Kış Bahçesi Dekorasyonu

Kış Bahçesi

Bahar ve yaz aylarında bahçenizde oturmalara doyamıyorsunuz, biliyoruz. Güzel, güneşli havalarda bahçe keyifleri, sıcaktan boğulduğunuz zamanlarda hafif esintili bahçe akşamları, arkadaş, eş dost toplantıları, çayınızla kahvenizle kurulduğunuz bir ağaç altı… Şimdi kış geldi diye bahçenize uzaktan bakacak olmanız sizi muhtemelen çokça üzüyorsa ve kara kışa çareniz yoksa (ki yok, doğanın düzeni bu), siz de üzerinde kontrolünüz olan bir şeyleri dönüştürmeye bakabilir, mesela evinizin balkonunu, terasını ya da verandasını muhteşem bir kış bahçesine çevirebilirsiniz. Kışın ev içine kapanmayı kim ister ki zaten? Rahat, sıcak ve samimi bir biçimde dekore edeceğiniz kış bahçeniz kış mevsimi boyunca zaman geçirmeyi en çok seveceğiniz yer olacak. Biz de sizin için kış bahçesi dekorasyonu ile ilgili birtakım öneriler hazırladık. Umarım ilham alır ve uygulamaya karar verirsiniz. İyi okumalar!

Cam duvarlar

Cam Duvar

Eğer büyük bir terasınız varsa, bir bölümünü kesinlikle kış bahçesi yapmak için ayırmalısınız. Hatta sadece duvarlar yetmez, kış bahçesi cam tavan ile birlikte daha da aydınlık olacaktır ve sıcacık bahçenizde birbirinden güzel kış çiçekleri içinde rahat koltuğunuzda dinlenirken, yağan yağmuru ve karı doyasıya izleyebilirsiniz. Aynı zamanda kış bahçesi dekorasyonu için yetiştireceğiniz çiçekler ve diğer bitkiler için de bol güneş sağlamış olacaksınız.

Çeşit çeşit çiçek ve bitkiler…

Bitki, çiçek

Kış bahçesi dekorasyonu için seçeceğiniz çiçekleri ve diğer bitkilerin çeşidi konusunda eliniz ve kalbiniz bol davranın. Nasılsa korunaklı bir kış bahçesi oluşturacağınız için çiçekler ve bitkiler serpilip gelişecek, sizin için hem kış ayları boyunca sürdürebileceğiniz bir hobi haline gelecek hem de estetik açıdan göz zevkinizi okşayacak ve sizi mutlu edeceklerdir. Kış bahçesi dekorasyonunda kullanacağınız raflara, saksı askılarına, yerlere, köşelere ve ortaya yerleştireceğiniz bir sehpanın üzerine çiçeklerinizi uyum içinde koyabilirsiniz.

Rahat mobilyalar…

Rahat Mobilyalar

Kış bahçesi dekorasyonu mobilya seçimi, bizce sürecin en zevkli kısmı. Kış bahçeniz için seçeceğiniz mobilyaların elbette hem gözünüze hem de bütçenize hitap eden ürünler olmasına özen göstereceksinizdir. Aynı zamanda rahatlık en büyük koşul olarak karşımıza çıkar; çünkü bazen kış aylarının miskinliğini bu bahçede şifa deposu bitki çaylarımızı yudumlayıp huzur içinde yayılarak geçireceğiz. Dilerseniz bir masa ve sandalye takımı, dilerseniz rahat bir koltuk ve berjer ya da bir koltuk takımı almayı düşünebilirsiniz.

Cam duvarlar için perdeler…

Cam için perdeler

Unutmayın kendinize bir bahçe yapıyorsunuz ama bu bahçe, teknik olarak aslında bir odaya daha çok benzeyecek. Bazen daha loş bir ortam isteyebileceksiniz ya da eğer kış bahçesini balkonun bir bölümünde oluşturacaksanız, meraklı komşuların bakışlarından kaçacak ekipmana ihtiyacınız olacak. Dememiz o ki, perdeler mühim. Stor perdeler ya da bambu perdeler kış bahçesi için oldukça uygun ürünlerdir. Akşam olduğunda perdelerinizi kapatın, mumlarınızı ya da duvar lambalarınızı yakın ve rahat, gözlerden uzak bir ortamın keyfini çıkarın.

Kilimler, yastıklar, battaniyeler…

Yastık Kilim

Kış bahçesi dekorasyonu yalnızca bahçe mobilyası ya da mobilyalar, perdeler ve çiçeklerden ibaret değil elbette. Bahçenizi dengeli bir biçimde süslediğinizde ne kadar harika bir ortam yarattığınızı göreceksiniz. Koltuğunuzun üzerine atacağınız renkli yastıklar size daha rahat ve daha sıcak bir atmosfer sunacaktır. Kış bahçesi kilimsiz ya da halısız da olmaz üstelik. Zemine otantik ya da modern –kişisel zevkiniz nasılsa ve mobilyalarınızla ahenk oluşturacak şekilde- bir halı ya da kilim serebilirsiniz. Kış bahçenizin renklerine uygun tonlarda battaniyeler de koltuktaki keyfinizi daha sıcak bir hale getirir. Bibloları, vazoları, fenerleri ve diğer aksesuarları kullanmaktan da çekinmeyin deriz.

Sizin de kış bahçesi dekorasyonuna dair önerileriniz varsa, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın!

5 Maddede Kışın Sıcak Mutfaklar adlı yazımızı da beğenebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı