Evde Çiçek Bakımı

Kış Bitkileri

Kış mevsimi geldiğinde doğanın canlandırıcı etkisi yazın keyfini sürdüğümüz balkon ve bahçelerimizden elini çeker. Doğa bir sonraki bahar ve yaz için derin bir dinlenme dönemine girer ve biz de evlerimizin içine doğru çekiliriz. Mevsim kış olmasına rağmen, salonlarımızda bahar etkisi yaratmak hâlâ mümkün. Bunun için kışın bakılabilecek ev çiçeklerinin hangileri olduğunu bilmeniz yeterli. Salonunuzu cıvıl cıvıl bir kış bahçesine çevirmek isterseniz, sizin için hazırladığımız bu evde çiçek bakımı yazımızı okumanız ilham verici olacaktır. Ev çiçeği çeşitlerini ve ev çiçeği isimlerini bu yazımızda sizin için bir araya getirdik.

1. Antoryum

Antoryum

Antoryum evde çiçek bakımı için çok sevilen bir iç mekân süs bitkisidir. “Kuyruklu çiçek” anlamına gelen antoryum, sıcak havaları asla sevmediği için kışa dayanıklı ev çiçekleri arasında yer alır. Doğrudan güneş almaması ve kış aylarında da havalandırdığınız bir odada bakılması antoryum bakımı için en uygun koşullardır.

2. Menekşe

Menekşe

Soğuk hava koşullarına dayanıklı olan menekşeler, kışın açan çiçeklerden biridir. Evinizde kolayca yetiştirebileceğiniz menekşeler, özellikle sabah güneşinden çok hoşlanırlar; ancak güneş ışığını yarı gölge bir alandan almaları gerekir.

3. Pentas (Beşiz) Çiçeği

Pentas (Beşiz) Çiçeği

Pentas çiçeği, yıldız şeklindeki çiçekleriyle gözünüzü okşayan ve dış mekânda kelebekleri kendisine çekmeyi başaran harika bir çiçektir. Evinizde de yetiştirebileceğiniz bu çiçek, sıcak ortamı gördüğünde kışın da çiçek verecektir.

4. Tavşankulağı

Siklamen Çiçeği

Siklamen olarak da bilinen tavşankulağı da kışın evde yetişen çiçeklerden biridir. Beyaz, kırmızı, mor ya da pembe çiçekleri olur siklamenin ve kış mevsiminde salonlarınızda ahenkli bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, siklamen kesinlikle doğru tercih olacaktır. Serin ortamları sever ve güneş ışığına doğrudan maruz kalmamalıdır.

5. Klivya (Kafir Zambak)

Kafir Zambak

Ana vatanı Güney Afrika olan Klivya adlı bu güzel çiçek, dışarıda yetiştirildiğinde tam gölgelik alanları sevmesine rağmen, ev ortamında kesinlikle güneş ışığı ister. Aydınlık, havadar yerleri severler ve turuncu çiçekleriyle sizi mutlu ederler ve evde çiçek bakımı için oldukça uygundurlar.

6. Çuha Çiçeği

Çuha Çiçeği

 

Kış aylarında evde bakılabilecek çiçekler arasında en yaygın olarak tercih edilenlerden biri olan çuha çiçeği, eğer doğru evde çiçek bakımı uygularsanız ve yarı gölge bir yer ayarlarsanız, size bol bol çiçek verecektir. Geniş bir saksı edinin ve çuha çiçeğinin rengârenk açmasını izleyin.

7. Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeğinin adı, Atatürk zamanında ülkeye getirildiği için yetiştiriciler tarafından konulmuştur. Kırmızı çiçekleri Aralık ayının sonlarına ve Ocak ayının başlangıcına doğru açar. Kaloriferin üzerine koymamalısınız çünkü serinliğe ihtiyacı vardır.

8. Açelya

Açelya

Hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde çiçek açan bitkilerden olan açelya, insanı büyüleyecek denli güzel bir bitkidir. Çin kökenlidir. Evinizde kuzeye bakan yerlere doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde yerleştirdiğinizde, öyle bereketli çiçeklenir ki şaşarsınız.

9. Kış Nergisi

Kış Nergisi

Kış nergisi, yalnızca salonlarınızın ve iç mekânların değil aynı zamanda kış mevsiminde balkon ve bahçelerin de vazgeçilmez kış çiçekleri arasındadır. Toprağını çok seçmez, soğanının ekildiği hemen her türlü toprakta filizlenebilir. Soğuğa çok dayanıklıdır, hatta çok sıcak sevmez, bu yüzden evde çiçek bakımı için idealdir. Evinizde serin bir köşeye yerleştirdiğinizde boyu uzayacak ve hemen çiçeklenecektir. Mis gibi kokar ve çok zarif bir güzelliği vardır.

10. Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı çiçeği de kışın yetiştirebileceğiniz çiçeklerden biri. Kışın başlamasıyla birlikte çiçeklenir. Renkli çiçekleri vardır, evinize canlılık getirir. Özellikle çiçek açtığında suyunu eksik etmemelisiniz. Doğrudan güneş almamasına dikkat edin, ancak aydınlık bir oda yılbaşı çiçeği için de şart.

11. Gloksinya (Bardak Menekşesi)

Bardak Menekşesi

Tıpkı diğer menekşeler gibi, uygun ortamda yetiştirildiğinde Gloksinya da kış boyunca sizinle birlikte olacak bir süs bitkisidir. Katmer katmer açılan kadife gibi yaprakları vardır. Güneşi çok sever ve aydınlık bir yerde tutulması gerekir.

Ayrıca, yazın yetiştirebileceğiniz 11 çiçek konulu yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. :)

Önceki YazıSonraki Yazı