Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

Çalışma Masası

Tam zamanlı öğrencisiniz ya da bağımsız bir araştırmacı. Belki de evden çalışıyorsunuz ve gününüzün çoğu evinizdeki çalışma masanızda geçiyor. Çalışma masası, ders çalışıyorsanız çalışma rutininizde ya da evden çalışıyorsanız iş motivasyonunuzda düşündüğünüzden daha etkili bir faktör. Çalışma masanızın hem omurga ve bel sağlığınız açısından uygun olması hem de siz çalışırken dikkatinizi en az dağıtacak şekilde düzenlenmiş olması gerekir. Çalışma masanız nasıl olmalı sorusundan hareketle, çalışma ortamınızı daha sağlıklı bir hale getirmek ve önemli işlerinize yoğunlaşmanızı kolaylaştırmak için bazı tavsiyeler hazırladık.

1.Uygun Ölçülerde Bir Çalışma Masası Edinin

Çalışma Masası Ölçüleri

Çalışırken bedensel rahatlığınız çok önemlidir (elbette odaklanmanızı engelleyen ya da masa başında uykunuzu getirecek bir rahatlık değil kastımız). Masa başında uzun süreler boyunca çalışmak, hele de bu uzun süre boyunca özellikle boyun, sırt ve bel bölgelerini yanlış duruşlarla yoruyor ya da zedeliyorsanız, çok zorlaşabilir. Ağrı ve sızılar nedeniyle ihtiyacınız olan dikkat ve odaklanma sizden koşarak uzaklaşır ve masa başına oturmak bile istemeyebilirsiniz. Bu nedenle doğru ölçülerde bir çalışma masası edinmeniz hayati önem taşır.

Çalışma masanızın sizi yormayacak ölçü ve boyutta olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? İdeal çalışma masası ölçüleri konusunda, masa başına oturduğunuzda masanın üst kısmının beliniz ve kaburgalarınız arasında bir noktaya denk gelip gelmediğine dikkat etmelisiniz. Dirseklerinizi rahatlıkla masanın üzerine koyabilmelisiniz. Dirseklerinizi masaya omuzlarınızı eğmeden ve sırtınızı kamburlaştırmadan koyabilmek sırt ve boyun ağrılarının, kollarda meydana gelebilecek uyuşmaların önüne geçebilir. Aynı zamanda ayaklarınızın yere rahatça değmesinin önemli olduğunu unutmayın çünkü ancak böyle daha az yorucu bir oturuş biçimi elde edebilirsiniz.

2.Bilgisayar Ekranına Bakma Mesafesi Ne Kadar Olmalı?

Bilgisayar ekranı

Çoğu kişi gibi çalışırken bilgisayarınızı asla bırakamıyorsanız ya da bütün işiniz bilgisayar üzerinden gidiyorsa, bilgisayarın çalışma masanızdaki konumuna da dikkat etmelisiniz. Uzmanlar en az 40 cm kadar bir mesafe koymanızı tavsiye etmektedir. Bilgisayar ekranının yüzünüzü ortalaması size ideal bakışı sağlar. Böylece hem gözleriniz yorulmaz hem de yanlış duruş ve oturuşlardan kaçınmış olursunuz.

3.Uygun Aydınlatma Seçimi

Çalışma Masası Aydınlatma

Uygun ve yeterli bir aydınlatmayla başlayalım. Eğer çalışma masanızda yeterli aydınlatmanız yoksa bu durum göz sağlığınız için tehlikelidir. Çalışma masası lambası bu nedenle önemlidir. Çalışma masası lambaları çalıştığınız bölgeyi yeterli bir biçimde aydınlatarak rahatça işinize odaklanmanıza yardımcı olur. Beyaz ya da parlak ışık seçmekten kaçının, diye de belirtelim.

4.Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

calisma-masasi-duzeni

İşinize ya da dersinize yoğunlaşabileceğiniz bir çalışma ortamında, yaptığınız işe göre değişen ne ihtiyacınız varsa bulunmalıdır. Not defterleri, post-itler, yeterli sayıda ve renkte kalem, silgi gibi temel ihtiyaçlarınız ihtiyaç anında hazır bulunacak şekilde çalışma masanızda yerini almalıdır ki dikkatiniz araç gereç aramakla dağılmasın.

5.Kaosa Yer Yok

Düzenli Çalışma Masası

Bir işten ötekine, bir sınavdan diğerine koşarken çalışma masasının üzeri kıyamet yerine dönüşebilir. Bu mümkün, ancak tavsiye ettiğimiz çalışma masası elbette kaos barındırmıyor. Kullanmadığınız araç gereçleri çalışma masanızın çekmecesine koyun ki eğer ihtiyacınız olursa yine yakınınızda bulunsun. Eğer çalışma masanızın çekmecesi yoksa dağınıklık yaratan şeyleri derin sepetlere veya kutulara doldurup en azından göz yormamalarını sağlayabilirsiniz.

6.Tik -Tak -Tik -Tak

Masa Saati

Biliyoruz artık herkes saati öğrenmek için telefonlarına sarılıyor. Ancak çalışırken telefonu kendinizden uzak tutmanız gerektiği konusunda herkes hemfikir olduğuna göre çalışma masanıza sade ve işlevsel bir masa saati almayı düşünebilirsiniz. Böylece araları da kaçırmazsınız ve saatli çalışmanın verimliliğinden de faydalanabilirsiniz.

Eğer yeni bir çalışma masası alma planınız varsa, önce size uygun ölçüleri bulmalısınız. Ardından, çalışma masası düzenine de dikkat ederek iş ve okul hayatınızda istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.

Peki sizin masa düzeniniz nasıl? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturduktan sonra çalışma masanızı düzenli tutmak isterseniz tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı