Kış Hazırlıkları

Kış Hazırlıkları

Kış ayları yaklaşırken evde kışa hazırlık yapmak için vaktiniz de daralmaya başladı. Soğuk ve yağışlı havalarda zor anlar yaşamamak için son kontrolleri yapmanız iyi olacaktır. Sizin için hazırladığımız kış hazırlıkları listemizle “Eviniz kışa hazır mı?” sorusunun yanıtını da bulmuş olacaksınız.

1. Isıtma sistemlerinizi kontrol ettiniz mi?

Isıtma Sistemleri Kışa Hazırlık

Kış hazırlıkları için neler yapılır denilince akla en başta evinimiz yeterli ölçüde ısınıp ısınmadığını kontrol etmek gelir. Evinizin ısınma sistemi hangisi: Kombi mi, klima mı, soba mı? Müstakil bir ısınma sistemine sahipseniz cihazlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığına bakın. Arıza varsa işin uzmanlarına tamir ettirin. Eviniz genel olarak zor ısınıyor veya bazı bölgeler özellikle soğuk kalıyorsa küçük bir iki ısıtıcı alarak durumu kurtarabilirsiniz.

2. Çatınızı kontrol ettiniz mi?

Çatı Kış Hazırlıkları

Üst katta veya çatı katında oturuyorsanız çatının sızdırma yapmadığından ve izolasyonunun iyi olduğundan emin olun. Sizin kendi eviniz değilse herhangi bir restorasyon masrafını apartman ödemek zorunda ama çatının bütün apartmana ait olduğunu anlatmak her zaman zor olmuştur. Evde kış hazırlıkları için yeterince geç kaldıysanız daha da geç kalmamak için kendi başınıza önlem almanız gerekebilir.

3. Kapı ve pencerelerinizi kontrol ettiniz mi?

Kapı ve Pencere Kışa Hazırlık

Kış hazırlıkları nelerdir dediğimizde akla gelen bir diğer husus, bir yandan evi ısıtmak, bir yandan da ısınan evdeki sıcaklığı kaybetmemek olur. Isının en fazla kaçtığı yerler kapı ve pencere aralıklarıdır. Buralarda böyle aralıklar olup olmadığını kontrol edin. Aralık varsa sünger gibi malzemelerle takviye yapın. Macunlu camlarınız varsa macunu tazeleyebilirsiniz.

4. Balkon, teras veya bahçe bitkilerinizi korumaya aldınız mı?

Balkon Kış Hazırlıkları

Kış hazırlıkları evininizdeki diğer canlıları da gözetmeyi gerektirir. Dışarıda yetişmeye uygun bitkileri tek tek içeri almanız mümkün olmayabilir. İçeri alamadıklarınızı, hava almalarını fazla engellemeyecek şekilde naylonla sarıp koruma altına alabilirsiniz.

5. Balkon, teras veya bahçe mobilyalarınızı korumaya aldınız mı?

Mobilya Kış Hazırlıkları

Dış mekanlarınızla ilgili kış hazırlıkları bitkilerinizle sınırlı değil. Bahçe mobilyalarınız plastik veya rattan ise yağmurdan etkilenmez ama beyaz renktelerse kirlenebilirler. Ahşap takımlarınızı, özellikle okaliptüsten olanları, içeri alamıyorsanız bir dahaki seneye kullanabilmeniz için sıkı sıkı sarmalısınız.

6. Duvarlarınızın izolasyonu ne durumda?

İzolasyon Kış Hazırlıkları

Kapı ve pencereler dışında ısının en kolay kaçtığı yerler duvarlar. Apartman yaşamında dış duvarlar için izolasyon önlemleri apartman sakinleriyle birlikte alınır. Ama siz de evin içinde birtakım önlemler alabilirsiniz. Örneğin, özellikle ısı kaçırdığını tespit ettiğiniz bir duvarın önünü mümkün olduğunca kapatabilirsiniz veya rutubet olan yerlerin üstünü rutubet boyasıyla kapatabilirsiniz.

7. Evdeki aydınlatmanız yeterli mi?

Aydınlatma Kış Hazırlıkları

Evde kış hazırlıkları denilince hemen akla sıcak şeyler gelir ama karanlık hava da kışın zorlayıcı özelliklerinden biridir. Evde karanlığın sizi yenmemesi için aydınlatmanızı gerekiyorsa artırın. Tepe lambası dışında lambader, abajur, LED zincirleri ve mumlardan da yardım alabilirsiniz.

8. Koltuk şalları ve örtülerine göz attınız mı?

Koltuk Şalı Kış HazırlıklarıKış hazırlıkları tabii ki sıcak örtüler olmadan düşünülemez. Koltuk şalları aslında dekoratif amaçlıdır ama dürüst olalım, yün örgü bir şalı sadece koltuğa örtmekle bırakmayız. Niyetinizi daha açık etmek isterseniz koltuğunuzun hemen kenarına bir polar battaniye de koyabilirsiniz.

9. Camlarınızda çatlak var mı?

Camlarda Çatlak Kış Hazırlıkları

Bazı ev işlerini erteleriz de erteleriz. Kış hazırlıkları bu ertelediğimiz işleri hemen halletmemizi gerektirebilir. Camlarınızda çatlak varsa kombinizi büyük ölçüde boşa yakmamak için hemen camcıyı arayın veya ısıyı kaybettirmeyecek çözümler düşünün.

10. Kış gardırobunuzda eksik var mı?

Kış Gardırobu Kış Hazırlıkları

Yazlık eşyaları telafi etmesi kolay; ucuza bir tişört, bir atlet aldınız mı neredeyse tamam. Ama kışlık giysilere sıra gelince iş biraz büyüyor. O yüzden kış gardırobu meselesini de kış hazırlıkları listemize dahil ettik. Öncelikli olarak palto/manto, bot/çizme ve atkı/bere/eldiven kontrollerinizi yapın. Daha sonra kazak, pantolon/etek ve çorap kontrollerinizi. Bu kontrollere ne kadar önceden başlarsanız masraflarınızın bir anda yığılmasına o kadar engel olabilirsiniz.

11. Apartman olarak görevlerinizi yaptınız mı?

Apartman Kış Hazırlıkları

Müstakil ev sahibi olmak çoğumuza kısmet olmuyor. O yüzden bir apartman sakini olarak, bize masraf çıkaracağını bilsek bile bazı kış hazırlıkları için payımızı vermek görevimiz. Apartmanda oluk temizliği, baca temizliği, çatı bakımı veya duvar izolasyonu yapılacaksa bir toplantıyla bu görevlerin ilgili ustalara dağıtılması ve taksitlerin belirlenmesi şart.

Evde kış hazırlıkları ile ilgili eklemek istedikleriniz mi var? Yorumlar kısmından yorum yapmayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı