Çiçek Bakımı

Çiçek Bakımı

Çiçekleri kim sevmez ki? Bir bitkinin çiçek açtığını görmek, o çiçeklere dokunmak, en güzel çiçekler arasında gezinip onları koklamak ya da bazen çiçeklerle dolu bir yeri, bahçeyi, balkonu ya da evinizin çiçeklerini uzaktan izlemek kimi mutlu etmez? Doğanın estetik harikaları, güzellik ve huzurun vücut bulmuş halleri olarak varlıklarıyla ruhumuzu besleyen çiçeklerin de bakıma ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hem dış mekândaki hem de iç mekândaki çiçeklerin sağlıklı olmaları ve güzel görünmeye devam edebilmeleri için doğru bir çiçek bakımı gereklidir. Bitkilerinizin daha çok ve uzun süreler boyunca çiçek açmasını sağlamak ya da hasta gibi görünen bir çiçeğinizi iyileştirmek istiyorsanız, bu yazımızı size çiçek bakımının püf noktalarını aktarmak üzere yazdık. Çiçek bakımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. İyi okumalar!

Çiçek bakımı kural 1: Doğru yer seçimi çok önemlidir.

Çiçek Bakımı

Evinize bir çiçek almadan önce ilkin kafamızda onu koymak için bir yer belirleriz. Salondaki sehpanın üstü mesela. Ancak her bitkinin kendine özgü ihtiyaçları vardır, dolayısıyla çiçek bakımı püf noktaları da çiçekten çiçeğe farklılık gösterebilir. Öncelikle bazı bitkilerin bol ışık ya da yarı gölgelik alanlardan hoşlanabileceğini unutmayın ve çiçeğinizin özelliklerini öğrenin. Mesela orkide bakımı, diğer çiçeklere göre en zorlu ve meşakatli uğraşlardan biri olarak bilinir. Ardından çiçeğiniz için iyi ışık alan bir yer belirleyin ve klima, ısıtıcı gibi cihazlardan onu uzak tutun. Perdelerin önü, televizyonun üstü gibi yerler de çiçeğiniz için uygun değildir. Çiçek bakımı için ilk adım, doğru yer seçimi olarak düşünülmelidir.

Doğru zaman aralıklarında doğru miktarlarda sulama yapın.

Çiçek Bakımı

Çiçek bakımında önemli olan bir adım da sulamadır. Su, çiçeğiniz için ölüm kalım meselesidir adeta. Çiçeğinizi çok sularsanız, çiçeğinizin ölümüne sebep olabilirsiniz. Canlı çiçek bakımı esnasında yetersiz sulama da çiçeğinizin aynı kadere kurban gitmesiyle sonuçlanacaktır. Çoğu zaman dikkat etmeniz gereken şey, çiçeğinizin ekili olduğu toprağı nemli (toprak su içinde yüzmemeli ya da çatlayana dek kurumamalı) tutmaktır.

Çiçeğinizi toz ve küçük zararlı canlılardan arındırın.

Çiçek Bakımı

Zamanla çiçeklerinizin üzerinde biriken tozlar ve küçük böceklerin çiçeklerinizin yapraklarına ve gövdesine yerleşme ihtimali ile birlikte çiçeğiniz sağlıksız görünmeye başlar. Çiçek bakımında püf noktalardan biri de bu tip durumları engellemek için çiçeğinizi belirli aralıklarla yumuşak bir bez ve organik böcek öldürücü sıvılar kullanarak silmektir. Eğer böcek öldürücü kullanmak size göre değilse, bitkinizi ılık suyun altında nazik bir biçimde yıkayabilirsiniz.

Bitkinizin kurumaya yüz tutmuş kısımlarını budamalısınız.

Çiçek Bakımı

Çiçek çeşitleri, yapı ve uyumluluk bakımından birbirinden ayrılır ve farklı koşullarda farklı tepkiler verebilirler. Evinizde baktığınız çiçekler bile bazen hastalanabilir ve bazı kısımları hastalanabilir ya da kuruyabilir. Böyle bir durum gözlemlediğinizde, küçük bahçıvan makaslarını kullanarak bitkinizden hasta ya da kurumuş bölgeleri budamalısınız.

Çiçeklerinizin ve diğer bitkilerinizin de doğru beslenmesi gereklidir.

Çiçek Bakımı

Çiçek bakımında önemli bir nokta da çiçeklerinizin vitamin ve minerallerini aldığından emin olmaktır. Eğer çiçekleriniz solgun görünmeye başladıysa, bu topraktan yeterince besin alamadıkları anlamına gelebilir. Evinizdeki ya da bahçenizdeki bitkiler için doğru besin değerlerine sahip gübre ya da diğer bitki besini çeşitlerini vakit kaybetmeden edinmelisiniz. Kısa bir çiçekçi ziyareti, doğru bitki için doğru vitamin ve minerali temin etmenize olanak sağlayacaktır. Eğer bahçenizde tavuklarınız varsa, dışkıları bitkileriniz için doğal gübre görevi görecektir.

Yabani otları temizlemeyi unutmayın.

Çiçek Bakımı

İster evinizde ister balkonunuzda ya da bahçenizde olsun, çiçeklerin ekili olduğu topraklara gelip yerleşen pek çok yabani otla karşılaşabilirsiniz. Yabani otları temizlemek çok keyifli bir iş olmayabilir ancak çiçeklerinizin sağlığı için bunu sık aralıklarla yapmanız gerekmekte. Yabani otları çiçeklerinizin bulunduğu topraktan kökleriyle birlikte sökün alın ve sık sık yenileri çıkıyor mu diye kontrol etmeyi unutmayın. Bu istenmeyen otlar çiçeğinizin alması gereken besine ortaktır ve çiçeğinizin gelişimini engeller.

Evde çiçek bakımı rehberimiz burada!

Önceki YazıSonraki Yazı