23 Nisan Etkinlikleri

23 Nisan’da Çocukları Mutlu Etmenin Yolları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bir gün. 23 Nisan’da çocuklar gösteriler düzenliyor ve günün önemini kavrayacak 23 Nisan ile ilgili şiirler okuyor. 23 Nisan gösterileri tamamlanıp 23 Nisan şiirleri okunduktan sonra çocuklarınızla geçireceğiniz koca bir gün kalıyor. Çocukların günü olan 23 Nisan’da onları mutlu etmek ve güzel bir gün geçirmelerini sağlamak da biz büyüklere düşüyor. Siz de 23 Nisan’da çocuğunuzla birlikte neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu önerilerimize kulak verin. Devamını oku

Doğum Günü Kıyafetleri

Çocuklar için doğum günü eğlence, neşe ve oyun demek. Onların bir yaş daha büyümesine şahit olduğumuz bu güzel günde biz büyüklere düşen görevse doğum günü organizasyonunu yapmak. Doğum günü parti malzemeleri, oyuncaklar, yiyecekler ve tabii ki pasta. Tüm bunların yanı sıra çocuğumuzun partinin prensi ya da prensesi olması için de kıyafet seçimi yapmamız gerekiyor. Biz de sizler için birbirinden eğlenceli doğum günü kıyafetlerini derledik. İşte listemiz:

Kız Çocuklar İçin Doğum Günü Elbiseleri

Bir kız çocuğunun kendi doğum gününde giyebileceği en güzel elbise tabii ki prenses elbisesi. Siz de prenses elbisesi modelleri ile çocuğunuzun bu özel gününde kendini bir prenses gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Prenses elbiseleri, çocuk giysileri satan pek çok mağazada bulunabilir.

Onun doğum günü giysisini kendi ellerinizle yapmak isterseniz tütü etek yapımını öğrenebilir ve dilediğiniz renkte tüller ile ona en güzel tütü eteği hazırlayabilirsiniz. Tütü etek ile birlikte giyeceği beyaz pamuklu bir kıyafet yeterli olacaktır. Devamını oku

Çocuğunuz Havuzda Hastalık Kapmasın

Çocuklarınız Havuzda Hastalık Kapmasın!

Birçok çocuk yaz tatillerinde boş vakitlerini değerlendirmek, aileler için en düşündürücü konuların başında geliyor. Evde kitap okuyarak veya oyun oynayarak vakit geçiren çocuklar çoğu zaman dışarı çıkmak istiyor. Sıcak yaz günlerinde çocukları hem serinletecek hem de fiziksel gelişimlerine katkıda bulunacak aktivitelerin başında da yüzme geliyor. Denize erişimi olmayan çocuklar için havuzlar tercih ediliyor. Ancak çocuğunuzu havuza sokmadan önce karşılaşabileceğiniz sağlık sorunları konusunda önceden tedbirli olmanız şart. Aksi takdirde çocuğunuzun hastalık kapması kaçınılmaz. Bunun önüne geçmek için gelin bu sorunları birlikte tespit edelim

Devamını oku

Lego

Lego’nun Sınırsız Dünyası

Dünyanın en çok tanınan oyuncaklarından biri olan Lego, yaratıcılıkta sınır tanımayan dünyasına bizi yeniden çağırıyor.

1949 yılından bu yana çocukların bir numaralı oyuncakları arasında olan Lego’nun modası asla geçmiyor. Yaratıcılıkta sınır tanımayan dünyasının içine girdiğinizde Lego ile onlarca özgün tasarımı yaratmak hala çok eğlenceli. Bir set Lego ile onlarca değişik model tasarlamak, biribirinden yaratıcı ve farklı objeler yaratmaksa tamamen sizin hayal gücünüze kalıyor.

Devamını oku

İnek Sütü

İnek Sütü Alerjisi

Çocuk beslenmesinde inek sütü alerjisi hakkında merak edilenleri uzmanlar açıklıyor. Sindirim ve solunum sisteminde immün kaynaklı hassasiyet reaksiyonlarına neden olabilen inek sütü proteinleri, özellikle çocuklarda en önemli ve yaygın alerjik besin türü ve diyette birincil besin olma özelliği taşıyor.

İnek sütü proteinlerine bağlı alerjik reaksiyonlar yaşamın ilk haftalarında, ortalama 3. ayda başlıyor ve bağırsağın fonksiyonel ve morfolojik yapısının gelişmesi sonucu 2-3 yaşlarında ortadan kalkıyor. Süt alerjisinin laktoz intoleransın ile karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, tanının çocukta büyüme ve gelişmeyi engellemeden konmasının çok önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Çocuğun beslenme programında süt ve süt ürünlerine değil, anne sütüne yer verilmesi gerektiğini söyleyen Ağaca, soya bazlı mamaların, sebze çorbalarının, meyve sularının, yumurta ve etin klinik tablonun düzeltilmesinde yardımcı olacağını da ekliyor. Yapılan birçok araştırmanın inek sütü proteinine intolerans gösteren birçok bebeğin soyaya, buğdaya ve yumurta proteinlerine de duyarlılık geliştirebildiğinin görülmesi dikkat edilecek bir nokta olarak vurgulanıyor.