Asla Anlam Veremediğimiz 11 Baba Davranışı

Babalar Günü Baba Davranışları

Babalar günü ne zaman sorusunun sıkça duyulduğu şu günler Babalar Günü’ne geri sayımın başladığı günler aynı zamanda. En az Anneler Günü kadar önemli olan bu günde, “Paran var mı?”  sorusunun baş sualcisi, annelerimizin bizi şikayet ettikleri yegane mercii ve kumandanın hükümdarı olan babalarımızı mutlu etmenin tam zamanı!

Bütün babalar, her ne kadar belli etmeseler de Babalar Günü’nde sizden mutlak bir hediye yahut küçük biz söz beklerler. Bunun kanıtı olarak, hediyesiz bir Babalar Günü geçirdiğinde “Anca annenize hediye alın zaten….” ya da “hani babaya hediye triplerine maruz kaldığınızı hatırlatabiliriz. :)

Aslında bütün babaların sahip olduğu daha pek çok ortak özellik bulunuyor. Biz de “Anca annelerimizin ortak özelliklerine” değinmiş olmamak için Babalar Günü şerefine babalarımızın katiyyen anlam veremediğimiz bir hayli komik davranışlarını ele alalım dedik.

1. Yanında Duran Nesneyi İstemeleri

Babalar Günü Baba İstekleri

Anneler ile babalar arasındaki belki de en büyük farklardan biri ve tüm babaların en belirgin özelliği kuşkusuz ki budur. Çünkü bir anne hiçbir zaman uzanacağı kadar yakınındaki bir nesneyi başka birinden istemez.

Ancak babalarımız çoğu zaman bizden daha yakın oldukları cep telefonu, televizyon kumandası gibi nesneleri daima bizden isterler. Böyle ufak işlere hiçbir zaman tenezzül etmeyen babalarımızın bu hallerine anlam vermek haliyle pek de mümkün olmuyor. :)

2. A+++++ Enerji Sınıfı Donanımına Sahip Olmaları

Babalar Günü Tasarruf

Bunların yanı sıra tüm babalar A+++++ enerji tasarruflu olma özelliğine sahiptir. “Nasıl yani?” Dediğinizi duyar gibiyiz. Bu durumu hemen bir örnekle açıklayalım. Babalarımız adeta birer “açık ışık” radarıdırlar. Açık ışık gördüğü ya da –hissettiği- an elektrik düğmesinin yanında bitiveren babalar, gerekli olup olmadığını kontrol etmeksizin o ışığı kapatarak asli görevlerini tamamlarlar.

3.Kumandaya Hüküm Sürmeleri

Babalar Günü Kumanda

Baba deyince akla gelen ilk kelimedir kumanda.  Tüm babalar, kumanda üstünde sorgulanamaz bir hakimiyet sürerler. Üstelik kumandayla yaptıkları tek hareket spor ve haber kanalları arasında zap yapmaktır. Onların, ellerinden asla düşürmedikleri kumandalara erişebilmek bizler için deveye hendek atlatmaktan daha zordur.

 4. Asla Tatmin Edilememeleri

Babalar Günü Tatmin

Aslında babalarımızın asla tatmin olmamalarının altında yatan sebep, evlatlarının daima en iyisi olmasını arzu etmeleridir. Ancak bunu ifade etme yöntemleri kimi zaman bir hayli sinir bozucudur. Şöyle ki; mesela zor bir sınavdan yüksek not alıp eve koşa koşa “96 aldııımm” nidalarıyla gireriz ve bir anda babamızdan o muhteşem soruyu duyarız: “Sınıfta 100 alan var mı?”

Dedik ya, niyeti hevesinizi kursağınızda bırakmak değil babanızın, sadece en mükemmel ve en iyi olmanızı istiyor.

5. Dillerine Adeta Pelesenk Olmuş Sözler

Babalar Günü Baba Sözleri

Muhakkak hayatınızın bir döneminde “Bu eve benden sonra gelinmeyecek.” restiyle karşı karşıya kalmışsınızdır. Bu da; sizin daima güvenliğinizi önemsemelerini ifade ediş cümleleridir aslında… :) Ancak evlatların babalarından duymayı en çok sevdikleri replik bu değildir elbette…

“Paran var mı?”yı duyan bir evlattan daha mutlusu varsa o da, babasına hal hatır sorduğunda hemen derdini anlayan ve “Paran mı bitti?” sorusu sorulan evlattır.

6. Tüm Yaşananları En Son Öğrenmeleri

Babalar Günü En Son Duyar

Boşuna dememişler “en son babalar duyar” diye… Her evde, yaşanan çoğu olaydan her zaman en son babaların haberi olur. Bunda, annelerimizin Hayriye Hanım misali “tadımız kaçmasın” mottosuna sahip olmalarının payı da büyüktür tabii.

7. Arkadaşlarımızla Tanışırken Zeki Müren’e Dönüşmeleri

Babalar Günü Naiflik

Babalarımızı en alışık olmadığımız şekilde gördüğümüz anlardan biri, arkadaşlarımızla tanıştırma anımızdır. Bu anlarda hiç olmadığı kadar kibarlaşmaları, adeta Zeki Müren naifliğine sahip olmaları bir hayli komik ve tatlıdır.

8. Adeta Google’mız Olmaları

Babalar Günü Google

Bütün babalar, birer ayaklı google’dırlar. Başımız sıkıştığında, içinden çıkamadığımız durumlarda ve cevabını bulamadığımız sorularda en büyük yardımcımız olan babalarımız çoğu zaman tüm sorularımızın cevabıdır. Konu hangi alanda olursa olsun muhakkak o konuda bir fikri bulunan babalar, google’dan önce baş vurulan yegane varlıklardır.

9. Tripleri…

Babalar Günü Trip

Anne tribi olur da baba tribi olmaz mı hiç? Çoğu zaman trip konusunda annelerimizi bile sollayan babalarımız trip halindeyken belki de hiç olmadığı kadar sevimli olurlar. “Sen mi babasın ben mi” diye başlayan baba tribi genelde emekli olup memlekete yerleşmek sevdasıyla devam eder. Bir de susarak trip atan babalar vardır ki onlar gönlü alınması en zor babalardır.

10. Dışarıda Aslanken Evde Süt Kedisi Olmaları

Babalar Günü Aslan

Başlığı okuyunca herkesin aklından kendi babası geçti ve bir yüzde bir tebessüm peyda oldu bile… Çünkü biliyoruz ki bütün babaların içinde masum bir kedi ve kükrek bir aslan bulunur. Annelerimize karşı masum bir kedi olan babalarımız başkalarının yanında ise ormanların kralı olmaktan asla taviz vermezler.

11. Bakışlarıyla İletişim Kurmaları

Babalar Günü Baba Bakışları

Bakışlarıyla iletişim kurmakta Kadir İnanır’ı geride bırakan babalarımız yüzünden çoğu isteğimiz sözlere bile dökülemeden içimizde kuruyuverir. Tıpkı, “Baba ben bu yaz arkadaşlarla tatile gideceğim” cümlesinin ardından gelen bakışla olduğu gibi…

Peki sizin babanız bu özelliklerin hangisine sahip? Bunlarla ilgili babanızla yaşadığınız komik bir anınız var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Eğer hala bir Babalar Günü hediyesi almadıysanız n11.com’daki yüzlerce seçeneğe göz atabilirsiniz. Babalar Günü’nde unutulmaz bir gün yaşamak için aktivite listemiz hazır!

Önceki YazıSonraki Yazı