeveynlerin ilk tercihleri halini aldı. Bebekler oyuncakları sever ve oyuncaklarla birlikte öğrenir; birlikte eğlenerek ve gülerek bu öğrenme sürecinin tadını çıkarırsınız. Bunun yanı sıra, bebeklerinizin zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimini sağlıklı tamamlayabilmesi için oyuncaklarına ekstra önem göstermeniz gerekir. Bu nedenle, bebekler için eğitici oyunlar ve oyuncaklar öncelikli olarak tercih etmeniz gereken ürünlerdir. “Eğitici oyunlar nelerdir?” diye merak edenler, bu yazımızda sizin için seçtiğimiz  11 eğitici oyun ve oyuncaktan bahsedeceğiz.

1. Karyola Oyuncakları

Bebek Oyuncağı Karyola Oyuncakları

Bebekleriniz karyolalarında geçirdikleri vakitlerde sizin karyolalara takacağınız oyuncaklar sayesinde keyifli vakit geçirecekler. Müzikli ya da farklı formlarda bebeğinizin ilgisini çekecek olan bu bebek oyuncakları, onun sosyal ve zihinsel olarak gelişiminde büyük rol oynayacak ilk oyuncaklardır.

2. Çıngıraklar

Bebek Oyuncağı Çıngıraklar

Bebeğiniz için alacağınız çıngıraklara da özen göstermeniz gerekir. Dişleri kaşınmaya başladığında ağzına götürebileceği bir maddeden yapılmış olması ayrıca önemli olan çıngırakların, bebeğinizin seslere daha duyarlı hale gelmesini ve ses-nesne ilişkisini kavraması açısından eğitici yönü de bulunur.

3. Ahşap Tren

Bebek Oyuncağı Ahşap TrenBebekler için eğitici oyuncaklar aynı zamanda ahşap ürünlerden de tercih edilebilir. Bu eğlenceli ürünlerden biri olan ahşap trenler, bebeğinizin yön duygusunu geliştirmekle kalmaz aynı zamanda renklere ve şekillere olan aşinalığını da artırır. Aynı zamanda motor becerilerini de geliştirecek olan ahşap trenler tercih etmeniz gereken oyuncaklardan biri.

4. Bebek Oyun Halısı

Bebek Oyuncağı Oyun Halısı

Bebeğinizin çok seveceği oyun halıları da eğitici oyunlar arasında popüler bir seçimdir. Halı ve üzerine yerlerini değiştirerek yerleştirebileceğiniz oyuncaklar bebeğinizi eğlendirmekle kalmayacak sesli oyuncaklar sayesinde hayal gücünü de tetikleyecek. Üstelik bebek oyun halıları kolay toplanabiliyor olmasıyla da anneleri sevindiriyor.

5. Eğitici CD Çalar

Bebek Oyuncağı CD Çalar

Eğitici CD çalarlar ebeveynlerin bebekleri için alabileceği en eğlenceli bebek oyuncağı alternatiflerinden biridir. Bebeğiniz bu oyuncaklar sayesinde ilk sözcüklerini sık sık duyma yoluyla tekrarlamaya teşvik edecek, hem eğlenecek hem de öğrenecek.

6. Eğitici Köpek Oyuncağı

Bebek Oyuncağı Eğitici Köpek

Eğitici oyunlar arasında çokça tercih edilen bu sevimli, bir o kadar da akıllı bebek oyuncağı, bebeğinizin sosyal becerilerini geliştirecek. Dokunma yoluyla çalışan bu oyuncaklar, bebeğinizle konuşarak ve şarkı söyleyerek eğitici rolünü yerine getirir.

7. Aktivite Masaları

Bebek Oyuncağı Aktivite Masaları

Aktivite masaları gelişen teknoloji sayesinde artık bebeklerinizle konuşarak onun fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimini desteklemek üzere tasarlanıyor. İçinde pek çok şarkı ve ses bulunan aktivite masaları da bebekler için eğitici oyuncaklardan biri. Eğitici oyunlar denince akla gelen ilk aktivite masası Bondigo aktivite masasını da sizin için ayrıca bu yazımızda inceledik.

8. Eğitici Piyano

Bebek Oyuncağı Eğitici Piyano

Bebeğinizin müzikal yeteneğini geliştirmek istiyorsanız (ve elbette müzikal yetenekle bağlantılı diğer becerilerini de) eğitici piyanolar tam sizin istediğiniz gibi. Bebeğiniz keyifli vakit geçirirken bir yandan da notalara alışacak, şarkı söyleyecek ve öğrenecek.

9. Boncuklu Oyuncaklar

Bebek Oyuncağı Boncuklu Oyuncaklar

Bebeğinizin motor becerilerini ve mantıksal düşünme yetisini geliştirecek boncuklu oyuncaklar ve abaküsler de hem renkleri hem de biçimleri çocuğunuza tanıtmanız açısından önemli eğitici oyunlar ve oyuncaklar arasında yer alıyor.

10. Lego Oyun Setleri

Bebek Oyuncağı Lego

Bebeğinizin el becerilerini ve sebep-sonuç ilişkisi kurma yoluyla düşünme yetilerine katkıda bulunan legolar bebeğinizin zekâ gelişimini desteklemek için en ideal eğitici oyunlar arasında yer alır. Şekilleriyle ve renkleriyle bebeğinizin dikkatini çekerek onu oynamaya ve öğrenmeye sevk edecek olan legolar mutlaka evinizde olmalı.

11. Eğitici İlk Adım Arabaları

Bebek Oyuncağı Eğitici ArabalarBebeğinizin yürümeye başladığı zamanlarda onun en büyük yardımcısı olacak ilk adım arabaları da artık eğitici özellikleriyle piyasalarda. Pek çok fonksiyonuyla bebeğinizi hareket etmeye ve öğrenmeye teşvik edecek olan bu arabaları da bebekler için eğitici oyuncaklar arasında sayabiliriz.

Bebek ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarını öğrenmek için buraya tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı