Yazın Yetiştirebileceğiniz 11 Çiçek

Yaz Çiçekleri

Bir evin, bir balkonun ya da bir bahçenin havasını değiştirmek istiyorsanız, orayı çiçeklendirmek size en tatmin edici sonucu sunacaktır. Çiçekler hem yaşadığımız ortamları güzelleştirir hem de içimizi güzel hislerle doldurur. Bu nedenle yaşadığımız ortamda bitkilerin olması kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Çiçek yetiştirirken onun filizlendiğini görme heyecanı, ilk çiçeğini verdiği günkü mutluluk ya da solduğunda duyulan hüzün; bu duyguların hepsi doğanın bu muhteşem süslerinin içimizde uyandırdıkları duygular. Sabrı ve zamanı, beklemeyi de öğretir çiçekler insana. Çiçekler, rengârenk bir bahçe dekorasyonu ya da sevimli küçük balkonunuzun dekorasyonu için de vazgeçilmezdir. Hazır yaz mevsimindeyken ve balkonlarda, bahçelerde sıklıkla vakit geçiriyorken size yazlık (mevsimlik) bitkiler derlemesi yapalım istedik.

 1. Kadife Çiçeği

Kadife Çiçeği

Kadife çiçeği yazlık çiçekler kategorisinde oldukça revaçta çünkü hem ekimi hem de bakımı çok kolay. Kadife çiçeği farklı renk ve desenlerde çiçek açan bir bitki, bu nedenle kadife çiçeği tohumlarını farklı seçerek rengârenk bir bahçe edebilirsiniz.

 1. Begonya

Begonya

Begonya deyince aklımıza Bodrum düşüyor elbette. Begonya yarı gölge alanları seven yaz bitkilerinden biri. Suyu çok severler ve nemli topraklarda serpilip büyürler. Bahçede ya da balkonlarınızda begonya yetiştirebilirsiniz.

 1. Cam Güzeli

Cam Güzeli

Cam güzeli çiçeği de mevsimlik çiçekler arasında yer alıyor. Yaz mevsiminin en güzellerinden olan cam güzeli, tohumu ekildikten sonra yaklaşık 10 gün içinde filizlenir ve koskoca bir yaz görüntüsüyle sizi mutlu eder.

 1. Sardunya

Sardunya

Yaz aylarının en güzel çiçeklerinden biri olan sardunya, gür çiçekleriyle her bahçe ve balkonun neşesidir. Yoğun bir çiçek bakımı için vaktiniz yoksa, sardunyayı tercih edebilirsiniz çünkü sardunyanın yetiştirilmesi oldukça kolaydır.

 1. Alisyum Çiçeği

Alisyum Çiçeği

Yaz bahçelerinin mis gibi kokmasını isteyenler için en güzel mevsimlik çiçekler arasında yer alan Alisyum çiçeği, çoğunlukla beyaz ve eflatun renklerinde açar. Alanları geniş olduğunda durmaksızın yayılabilirler.

 1. Yıldız Çiçeği

Yıldız Çiçeği

Yaz mevsiminde çiçek açan bitkiler arasında sıklıkla gördüğümüz yıldız çiçekleri yaz mevsiminin güneşi bol halinden büyür ve serpilir. Pek çok rengi ve türü olan yıldız çiçekleri ne kadar güneş görürse o kadar çiçekleniyor.

 1. Hanımeli Çiçeği

Hanımeli

Hanımeli çiçeği çok güzel kokar ve çok kibar çiçekleri vardır. Yaz mevsiminin en sevilen bahçe çiçeklerinden biridir. Balkonlarınıza ya da varsa çardağınıza sarmaşık gibi sarılmasını sağlayarak kendinize bir cennet bahçesi yaratabilirsiniz.

 1. Gazanya

Gazanya

Yaz mevsiminin güzelliklerinden biri de her yerde gazanyaları görme ihtimalinizin artmasıdır. Gazanyalar, pembe, kızıl, sarı ve turuncu gibi pek çok renkte açabilirler. Güneşi çok severler. Geniş saksılarda ya da bahçenizde kolayca yetiştirebilirsiniz.

 1. Ortanca Çiçeği

Ortanca

Ilıman iklimlerde çok görülen ortanca çiçeği, yine yaz çiçeklerinin en sevilenlerinden biri. Yarı gölgelik alanlarda hızlıca büyür, güneşi sever ancak doğrudan gelen güneş ışığından korunaklı bir yere ekilmelidir. Ortancalar, pastel tonlarda açan narin çiçekleriyle yaz bahçelerinizin huzuru olacak.

 1. Zinya Çiçeği

Zinya

Zinya çiçeği yalnızca yaz mevsimlerinin gözde çiçeklerinden biri değil, aynı zamanda başka ilginç bir özelliği daha var: uzayda açan ilk çiçek bir Zinya! NASA’nın uzay istasyonunda bile açan zinya, bol su sever, susuz kalınca ölür. Bakımı zahmetsizdir.

 1. Ateş Çiçeği

Ateş Çiçeği

Ateş çiçeği, adını açtığı kırmızı tonlarından alır. Sıcağa oldukça dayanıklı olan ateş çiçekleri bahar aylarında çimlendirilir ve yaz aylarında çiçek açarlar. Yine de susuzluğa gelemezler, bu nedenle sık sulanmaları gerekir.

Sizin bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirdiğiniz yaz çiçekleri neler? Püf noktalarını yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın!

 

Bahçe ile uğraşmayı seviyorsanız, “Bahçede Sebze Nasıl Yetiştirilir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı