Freelance İşler

Freelance İşler

Freelance çalışanlar için sözleşme konusu hala bir sıkıntı olsa da (Amerikalı bir girişim var ama Türkiye’de işlemesine daha çok var), tam zamanlı işlerini bırakıp freelance iş almaya başlayanların sayısı, özellikle de şu an 25-30 yaş üstünde olan kişiler arasında hiç de azımsanamayacak bir düzeyde. Siz de freelance çalışanlar furyasına katılmak istiyorsanız ama kimlerin bu çalışma sistemine geçeceğinden emin olamıyorsanız yazımıza göz atın. Kim bilir, belki siz de ideal bir freelance çalışan adayısınızdır…

1. Yazılımcılar

Freelance Yazılımcılar

Yazılımcılar, adeta freelance kavramı için yaratılmış bir meslek grubu. En az bir veya iki yazılım diline gerçekten hakimseniz ve işinizde iyi olduğunuza inanıyorsanız freelance çalışanlar kervanına katılabilirsiniz. Farklı yazılım dillerinin yanı sıra önyüz veya arkaplan yazılımlarında, web sitesi veya uygulamalarda da uzmanlaşabilirsiniz. Uzaktan çalışma imkanı veren sitelere katılarak ve network yaparak iş bulma şansınızı artırmanız mümkün.

2. Tasarımcılar

Freelance Tasarımcılar

Freelance çalışan ne demek?” diye soran birine örnek gösterebilecek bir tasarımcı kolaylıkla bulabilirsiniz çünkü bu meslek de serbest çalışmak için biçilmiş kaftan. Yaptığınız işe saygı duyan ve harcadığınız emeğin kıymetini bilen birkaç müşteri bulduğunuzda bu çalışma şeklinin gerçekten keyfini sürebilirsiniz.

3. İçerik Yazarları

Freelance İçerik Yazarları

Yazarlık genel olarak freelance olarak yapılabilecek bir iş ama gelir getirmesi açısından freelance çalışanlar genelde içerik yazarlığına yöneliyor. İçerik yazarlığına blog ve kategori metinleri yazmak da dahil. Potansiyel olarak çok iş var. Başlarda biraz çabalayıp piyasada yer edindikten keyifli freelance çalışanlar haline gelebilirsiniz.

4. Çevirmenler

Freelance Çevirmenler

Hem kendi dilinize hem de yabancı bir dile hakimseniz çevirmenlikte freelance çalışan arayanlarla karşılaşma olasılığınız epey yüksek. Çevirmenlikte de iki yönden birini seçmeniz mümkün: edebi çeviri veya teknik çeviri. Edebi çevirinin uzun vadede getirisi az ama itibarı daha fazla; teknik çevirininse kısa vadede geliri daha fazla ama çoğunlukla anonim çeviri yaparsınız (sözleşme vb). Karar sizin.

5. İç Mimarlar

Freelance İç Mimarlar

Daire, bahçe, teras vb. Dekorasyonu için iç mimarlara her zaman ihtiyaç var. Tek başınıza yapacağınız bir proje aylar sürebilir ama getirisi oldukça iyi olabilir. İç mimar freelance çalışanlar arasına girmek için isim yapmaya epey ihtiyacınız olacak. O yüzden, niyetiniz varsa zemini hazırlamaya şimdiden başlayın.

6. Yabancı Dil Öğretmenleri

Freelance Yabancı Dil Öğretmenleri

Yabancı dil öğretmenliği alanında, sadece yurt içinde değil yurt dışında da freelance çalışan arayanları bulmanız mümkün. Özellikle İngilizce dilinde seçenekler çok fazla ama aramaya devam ederseniz Türkçe ihtiyacı olan yerler bulmanız bile mümkün.

7. Fotoğrafçılar

Freelance Fotoğrafçılar

Fotoğrafçılık freelance işler arasında oldukça popüler. Asıl mesleği fotoğrafçılık olmayanlar bile bu mesleğe gönül verip eğitimlere katılabiliyor ve gerekli ekipmanı satın alabiliyor. Yeteneğin ve tekniğin öne çıktığı bu meslekte serbest çalışanlar farklı dallara ayrılabiliyor: düğün fotoğrafçısı, doğum fotoğrafçısı, doğa fotoğrafçısı. Stok fotoğraf sitelerine çektiğiniz fotoğrafları ve videoları yüklemeniz ve indirilmelerden gelir kazanmanız mümkün.

8. Tur Rehberleri

Freelance Tur Rehberleri

Tur rehberiyseniz bir şirketten bağımsız olarak tur düzenlemeniz için gerekli izinleri almanız gerekiyor. Diğer freelance çalışanlara göre daha zahmetli bir süreç sizi beklese de açık havada geze geze çalışmanın keyfi de hiçbirinde yok açıkçası. Bir veya birkaç şirket için serbest rehberlik yapabilirsiniz. Yabancı dili olan rehberler yurt dışı turları da düzenleyebiliyor, hatta yabancı şehirlerde yaşayabiliyor.

9. Danışmanlar

Freelance Danışmanlar

Danışmanlar da freelance çalışanlar kategorisine dahil olabilir. Bunun için danışmanlık yapacağınız alanda (yazılım, içerik, pazarlama, yaşam koçluğu, vb) gerçekten iyi ve deneyim sahibi olmanız gerekli. O yüzden, bu alanda mesleğini uzun yıllar icra edip serbest çalışmaya başlayanları daha sık görebilirsiniz.

10. Zanaatkarlar

Freelance Zanaatkarlar

Bir el işi biliyorsanız veya bir hobinizi meslek haline getirdiyseniz siz de zanaatkar freelance çalışanlardan biri olabilirsiniz. Kendinize özel tasarımlarınızı ilgili sitelerde veya kendinize özel bir blogda piyasaya sunabilirsiniz. Takı, seramik, dikiş, vb birçok alanda becerilerinizi sergilemeniz mümkün.

11. Freelance İş Denince İlk Akla Gelen: Sanatçılar

Freelance Sanatçılar

Freelance çalışanlar için iş bulma rehberi tarzında bir yazıda en zor öneri sunulabilecek meslek grubu muhtemelen sanatçılar. Sanatçılar ülkemizde tam zamanlı olarak da zorlandıkları için freelance çalışanlar olarak epey zorluklarla karşılaşabilirler. Sanatçılardan kasıt müzisyen, ressam, makyaj sanatçısı, senarist, yönetmen ve daha birçok kişi olabilir. Ama kendinize inanıyor ve güveniyorsanız kendi yolunuzu da kendiniz çizebilirsiniz.

Peki siz freelance çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

11 Maddede Geleceğin Meslekleri konulu yazımızı okumak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı