Kışa Girerken Bahçe Bakımı: Bahçe Düzenleme

Bahçenizi Kışa Hazırlayın

İlkbahardan başlayarak yaz aylarını da bahçelerimizde geçirdik. En güzel vakitler bakımlı bahçelerimizde mutlu mesut geçti. Şimdi ise sonbahar geldi geçiyor bile ve siz belki de bahçe bakımını erteleye erteleye bu zamana dek beklediniz. Bitkileriniz bakım istiyor. Belki de kış vakti bahçenize baktığınızda da içiniz açılsın istiyorsunuz ve farkındasınız ki vakit daralıyor ve bahçenin kışa hazırlanması gerek. Hemen bahçe düzenleme işlemi için kollarınızı sıvayın! Bu yazımızı, kışa girmeden bahçe bakımı yapmak isteyenlere özel olarak hazırladık. Umarız bahçenizi kışa hazırlarken yazımızda verdiğimiz bilgilerden faydalanırsınız.

Düşen yaprakları temizleyin.

Düşen Yaprakları Temizleyin

Bahçenizde bulunan çimlerin sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlamak için sonbaharın etkisiyle dökülen yaprakları toplamalısınız. Özellikle bahçenizde iri yapraklı ağaçlar varsa, bu ağaçların döktüğü yaprakları mutlaka temizleyin ve kendinize yeni kış bitkileri için yer açın. Düşen yaprakları en kolay temizleme işlemi, tırmık ya da yaprak temizleme makinesi kullanmak.

Ölü bitkileri temizleyin.

Bahçenizi Temizleyin

Bahçenizde bulunan ağaçlardan düşen çürümüş meyveleri mutlaka toplayıp atın. Aynı zamanda, ölü bitkileri ve sezonluk ektiğiniz çiçekleri de temizlemenizde fayda var. Eğer saydıklarımızı temizlemezseniz, bir sonraki bahçe sezonunda böceklerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bahçe aletleri ile ölü bitkileri temizleme işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Tabi bahçe eldiveni kullanmayı unutmayın ki elleriniz zarar görmesin.

Bahçenizi renklendirin.

Bahçenizi Renklendirin

Toprağın üstünü temizleyip havalandırdıktan sonra hercai menekşe, krizantem ve süs lahanası gibi soğuk havalara dayanıklı bitkilerden ekebilirsiniz. Bu bitkiler dona karşı dahi dayanıklıdır. Böylece kış mevsiminde bahçenizden renkleri eksik etmemiş olacaksınız. Kış çiçekleri, kışın bahçe dekorasyonunuza renk katacak.

Bitkilerinizin su ihtiyacını ihmal etmeyin.

Bitkilerin Su İhtiyacı

Kışa girmeden bahçe bakımında sıklıkla ihmal edilen şeylerden biri nasılsa hava soğuk diye bitkilerin yeterince sulanmamasıdır. Eğer kış için yeni ektiğiniz kış bitkilerini haftada bir sulamazsanız –özellikle yağmurun yetersiz olduğu zamanlarda- kötü sürprizlerle karşılaşmanız yüksek ihtimal. Her daim yeşil kalan iğne yapraklı ya da geniş yapraklı ağaçlarınız da kış boyunca nem kaybederler ve kuruyabilirler. Bu nedenle toprak donana kadar bütün sonbahar boyunca onları sulamalısınız.

Gübre kullanımı…

Gübre Kullanımı

Hâlihazırda ekili olan bitkileri Ekim ayından başlayarak don zamanına kadar gübreleyebilirsiniz. Çimlerinizi ise sonbaharın bitimine doğru bol nitrojen kaynağı olan bir gübre kullanarak gübrelemelisiniz. Böylece, kış boyunca çimleriniz daha canlı renklere sahip olacaktır. Aynı zamanda, bahar ayı için çimlerinizin köklerini güçlendirecek ve daha hızlı yeşillenmesini sağlayacaktır.

Kalıcı bitkilerin korunması…

Bitkilerin Korunması

Kalıcı bitkilerin korunması ise bahçenizin kışa hazırlanmasında önemli adımlardan biridir. Kalıcı bitkilerinizin rüzgârdan ve dondan korunması için mümkünse onları boyutlarına uygun bir saksıya alarak evinizin yakınına, korunaklı bir yere yerleştirmelisiniz. Saksıyı ve bitkinin yarısını uygun bir materyal ile sararak sıcak tutmaya çalışmalısınız.

Bahçenizde sebze yetiştiriyorsanız…

Bhaçede Sebze

Kompost ve gübre gibi organik materyaller kullanarak sebze yataklarını yenilemelisiniz. Eğer kış gelmeden hasat yapmak istiyorsanız havuç, marul, pancar türleri ve diğer kök bitkilerden ekebilirsiniz. Hasat yaptığınız yataklardaki bitki artıklarını temizleyin. Kışın toprağı koruyabilmek için üzerini kalın bir tabaka saman örtüsü ile kaplayabilirsiniz. Sebzelerin mevsimi olduğu için kışın hangi sebze ekilir diye araştırma yapmanızda fayda var.

Ölü dalları budamalısınız.

Dalları Budama

Bahçenizin kışa hazırlanması için diğer bir yapmanız gereken şey de bitkilerin ölü dallarını budamaktır. Kuru dallar eğer budanmazsa bitkinin diğer kısımlarına da zarar verecektir. Eğer ileriki zamanlarda bitkinizi kaybetmek istemiyorsanız, kışa girmeden mutlaka ölü dal budama işlemini yapmalısınız. Bahçe aletleri arasında yer alan budama makası, işinizi kolaylaştıracak.

Baharda açacak soğanlı bitkileri ekmenin tam vakti.

Soğanlı Bitkiler

Nergis, lale, sümbül ve hatta sarımsak… Baharda boy vermesini istediğiniz bu muhteşem bitkileri ekmenin tam zamanı. Ufak bir ipucu: Çiçek soğanını, boyutunun en az üç katı derine ekmelisiniz. Soğanlar kış boyunca asla su istemeyeceklerdir. Sonbahardan kışa ve hatta bahara hazırlık olarak düşünebilirsiniz bu adımı.

Sizin kendi bahçenizi kışa nasıl hazırladınız? Yorumlar bölümünde tavsiyelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Bahçede Sebze Nasıl Yetiştirilir?” yazımızı okumadan geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir