Yeni Yıl Kararları

Yeni Yıl Kararları

Bir yılın daha sonuna gelmek üzereyiz. Peki sizin 2016 yılınız nasıl geçti? Dolu dolu mu yoksa çok sıradan ve boş mu? Yılınız nasıl geçti bilmiyoruz ama yepyeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, 2017 yılını daha verimli ve daha mutlu geçirmek için birtakım kararlar vermenize yardımcı olacak bir liste hazırladık. Tabi ki siz kendi listenizi hayallerinize göre, hedeflerinize göre yapmayı ihmal etmeyin. İşte yeni yıl kararları:

1. İş ya da eğitim ile ilgili hedefler belirleyin

Geleceğin Meslekleri

Hayatın akışına kapılıp kontrolü hiçbir zaman elinizden bırakmayın. Her an öğrenmeye açık olun. Hedefleriniz olsun… Teknoloji gelişiyor, okulda öğrendiğiniz şeylerin üzerine yeni teknolojiler geliyor. Geride kalmamak ve günümüze ayak uydurmak için yeni bir yılda kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. İşinizle alakalı eğitimlere ya da yılda birkaç kez düzenlenen konferanslara katılarak bilgilerinizi tazelemeyi 2017 yılında ihmal etmeyin.

2. Hobiler edinin

Yetişkin Hobi

Boş zamanınızda ne yapmaktan keyif alıyorsunuz? Hareketli aktiviteleri mi yoksa oturduğunuz yerde bir şeyler yapmayı mı? Neleri sevdiğinizi, nelerin size iyi hissettirdiğini düşünün ve hemen yapmaya başlayın. Unutmayın, bir daha asla bu yaşınızda olmayacaksınız; o yüzden sevdiğiniz şeyleri yapmak için geç kalmayın. Edindiğiniz her hobi ufkunuzu genişletecek, size yeni bir şeyler katacak. O yüzden yeni yıl kararlarına yeni hobiler eklemeyi unutmayın.

3. 10 yıl sonraki hayaliniz neydi?

Hayal

Gelecek endişesi, geçmişe takılıp kalma derken zaman hızla geçiyor. İşlerinizi ertelediğiniz o “yarınlar” da gelip geçiyor farkında mısınız? Herkes anı yaşamaktan, anda kalmaktan bahsediyor. Siz de anın tadını çıkarın; fakat hayal kurmayı da unutmayın. 10 yıl sonra kendinizi nerede ve nasıl gördüğünüzü hayal edin. Neleri elde etmek istediğinizi, nerelerde olmak istediğinizi, hangi başarıları sağladığınızı… Hayal edin ki yaşamak için amacınız olsun, hayal edin ki bu hayattan keyif alın. Çılgın hayaller bulun mesela…

4. Ailenizle vakit geçirin

Aile

Aile, aile, aile… Ne kadar çok erteleniyor, ne kadar çok arka planda kalıyor aile öyle değil mi? Oysa en çok onların farkında olmalı ve en çok onlarla zaman geçirmelisiniz. Ailenizle geçirdiğiniz her an çok anlamlı ve değerli. Şu an bunu göz ardı etseniz de ilerleyen zamanlarda “keşke” dememek için ailenizi bu yıl ihmal etmeyin. Güzel bir yılbaşı hediyesi alarak ailenizi mutlu etmek çok kolay; bizden söylemesi. :) Ayrıca ailede bulduğunuz huzuru ve sevgiyi hiçbir yerde bulamayacağınızı da hatırlatmak isteriz.

5. Evinizin dekorasyonunu yenileyin

Beyaz Dekorasyon

En çok zaman geçirdiğiniz yer hiç şüphesiz ki eviniz. O yüzden evinizin renkleri, mobilyalarınız, kullandığınız eşyalar size uygun olmalı ve huzur vermeli. Evinizde hoşunuza gitmeyen bölüm varsa, dekorasyonunu değiştirmeyi deneyerek kendi zevkinize ait bir alan oluşturabilirsiniz. Dağınıklık ve fazla eşyalar da ruhunuzu yormaktan başka işe yaramayacağı için mümkün olduğu kadar düzenli olmaya çalışın. Böylece zamanınızı evi toplayarak geçirmek yerine hobilerinize vakit ayırarak değerlendirebilirsiniz.

6. Daha çok kitap okuyun…

Kitap

Kitap okumak, başka pencerelerden dünyaya bakmak gibi. Her okuduğunuz kitap size bambaşka şeyler katacak ve her okuduğunuz kitapta mutlaka kendinizden bir şey bulacaksınız. Kitap okumak, aynı zamanda kendinizle baş başa kalmak için de ideal. Okumaya ayırabileceğiniz zamana göre yeni bir yılda kaç tane kitap okuyabileceğinizi belirleyin.

Kitap okuma alışkanlığınız yok mu? Hangi kitabı okuyacağınızı bilmiyor musunuz? Sizin için Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar listesini paylaşalım. Yanınızda kitap taşımak size zor geliyorsa, e-kitap okuyucu satın almanın tam zamanı!

7. Kişisel bakımınızla ilgilenin

Ölü Deriden Arındırma Cilt Bakımı

Görüntünüz her şeyinizdir. Her zaman düğüne gider gibi görünmenizi kimse beklemiyor; fakat en son ne zaman cilt bakımı yaptırdınız ya da SPA’ya ne zaman gittiniz? Hatırlamıyor musunuz? O zaman yeni yıl kararları listenize kendinize iyi bakmayı, bazen şımartmayı da ekleyin. Kişisel bakımınıza dikkat ettiğiniz zaman ayndaki görüntünüz size daha güzel görünecek ve kendinizi daha çok seveceksiniz. Bu yıl kendinizi hep sevin! :) Yeni kıyafetler almayı da unutmayın…

8. Düzenli spor yapın

soguk-havada-spor

Nasıl ki kişisel bakım güzel görünmek için önemliyse, spor yapmak da sağlıklı bir vücut için son derece önemli. Çok yoğun çalıştığınız için spor yapmaya vakit bulamamaktan şikayetçiyseniz, evde yapabileceğiniz egzersizlerle formda kalmayı deneyebilirsiniz. Açık hava, spor salonu, ev, hiç fark etmez, yeter ki spor yapmaya başlayın. Yeni yıl kararları listesine spor yapmayı, sadece güzel vücudunuz olsun diye eklemeyin; spor yapmak, iç organlarınızın daha sağlıklı çalışmasını destekler.

9. Evde yemek pişirin

Yemeklerinizi Evde Yiyin

Dışarıda o kadar lezzetli yemekler varken: “Evde yemek pişirmek de neymiş!” demeyin. Evde kendi yemeğinizi kendiniz pişirdiğinizde hem sağlıklı beslenmiş olacak hem de yemek yaparken günün stresini üzerinizden atacaksınız. Özellikle ofis gibi sıkıcı ortamlarda çalışıyorsanız hayatınıza mümkün olduğu kadar hareket katmanız gerekiyor. Unutmayın, enerji için daha çok hareket etmek gerekir; tembellik (hareketsizlik), tembellik doğurur. Yeni yıl kararlarınızı verirken yemek yapmayı eklemeyi unutmayın. Ayrıca şık sofralar hazırlayıp sevdiklerinizi yemeğe davet etmenin tadı da bir başka. Sağlıklı beslenmek için kendinize bir beslenme programı yapabilirsiniz. Böylece programa göre alışveriş listesi ve günlük yapacağınız yemeklerin listesi belli olacak ve siz de her gün “ne pişirsem” diye düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

10. Tatilinizi planlayın

Kurban Bayramı

“Dur daha yıl yeni başlıyor” demeyin. O kadar çalışıyorsunuz, tatili yapmaya hakkınız var. Bu yıl tatilinizi erken planlayın ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanın. Hem tatil planınız çalışırken sizi daha çok motive edecek hem de yurt dışı gibi tatil planlarınız varsa, yaz gelene kadar ihtiyacınız olan bütçeyi sağlamaya da vaktiniz olacak. O yüzden yeni yıl kararları listesine tatil planını eklemeyi kesinlikle unutmayın! Tatile nereye gideceğini bilmeyenler için tatil kategorimizde önerilerimiz var.

11. Daha çok yemek yiyin…

Yeme Fotoğrafı Kompozisyonu

Yukarıdaki maddelerde görüntünüz her şeyinizdir dedik, evde yemek pişirin dedik, düzenli spor yapın dedik, kısacası sağlıklı bir yıl geçirin dedik ama yemek yemeyin demedik! :)

Son yıllarda insanlarda görülen ortak sorunlardan biri de ne yazık ki fazla kilolar. Vücudun çeşitli bölümlerinde biriken yağlar, hem istenmeyen bir görüntü oluşturur hem de iç organların görevini düzgün bir şekilde yerine getirmesini engeller. Bu sebeple fazla kilo almamak, varsa fazla kilolarınızdan kurtulmak için spor yapmayı ve evde yemek pişirerek sağlıklı beslenmeyi yukarıdaki maddelerde sizlerle paylaştık.

Sağlık sorununuz olmadığını ve çok fazla kilolarınız olmadığını varsayarak size bir öneride bulunacağız: Canınız ne çekiyorsa yiyin! Çünkü hayat sevdiğiniz şeyleri yediğinizde çok daha güzel. Başkaları sizi beğensin ya da bir beden daha küçük olan kıyafetlerin içine girebilmek için boğazınızdan kısıyorsunuz ya, işte bu yıl onu yapmayın: Yiyin ve mutlu olun! :) Sevdiğiniz şeyleri yerken de planlı olun. Her gün en sevdiğiniz şeyleri yemek yerine, haftanın bir gününü sevdiğiniz şeylere ayırın…

NOT: Daha çok yemek yiyin derken, sağlıksız yiyecekleri ard arda yemenizi; doktorunuzun yazdığı perhiz listesinin dışına çıkmanız gerektiğini kastetmediğimizi bildirmek isteriz.

Kayağa mı gitmek istiyorsunuz? Türkiye’de Bulunan 10 Kayak Merkezi yazımızı okumadan karar vermeyin.

Önceki YazıSonraki Yazı