Evde Çalışma Alanı Oluşturma

Evde Çalışma

Freelance çalışanların sayısı son zamanlarda iyice artışta. Ama freelance çalışmak demek evde çalışma alanı oluşturmak da demek. Verimli çalışabilmek için dekorasyon, ofis mobilyaları ve ofis malzemeleri ile birlikte bu alanı biraz özen gösterip hazırlamanız gerekli. Size 11 tane tüyomuz var, kaçırmayın.

1. Evde Çalışma Alanı Yaratma

Evde Çalışma Alanı

Evde çalışma alanı yaratma demişken şu konuda anlaşalım: Bu, bir köşeye ofis mobilyaları yığmaktan ibaret değil. Her evde çalışma odası yapılacak kadar çok sayıda oda olmadığını varsayarsak çalışma alanınız bir odanın içinde olacak. Mantıksal bir çerçeve ile bu alanı odadaki diğer alandan ayırmanız lazım. Yoksa aklınız çalışırken dinlenmeye veya eğlenmeye gider ve konsantre olup çalışamazsınız.

2. Ofis Masası Seçimi

Evde Çalışma Masa

Ofis mobilyaları arasında en çok kullanılan parçalardan biri ofis masaları. Ofis masası seçerken yüksekliğinizin boyunuza uygun olması veya ayarlanabilir olması önemli. Kamburunuz çıkarak veya kollarınız havada çalışmak rahat değil. Masa yüzeyinin genişliğinin ihtiyaçlarınıza yetmesine de dikkat edin.

3. Ofis Koltuğu Seçimi

Evde Çalışma Koltuk

Ofis mobilyaları arasında en çok kullanılan parçalardan bir diğeri ise ofis koltukları. Doğru seçilmiş bir koltuk insanı vezir, yanlış seçilmiş bir koltuk insanı rezil edebilir. Yumuşaklık, esneklik ve kumaş türü gibi kriterlerin yanı sıra özellikle belinizi destekleyip desteklemediğine de bakın. Uzun süre oturduğunuzda rahatsız ediyorsa bel desteği de satın alın.

4. Doğru Bilgisayar

Evde Çalışma Doğru Bilgisayar

Ofis mobilyaları tamamsa evde çalışmanızı mümkün kılacak en önemli şeye geçebiliriz: bilgisayar. Genelde tercihimizi ekonomik olan ürünlerden yana kullanırız ama bilgisayar o ürünlerden olmamalı. Çalışırken yavaşlamayacak, sizi işverene karşı mağdur etmeyecek, her şeyiyle güncel bir bilgisayar uzun vadede çok daha karlı.

5. Ofis Eşyalarını Düzenleme

Evde Çalışma Ofis Eşyaları

Bazı ofis mobilyaları eşya düzenlemenizi sağlar. Örneğin, raflı veya çekmeceli ofis masalarına bakabilirsiniz. Masanızın sade olmasını istiyorsanız keson kullanabilirsiniz. Keson için yeriniz yoksa halihazırda odada bulunan bir raf sistemi veya kitaplığın birkaç bölmesini ofis eşyalarınıza ayırabilirsiniz. Dağınıklığı önlemek için düzenleme kutularından yararlanmanız mümkün.

6. Daha İyi Işıklandırma

Evde Çalışma Işıklandırma

İster gündüzcü ister gececi olun, gözlerinizi bozmamak ve dikkatinizi toplamak için ışığa ihtiyacınız olacak. Ofis mobilyaları ile çalışma alanı dekorasyonu yaparken odanın gün ışığı alan bir köşesini kullanmaya çalışın. İlave aydınlatmalardan yararlanırken bilgisayara doğru açıdan gelmesine ve masadan yansıma olmamasına özen gösterin.

7. Yeterli Sayıda Fiş

Evde Çalışma Fiş

Freelance çalışmak teknolojiyi de en iyi şekilde kullanabilmek demek. Bilgisayar, cep telefonu, tablet, fotoğraf makinesi… İhtiyacınız olan cihazları yanı başınızda şarj edebilmeniz çalışırken konsantrasyon kaybı yaşamamanız için önemli. Ofis masaları gibi ofis mobilyaları bazen kablo geçirebileceğiniz delikler de içerir. Bunları uzatma kablosu ile birlikte uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

8. Dış Seslerin Yalıtımı

Evde Çalışma Ses Yalıtımı

Büyük şehirlerde yaşayan freelance çalışanların en büyük derdi gürültü. Çalışma alanınızı yaratırken mevcut en sakin köşeyi bulmaya çalışın. Pencere ve duvarlarınızın yalıtımını artırabiliyorsanız artırın. Pahalı ama etkili bir çözüm, duvarları sesi emen süngerlerle kaplamak. Dış sesleri engelleyemiyorsanız bile iç sesleri kesinlikle ortadan kaldırın. Mesela gıcırdayan ofis mobilyaları için ayar çekin veya bütçeniz yeterliyse yerlerine yenilerini alın.

9. Depo Alanları Yaratma

Evde Çalışma Depolama

Ofis mobilyaları ve ofis malzemeleri ile çalışma alanınızı oluşturduğunuzda hava hoş, her şey yerli yerinde. Ama çalışmaya başladıktan sonra ne olacak? Harici diskler, müsvedde kağıtlar… Çöp eve emin adımlarla ilerlememek için yukarıda bahsettiğimiz kesonlar veya düzenleme kutuları kullanımını bir daha düşünün.

10. Bitkiler veya Aksesuarlar

Evde Çalışma Bitki ve Aksesuar

Hiçbirimiz robot değiliz. O yüzden çalışma alanımız demirbaş ofis mobilyaları, bilgisayar ve fişten ibaret olmamalı. Dikkat dağıtmayacak bir tablo, abartılı olmayan birkaç sevimli aksesuar veya ortama canlılık katacak ev ve ofis bitkileri ile dekorasyonunuza ufak ayarlar çekebilirsiniz.

11. Deneme Yanılmanın Gücü

Evde Çalışma Deneme Yanılma

Gerek çalışma alanı dekorasyonu olsun, gerek ofis mobilyaları seçimi olsun, gerek ofis aksesuarları yerleşimi olsun, hepsi tek seferde çözebileceğiniz şeyler değil. Biraz deneme yanılmadan sonra doğru ışık açısını belirleyebilir, masanızı ve sandalyenizi nasıl rahat kullanacağınızı görebilir veya aksesuarlardan hangisinin elinizin altına olması, hangilerinin raflara kaldırılması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Sizin evde çalışma tüyolarınız neler? Bizimle yorum olarak paylaşmanızı çok isteriz!

Evde çalışırken kahve olmadan hiç olur mu? İdeal kahve için gerekenleri sizler için bu yazımızda sıraladık.

Önceki YazıSonraki Yazı