Kaliteli Bir Uyku İçin Yatak Odası İçinde Yapabileceğiniz Değişiklikler

Yatak Odası Kaliteli Uyku

Kaliteli bir yaşamın sırlarından biri kaliteli bir uyku. Bunun için ev dekorasyon fikirleri arasında yatak odası için yapılabilecekleri ayrı tutmak gerekiyor. Döşeğinizin türü, yatağınızın yeri, odanızın kokusu veya ışık oranı gibi birçok faktör uyku kalitenize etki edebilir. Yatak odası için önerilerimizle sizlerleyiz.

1. Yeni bir döşek alın.

Yatak Odası Döşek

Yatak odası dekorasyon hamleleriniz her yönüyle ideal görünse de deliksiz bir uyku çekememenizin ve sabah yorgun kalkmanızın sebebi döşeğiniz olabilir. Evde deneme izni veren bir mağaza bulamazsanız en azından orada deneyip ortopedik bir model seçebilirsiniz. Sert ya da yumuşak olması size kalmış.

2. Doğru nevresim takımını seçin.

Yatak Odası Nevresim

Doğru döşeği seçtikten sonra sıra doğru nevresim takımını seçmekte. Pamuklu kumaştan bir nevresim takımı genelde en garantili seçim. Soğuk havalarda yatak odası ısısı yeterli değilse kışlık kumaşlardan yapılmış nevresim takımlarını da tercih edebilirsiniz.

3. Oda kokusu kullanın.

Yatak Odası Oda Kokusu

Yatak odası havası da uyku kalitenizi etkiler. Öncelikle her gün en azından yatak odanızı biraz havalandırmanız şart. İçerinin oksijen dolduğundan emin olduktan sonra yatıştırıcı bir oda kokusu kullanabilirsiniz. Garantili kokulardan biri lavantadır. Kokuyu yavaş yavaş veren çubuklu kokuları tercih edebilirsiniz.

4. Yatak odası sıcaklığını ayarlayın.

Yatak Odası Sıcaklık

Yatak odası dekorasyon fikirleri kadar oda sıcaklığını ideal düzeyde tutmak da marifettir. Aşırı sıcakta şıpır şıpır terleyerek uyuyamayacağınız gibi aşırı soğukta çeneniz birbirine vurarak da uyuyamazsınız. Yazın pencere açmayı, kışın da sıcak tutan nevresim takımlarını düşünebilirsiniz.

5. Perdeleri kapatın.

Yatak Odası Perde

Yatak odası dekorasyonun vazgeçilmezlerinden biri de tam karanlık perdelerdir. Bunlar dışarıdan istemediğiniz ışıkların içeri girmesini tamamen engelleyerek uyku kalitenize katkıda bulunur. Tabii, işe gidecekseniz geç kalmanıza neden olacak kadar deliksiz bir uyku istemeyebilirsiniz.

6. Gece ışıklarını kapatın.

Yatak Odası Işıklar

Gece ışıklarından kastımız gece lambası değil. Artık evlerimizde o kadar elektronik eşya var ki her yerden bir ışık huzmesi fışkırıyor. Yatak odası dahilinde bilgisayarınız varsa şarjını çıkarın, cep telefonunuzu ters çevirin. Göz kapaklarınız kapalıyken bile fark edilebilecek ışıklardan sakının.

7. Saatleri unutun.

Yatak Odası Saat

Saatleri iki şekilde unutun. Birincisi, duvar veya masa saatiniz varsa gece pilini çıkarın. Yoksa tik tak sesine takılıp rahat uyuyamayabilirsiniz. İkincisi, cep telefonunuzu alıp alıp saat kaç olmuş diye bakmayın, alarmınızı bekleyin. Yatak odası takımları genelde yatak ucunda bir komidin içerir; telefonu onun en uzak köşesine itin.

8. Yatak odası dekorasyonunuzu gözden geçirin.

Yatak Odası Dekorasyon

Yatak odası dekorasyonunuzu gözden geçirip mümkün olduğunca sade ve işlevsel bir hale getirin. Örneğin, küçük yatak odası fazla eşyaya gelmez. Diyelim ki koltuk modelleri bakacaksanız, yatak olabilen bazalı modellere bakmanız daha iyi olacaktır.

9. Duvar renklerini değiştirin.

Yatak Odası Duvar Rengi

Ev dekorasyonunda renklerin psikolojiye etkisi hep konuşulur. Deliksiz bir uyku için duvarlarınızda ve tavanda kırmızı, turuncu gibi canlı renkler yerine mavi veya mor gibi sakinleştirici renklerin pastel tonlarını kullanın. İnternette bulabileceğiniz yatak odası modelleri size fikir verecektir.

10. Uyku müziklerini deneyin.

Yatak Odası Müzik

Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız ve başınızı yastığa koyunca aklınıza türlü türlü fikirler geliyorsa uyku müziklerinden yardım alabilirsiniz. Öyle yatak odası titreten türde müzikler değil, sakin sakin, tercihen sözsüz müzikler. Kendinizi ve komşuları rahatsız etmemek için sesi fazla açmayın.

11. Pijamalarınıza özen gösterin.

Yatak Odası Pijama

Kaliteli bir uyku için şimdi de yatak odası dekorasyon örnekleri dışına çıkalım. Nevresim takımını yumuşacık seçtiniz ama dapdar veya sert mi sert bir pijamayla rahat uyku olur mu? Tabii ki olmaz. Pamuklu, polar veya başka kaliteli bir pijama takımı alıp konforlu bir uykunun tadını çıkarın.

Sizin kaliteli bir uyku için önerileriniz neler? Yorumlar kısmından bizimle paylaşmanızı çok isteriz!

Dekorasyondan söz açılmışken 2017 dekorasyon trendleri üzerine hazırladığımız özel yazımıza bakmadan geçmeyin.

Önceki YazıSonraki Yazı