Verimli Çalışma Ortamı

Verimli Çalışma Alanı

Günün büyük bölümünü masa başında geçiren çalışanlar için masa düzeni oldukça önemli. Daha verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için masanızda bulunması gerekenleri iyi seçmeli ve ihtiyacınız olmayan geri kalan her şeyi gözünüzün önünde kaldırmalısınız. Çalışma masasının sıkıcılığından kurtulup gönlünüze göre dekore etmek için önerilerimize göz atın.

1. Masanız Düzenli ve Temiz Olsun

Temiz ve Düzenli Çalışma Masası

Öncelikle masanızın her zaman temiz ve ferah olması gerekiyor. Bunun için de masanızda çok fazla eşya bulunmaması önemli. Masada çok fazla eşya olduğunda temizlemek zahmetli ve zaman kaybettirici olacak. Üstelik bu gereksiz eşyalar hızlı ve pratik bir şekilde çalışmanızı engeller. Çalışırken çok sık ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızı çekmecelere, en çok ihtiyacınız olanları ise hemen ulaşabileceğiniz yere koyarsanız çalışma veriminiz artar.

2. Çiçeklerden İlham Alın

Taze Çiçekli Masa

Çalışırken size ilham vermesi için masanızda taze çiçekler bulundurabilirsiniz. Masanızın kenarında duran canlı çiçeğe bakarak ve koklayarak kendinizi yenileyebilir, yeniden motive olmak için güzel çiçeklerinizden enerji alabilirsiniz.

3. Masanızı Kişiselleştirin

Masa Süsü

Masanız sizi ve kişiliğinizi yansıttığı için sevdiğiniz karakter oyuncakları, süsleri ya da sevdiklerinizin fotoğraflarını masanızda bulundurabilirsiniz.

4. Boş Duvarları Doldurun

Duvarlara Tablo Asın

Boş duvarlar son derece soğuk ve sıkıcı görünür. Duvarlara sevdiğiniz tabloları asarak hareket katabilirsiniz.

5. Su Şişesi Edinin

Cam Su Şişesi

Konsantrasyonunuzun bozulmaması için gün içinde düzenli su tüketmeniz gerekiyor. Devamlı su içmek için masanızdan kalkmak yerine elinizin altında su şişesi bulundurabilir, aklınıza geldiğinde su tüketebilirsiniz. Sağlığınızı korumak için cam su şişesi tercih etmeniz önemli. Günümüzde son derece eğlenceli tasarımlara sahip olan su şişeleri bulunuyor. Siz de bunlardan bir tane edinerek masanıza eğlence katabilir, günlük su tüketimini eğlenceli hale getirebilir ve zihninizi her zaman aktif tutabilirsiniz.

6. Kalemlik Kullanın

Kalemlik

Çalışırken kalem kullanmanız gerekiyorsa, etrafta kalemlerin dağınık durmaması ve ihtiyaç duyduğunuzda hemen kaleme ulaşabilmek için kalemlikten yararlanın. Kalemlik rengini ve modelini masanıza uygun seçerseniz ortaya son derece şık bir görüntü çıkarmış olursunuz.

7. Dosyalıklarla Düzen Sağlayın

Dosyalık Kullanın

Düzenli takip ettiğiniz dergileri ya da broşürleri okuduktan sonra masanızda bulundurmanız dağınık bir görüntü oluşturacak. Masanızdaki dergilerin ve dosyaların düzenli durması ve aradığınızı kolayca bulabilmeniz için dosyalık çeşitlerinden yardım alabilirsiniz.

8. Post-it’ler Çok İşinize Yarayacak

Post-it-Kullanin

Daha verimli bir çalışma ortamı eşliğinde hızlı bir şekilde not almak için post-it kullanabilirsiniz. Kendinden yapışkanlı olan bu kağıtları gözünüzün önüne yapıştırabilir ve böylece yapmanız gereken işi unutmazsınız.

9. Kabloları Düzenleyin

Kablolarınızı Düzenleyin

Çalışma masanızda bulunan kablolar da son derece sıkıcı ve karmaşık bir görüntü oluşturur. Kabloları düzenlemek için de yaratıcı çalışma ortamı fikirleri düşünebilirsiniz.

10. Kendi Köşenizi Yaratın

Kendi Alanınızı Oluşturun

Daha canlı ve hareketli bir çalışma masası yaratmak isterseniz masanın karşısına pano asabilir; sevdiğiniz dergi ve gazete küpürlerini, fotoğrafları ya da notları buraya asabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı