Renkli Bahçe Dekorasyonu İçin Öneriler

Bahçe Dekorasyonu

Hepimiz kış mevsiminden çıkıp ilkbahar ve yazı kucaklamayı, açık havada keyifli vakit geçirmeyi dört gözle bekledik. Güneşin pırıl pırıl olduğu, gökyüzünün maviliğinden büyülendiğiniz, adeta dışarı çıkmanızı sağlamak için sürekli aklınızı çelmeye çalışan bahar mevsimi geldi bile. İç mekanların gözümüze boğucu ve karanlık göründüğü bu capcanlı mevsim boyunca oturma odalarımız bahçelerdir. Dostlarla barbekü partileri yapılır, çocuklarınız bahçenizde güvenli bir biçimde oynar, serinlemek için hafif içecekler bahçedeki gölgeliğin altında içilir. Yaz mevsiminde bahçedeki yaşam hareketlenir ve zamanın çoğu bahçede geçer.  “Yürüyebileceğiniz bir bahçe ve düşleyebileceğiniz sınırsız bir ufuk – insan daha ne isteyebilir? Ayaklarının değdiği yerde çiçekler ve başının üstünde yıldızlar” der Victor Hugo. Doğanın ve uçsuz bucaksız bir gökyüzüne bakmanın verdiği mutluluğu, ilk önce bahçelerinizde yaşarsınız. Bu yüzden, bahçe dekorasyonu önemlidir. Mutluluğunuzu artıracak, size ilham verecek renkli bahçe dekorasyonları ruhunuzu besleyecek ve size ve çevrenizdekilere neşe katacak.

Renkli Masa ve Sandalyeler

Bahçe Masası

Bahçe dekorasyonu için olmazsa olmaz diyeceğimiz bir şey varsa o da bahçe mobilyalarıdır. Konforlu olmasının yanı sıra göze de hitap edecek renkli masa ve sandalye takımları ve koltuklar bahçenize ilk bakışınızda içinizi açan en önemli detay bahçe mobilyaları. Onlarsız da olur demeyin, olmaz. Bahçenizde kullanacağınız alana bağlı olarak masa ve sandalye takımının boyutuna karar vermelisiniz. Bahçe koltukları da keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak bahçe dekorasyonu unsurları arasında. Koltukların üzerine koyacağınız renkli dekoratif yastıklarla hem ruhunuz hem de vücudunuz şenlenecektir.

Renkler mi? 2017 yılının renkleri olan mavinin daha gölgeli tonları, küf yeşili, limon sarısı, kahverengimsi griler, pastel kırmızılar bahçe dekorasyonu için rahatlıkla kullanılabilir. Yeşil, soluk pembe ve maviye rengârenk çiçekleriniz de eşlik edince, bahçenizin cennet bahçesi gibi görünecektir. Bahçeye her renk yakışır. O yüzden renkli bahçe dekorasyonu için elinizi korkak alıştırmayın, bol bol renklenin deriz.

Romantikler için: Bahçe Salıncakları

Bahçe Salıncağı

Bahçe salıncağında ayaklarını uzatıp hafif hafif sallanarak siesta yapmayı kim istemez? Bahçe dekorasyonunun en rahat ve en “cool” parçalarıdır bahçe salıncakları. Kahve sohbetleri, romantik anlar, öğle uykuları, kulağınızda müzik elinizde kitap; havanın ve boş zamanınızın keyfini sallana sallana çıkarırsınız. Ya çocukluğumuza dair en heves duyduğumuz şeylerden biri olan hamaklar? Bahçenizde bir hamak bulundurmanın kendisi mutluluk veren bir şeydir.

hamak

Cıvıl Cıvıl Saksılar ve Bahçe Aksesuarları

Saksı

Çiçekli bir bahçenin havası bambaşkadır. Bahçenize ektiğiniz ya da kendiliğinden toprakta yetişen mis gibi bahar ve yaz çiçeklerinin yanı sıra kendi çiçek düzenlemenizi yapmak isterseniz, bahçe dekorasyonu için vazgeçilmez olan renkli çiçek saksılarından faydalanmanızı öneririz. Örneğin, asılabilen çiçek saksıları bahçe çitlerinde, duvarlarda ve hatta sağlam ağaç dallarında çok estetik ve hoş bir görüntü yaratacaktır.

Uyumlu ve renkli bir bahçe dekorasyonu istiyorsanız, en küçüğünden en büyüğüne bütün aksesuar ve mobilyaları bir bütün olarak algılamalı, her birine aynı özeni göstermelisiniz. Bahçe dekorasyonunda kullanabileceğiniz küçüklü büyüklü heykeller, biblolar ve rengarenk dekoratif taşlar da güzel bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Işıl Işıl Akşamlar: Bahçe Aydınlatması

Bahçe Aydınlatması

Gündüz vakti rengârenk görünen bahçenizin geceleyin karanlığa gömülmemesi ve canlılığını koruması için uygun bahçe aydınlatmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Madem renkli bahçe dekorasyonu dedik, bahçe aydınlatmasını da rengârenk seçmek hem geceleri hem de ruhumuzu aydınlatacaktır. Daha yeşil bir enerjiden yanaysanız, güneş enerjili solar bahçe lambaları size göre. Dekoratif fenerler ve mumlar da yaz akşamlarının ambiyansını daha egzotik ve romantik kılacak bahçe aksesuarları arasında.

Sizin bahçe dekorasyonunuz nasıl olurdu? Renkli bahçe dekorasyonu fikirlerinizi bizimle “Yorumlar” bölümünde paylaşabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı

1 Yorum

  1. Bahçe dekorasyonları için fiber saksıları öneririm. Özellikle saksi.org adresindeki fiber saksılar bahçe dekorasyonuna ayrı hava katıyor. Bahçe yeşilleniyor bitkiler hayat buluyor diyebilirim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir