Bahçede Sebze Nasıl Yetiştirilir?

Bahcenizde Sebze Yetistirin

Bahçede sebze yetiştirmek, organik ve doğal mahsüllere sahip olmak ister misiniz? Bahçesi olanların evet dediğini tahmin ediyoruz. Bahçenizin bir köşesini sebze yetiştirmek için ayırırsanız hem kendinize yeni bir hobi edinmiş olur hem de kendi yetiştirdiğiniz sebzeleri büyük bir keyifle yiyebilirsiniz. Mevsimi geldiğinde taze sebzelerin elinizin altında bulunmasının keyfi de bir başka doğrusu.

Bahçede sebze yetiştirme sandığınız kadar zor değil. Biraz dikkat ve biraz ilgiyle en taze sebzeleri organik tarım ile bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Peki bahçeden yetiştirilebilen sebzelerin neler olduğunu biliyor musunuz? Hemen söyleyelim: Domates, biber, marul, lahana, soğan, sarımsak, semizotu, dereotu, maydanoz, roka, marul, pırasa, salatalık gibi sebzeleri bahçenizde kolaylıkta yetiştirebilirsiniz. Bahçesi olmayanlar da üzülmesin! Saksıda çilek, saksıda domates ve birçok sebzeyi saksıda yetiştirebilirsiniz. Saksıda bitki ve bahçede sebze yetiştirmek için uygulamanız gereken işlemleri sizin için sıraladık:

Sebze Tarlası

 1. Yetiştireceğiniz sebzeleri seçerken bulunduğunuz yerin iklim koşullarını bilmeli ve bu koşullara uygun olan sebzeleri tercih etmeniz çok önemli. Çünkü her sebze, her yerde yetişmeyebilir.
 1. Bahçede sebze yetiştirmek konusunda bir altın kural vardır: Her sebzenin ekim sezonu farklıdır. Alacağınız sebze tohumlarının paketlerinin üzerinde, hangi sebzenin hangi zamanda ekileceğini bulabilirsiniz.
 1. Ekim işlemi yapmadan önce toprağı hazırlamanız gerekiyor. Toprağın iyice havalanması ve azot bakımından zengin olan gübre çeşitleri ile harmanlanması da oldukça önemli.
 1. Tohumları ekerken toprakta uygun derinliği ve tohumların arasında uygun boşluğu bırakmanız gerekiyor. Birbirine çok yakın ekilmiş tohumlar verimli çıkmayabilir. Tohum paketlerinin üzerinde yer alan talimatları mutlaka uygulayınız.
 1. Kapalı ortamda yetiştirdiğiniz fideleri bahçeye dikerken de yine toprağın çok derinine yerleştirmemelisiniz. Toprakta uygun boşluğu açarak fide kökünün üst tarafı toprak yüzeyine eşit gelecek şekilde dikim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 1. Dikim işlemini gerçekleştirdikten sonra fidelerin kurumaması için toprak nemini uygun koşullarda tutmanız gerekiyor. (Fazla sulama çürümeye neden olabileceği gibi az sulama da kurumaya neden olabilir.) Fidelerinizi düzenli olarak sulamazsanız bazı sebzelerin tadı acı olabilir.
 1. Fidelerinizi günün en sıcak saatinde yapraklarına su değdirerek sularsanız, yapraklarının güneşten yanmasına sebebiyet verebilirsiniz. En uygun sulama vakti, sabah serini ve akşam serinidir. Sulama işlemini kolaylaştırmak için bahçenize sulama sistemi kurabilirsiniz.
 1. Ayda bir sebzelerinizi gübre ile beslerseniz sebzelerinizin verimini daha da arttırmış olursunuz. Gübre kullanımını da yine dengeli bir şekilde yapmanız gerekiyor.
 1. Yetiştirdiğiniz sebzelerinizin hastalık kapmaması ve böceklenmemesi için ilaçlama yapın. Hastalık kapan ve böceklenen sebzelerin verimi düşeceği için beklediğiniz sonucu alamazsınız.
 1. Sebzenin suyunu, besinini ve güneş ışığını almaması için yabani otları elinizle ya da tarım aletleri ile temizlemelisiniz.
 1. Yabani otların oluşumunu azaltmak, sıcak havalarda toprağı serin tutmak ve topraktaki nem miktarını dengelemek için malç yapmanız gerekiyor.
 1. Sebzelerinizin daha çok ürün vermesi için düzenli olarak yetişen ürünleri toplamalısınız. Böylece sebzeleriniz daha fazla ürün verecek.

Bahçede vakit geçirenler için bahçe dekorasyonu da oldukça önemli. Bahçe dekoryasyonu önerilerimize göz atmatı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı