Bahçeniz Bahara Hazır mı?

Bahçe Bakımı

Hepimiz bahçemizde yeni kesilmiş çimen kokusu ve birbirinden güzel çiçeklerin içinde oturmak isteriz. Havaların ısınmasına ve baharın gelmesine çok az kalmışken bahçenize gereken bakımı yaptınız mı? Havalar ısınmaya başlıyor ve tüm kış unuttuğumuz bahçemizle ilgilenme vakti yaklaşıyor. Kışın tüm çetin şartlarını atlatmış olan bahçelerimiz artık bahara hazırlık bakımı bekliyor.

Bahçe bakımına kuruyan yaprakları, kırılan dalları süpürerek ve bahçe zeminimizi temizleyerek başlayabiliriz. Ardından bahçemizin toprağına temel bakımı yapmalı! Kışı atlatan toprak sertleşir ve havasız kalır. Havalandırılmayan toprak ise verimsizleşir ve ekilen yeni çiçekler yeterli besini alamaz. Toprağı çapa ile havalandırmak temel bakım adımlarımızdan biri olmalıdır.

Bahçe Düzenleme

Bahar ayının gelmesiyle yeşeren ve gürleşen bitkilerimiz bazen tam da istediğimiz şekilde büyümez. İstenmeyen formlarda büyümüş olan dalları bahçe makasımızla keserek ağaç ve bitkilerimizi düzenli bir forma sokabiliriz.

Havaların ısınmasıyla beraber istenmeyen böcekler ve bitki haşeratları da maalesef toprak üstüne çıkmaya başlıyorlar. Etkili ve hızlı bir şekilde müdahale edilmediği takdirde tüm bitkilerimizi ve ağaçlarımızı saran bu bahçe haşeratları ilaçlama olmazsa bahçemizin tüm güzelliğini yok edebilirler. Uzman kişilerin yardımını isteyerek bahçelerimizi sezonluk olarak ilaçlatmamızda fayda var.

Siz de bahar ayları ve bahçe sezonu yaklaşırken şimdiden bahçe bakımına başlayabilirsiniz. Ufak çalışmalarla, bahçeniz kış mevsiminin yorgunluğunu hemen üzerinden atacak; size bakımlı ve rengarenk bahçenizin keyfini çıkarmak kalacak!

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir