Birbirinden Sevimli 11 Kedi Cinsi

Kedi

Kediler, uzun yıllardır insanların en yakın dostu olmayı başarmış ve evcilleştirilmiş hayvanlardır. Evinize geldiğinizde sizi karşılayacak minik bir dostunuzun olması için evinizde kedi beslemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca çocuklu ailelerin de evinde hayvan beslemesi, çocukların ruhsal gelişimi açısından önemlidir. Evinde kedi beslemek isteyenler, derlediğimiz kedi listemize göz atarak kedi cinsleri hakkında kısaca bilgi edinebilirler. Evinizde kedi yerine köpek beslemek isterseniz, “Evde Beslenebilecek En Akıllı Köpek Cinsleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

1.İran Kedisi

Persian Kedisiİran kedisi (Persian), zekası, dostluğa ve aileye olan bağlılığı ile bilinir. Bakımı ise biraz zahmetlidir. Her gün düzenli olarak fırçalanması gerekir. Yumuşak bir fırça ve nazikçe fırçalanmalı ve mümkünse kuru şampuan ile temizlenmeli. İran kedisi, evde en çok beslenen kedi cinsleri arasında.

2.Chinchilla

Chinchilla Kedisi

Evinizde sakin bir kedi beslemek istiyorsanız Chinchilla cinsi kedi tam size göre. Yumuşak tonlardaki sesi, sevgisini belli eden hareketleri ile tam bir ev kedisi. Hassas bir görünüme sahip olan bu kediler oldukça dayanıklı ve sağlıklıdır. Persian ırkının temel özelliklerini taşısalar da Persian ırkı içinde farklı bir sınıf olarak değerlendirilir. Tüyleri kolayca düğümlenebildiği için günde en az 15 dakika tüyleri fırçalanmalıdır.

3.British Shorthair

British Shorthair

İngiltere kökenli bir kedi ırkı olan British Shorthair, yoğun ve pelüş tüyleri ile dikkat çekmekte. Orta boy olan kulaklarının uçları yuvarlaktır ve son derece sevimli bir görüntü oluşturmaktadır. Yuvarlak yanakları ve tombul vücutları ile evde beslemeye ideal. Tüyleri çok uzun olmadığı için düğümlenmez ve bakımı daha kolaydır.

4.Maine Coon

Maine Coon Kedi

Büyük ve tüylü kedileri kim sevmez ki? Maine Coon kedi cinsi tam da bu tanıma uyuyor. Sessiz, dost canlısı ve insanlara bağlı olan bu kedi cinsi oldukça fazla bakım gerektiriyor. Uzun tüylerini tek başına temizleyemedikleri için sahiplerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Hareketli yapıları olduğu için genellikle hareketli insanlar tarafından tercih edilir. Ağaca tırmanmayı seven Maine Coon kedileriyle kampa gidebilirsiniz.

5.Scottish Fold

Scottish Fold

Devamlı sevmek isteyeceğiniz, kucağınızdan bırakmak istemeyeceğiniz kedi cinsi arıyorsanız, Scottish Fold tam size göre. Sevimli görüntüsü ve akıllı hali ile kısa sürede bulunduğu ortama uyum sağlar. Sevecen yapısı ile aile bireylerine kendini kolayca sevdirir. Scottish Fold kedi cinsi, evde yalnız kaldığı zaman da sıkılmaz. Yoğun tempoda çalışanlar evinde bu kedi türünü besleyebilir. Tabi ona oyalanacağı bir sürü oyuncak almaları faydalı olacaktır.

6.American Shorthair

American ShorthairFazla bakım gerektirmeyen bir kedi cinsi arıyorsanız American Shorthair beslemeyi tercih edebilirsiniz. Özgürlüğüne düşkün olan bu kedi türü, zeki ve hareketlidir. Çocuklarla da oldukça iyi anlaşır.

7.Exotic ShorthairExotic Shorthair

Narin bir kedi ırkından olan Exotic Shorthair’ın bakımı biraz zahmetli olabilir. İran kedisiyle American Shorthair kırması olan kedi cinsidir. İran kedisi gibi yumuk suratı bulunur. Tüyleri ise kısa ve yumuşacıktır. Tüylü kedi cinsi olduğu için düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bu cins, ülkemizde çok az sayıda bulunur.

8.Birman Kedisi

Birman Kedisi

Gözleri mavi olan bir kedi cinsidir. Sahibine çok düşkün olduğu kadar kucakta durmayı da çok sever. Devamlı kucağınızda sevebileceğiniz bir kedi istiyorsanız, sakin yapıya sahip olan Birman kedilerinden edinebilirsiniz. Uzun ve ipeksi yapıdaki tüylerini düzenli fırçalamakta fayda var.

9.Tiffanie

Tiffanie Kedisi

Tiffanie cinsi kedilerin en belirgin özelliği nazik, sevecen ve yumuşak huylu olmasıdır. Sahibinin duygularını anlayan ve değer veren hassas bir yapısı vardır. Zeki ve oyuncu olmalarının yanında kucakta durmayı da severler. Uzun tüylü ırklar gibi bakım gerektirmese de düzenli olarak taranması ve fırçalanması faydalı olacaktır.

10.Van kedisi

Van Kedisi

Kendini temizleme konusunda son derece becerikli olan bu ırk aynı zamanda zeki ve insana bağlıdır. Suda oynamayı seven ve yüzen tek kedi türü Van kedisidir. Kucağa alınmaktan hoşlanmayan ve iyi bir avcı olmasıyla bilinir. Gözlerinin biri kehribar biri mavi olan nadide bir kedi ırkıdır.

11.Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

Benekli türdeki evcil kedilerdir. Özel cins olarak yetiştirilirler. Orta büyüklükte ve egzotik türdedirler. Yabani bir güzelliği sahip olduğu kadar yeteneklidirler. Hareketli yapıya sahip oldukları için devamlı oyun oynamaya hazırdırlar. Tasma takarak dolaştırmaya çıkabilirsiniz.

Kedi bakımı için gerekli tüm malzemeleri n11.com’um kedi ürünleri kategorisinde bulabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir