Evlerin Olmazsa Olmazı: Kettle

Kettle

Tezgâhında kettle olmayan mutfak gözlere eksik görünür. Kettle, belki de icadı en çok sevindiren küçük mutfak aletlerinden biridir. Hayal gücünüz yeterince genişse ve deneysel olmaya da hazır ve açıksanız, kettle ile neler yapılabilir sorusuna vereceğiniz yanıtlar da o kadar çok ve çeşitli olacaktır. Hal böyle olunca, kettle’ın hayatımızdaki yeri ve önemi yadsınamaz. Yalnızca aile evlerinde değil, bekâr ve öğrenci evlerinde de her işe koşan bu mucizevi aletin yapabildiklerine gün be gün yenileri eklenir. Peki, bir küçük ev aleti sizi becerileriyle bu kadar şaşırtabilir mi? Şaşırtır. Elbette kettle’ın gerçek ve güçlü potansiyelinin ortaya çıkması özellikle öğrencilerin yaratıcılığı sayesinde olmuştur, diyebiliriz. Öğrencilerin bütçesine uygun az sayıda küçük ev aletlerinden biri olan kettle, öğrenci evlerinin hemen her işini yüklenen emektarı olur. Kettle kullanarak çamaşır yıkayanların olduğu bir dünyada, kettle bir süper kahramandır, cefakârdır, fedakârdır.

Kettle

Kettlesız ev, eksik evdir. Potansiyelleri kullanılamayan mutfak demektir. Kettle’ın hayatımızdaki yerini ve önemini hep hatırlamak için bu yazıyı yazalım dedik. Kettle ile neler yapılabilir, hep birlikte bakalım.

1. Daha Hızlı Yemek Pişirmek

Daha Hızlı Yemek Pişirmek Kettle

Hemen her yemekte kaynar suya ihtiyacımız olur. Gerekli miktarda suyu ocağın üstüne koyup kaynamasını beklemek hem zaman hem de enerji kaybıdır. Oysa elektrikli su ısıtıcıları yani kettlelar bizi bunlardan kurtarırlar. Soğuk suyu kettle’a koyup saniyeler içinde kaynatabilirsiniz. Yemeğinizin pişme süresini böylece kısaltabilirsiniz.

2. Kahve ve Çay Keyfi

Çay ve Kahve Keyfi Kettle

Yoğun programınızın içinde kahve ve çay yapmak bile bazen insanın gözüne büyür. Oysa mutfağınızda bir kettle olsa, çaydanlığın altındaki suyun kaynamasını beklemek zorunda kalmadan, çok ufak bir çabayla bir iki dakika içinde kahveniz hazır olur. Çay konusunda da aynı şey geçerlidir. Kettle ile suyu kaynatırsınız, size sadece birkaç dakika demlenmesini beklemek kalır.

3. Üşüyenlere Hemen Hazır Çorba

Çorba Yapmak Kettle

Kış mevsimi kapıda. E, hastalıklar da kapıda. Soğuk havaların hüküm sürdüğü dışarıdan üşümüş halde evinize girdiğinizde eğer evde sizi üstünde dumanı tüten bir tencere sıcak çorba beklemiyorsa, en hızlı biçimde hazır çorba yapmak tek çözümdür. Kettle’ınıza suyu koyun, kaynasın. Hazır çorba karışımını ekleyin ve karıştırın. Şifanız dakikalar içinde boğazınızdan midenize doğru akarak içinizi ısıtacak.

4. Öğrenci İşi Çılbır

Çılbır Kettle

Kettleda yumurta haşlamayı duymuşsunuzdur. Ancak öğrenci işi tariflerin sonu yok tabii. Dillere destan lezzet çılbır da kettle ile yapılabilecekler arasında. Eğer çok zor durumda kaldıysanız ve kettle’dan başka çözümünüz yoksa, basitçe tuzlu suya yumurtalarınızı kırıp çılbır yapabilirsiniz.

5. Çay Demleme

Çay Demleme Kettle

Özellikle ev taşıdıktan sonra hayat kurtaran şeydir. Kolilerden bir türlü çıkmak bilmeyen çaydanlık ya da henüz açılmamış doğalgaz yüzünden çay keyfinize ara verecek değilsiniz ya? Kettle’ın üzerine bir demlik koyarak ya da göze alıyorsanız kettle’ın içine iki üç poşet çay atarak çay krizlerinize son verebilirsiniz. Kettle ile çay demleme seansınız oldukça kısa bir seans olacak ve sizi çayınıza kavuşturacaktır. Elbette ardından kettle’ınızı temizlemeyi unutmayın zira bu işler kettle’ınızı yıpratacaktır.

6. Kettle ile Makarna Yapma

Makarna Kettle

Yine öğrencilerin deneyimlerinden yola çıkarak söylüyoruz ki kettle ile yapılacaklar listesinde makarna da var. Kettle ile makarna yapmak elbette kettle’ın normal kullanım alanına ve doğasına aykırı ancak olmaz olmaz deme olmaz olmaz diye güzel bir atasözümüz de bulunmakta. Normal makarna yapma metodunun aynısını kettle’da uygulayarak makarna yapabiliyorsunuz. Ancak sonra o kettle nasıl temizlenir, bilemiyoruz.

Sizin de kettle ile yapılabilecekler konusunda eklemek istedikleriniz varsa, “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Kettle gibi diğer küçük mutfak aletlerini nasıl koruyacağınız hakkında ipuçları için “Küçük Mutfak Aletlerinizi Korumanın Yolları” adlı yazımızı mutlaka okumalısınız!

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir