Nevresim Takımı

Nevresim Takımı

Nevresim takımları hakkında uzun uzadıya düşünmesek de aslında uyku kalitemizi doğrudan etkilerler. O yüzden nevresim takımı satın alırken seçici davranmakta fayda var. Ebatları, kumaşları, kalitesi, markaları, fiyatları gibi birçok unsuru göz önünde bulundurmalısınız. Sizin için hazırladığımız rehber ile nevresim takımları hakkında A’da Z’ye bilmeniz gerekenleri hemen öğrenebilirsiniz.

1. İhtiyacınız olan nevresim takımı ebatlarını bilin.

Nevresim Takımı Ebatlar

Bir nevresim takımı tek kişilik, çift kişilik veya battal boy olabilir. Yatağınızı satın aldıktan sonra ölçülerini muhakkak hesaplayın. Bu arada yatak örtüsü ile nevresim takımı ayrı şeyler; ikincisinde biraz bolluk değil tam ölçü gerekli. Yatağınızın ölçüsünü aklınızda tutarsanız alışverişinizi rahat rahat yapabilirsiniz.

2. İstediğiniz nevresim takımı teması hakkında düşünün.

Nevresim Takımı Tema

Nevresim takımı oda dekorasyonu ile uyumlu bir tema içinde olmalı. Çocuk veya bebek nevresim takımı alacaksanız lisanlı ürünleri veya 3 boyutlu nevresim takımı modellerine bakabilirsiniz. Ama bir yetişkinin nevresim takımı daha pastel tonlarda veya daha minimalist olabilir.

3. Hangi nevresim takımı kumaşını aldığınıza dikkat edin.

Nevresim Takımı Kumaş

Nevresim takımlarının uyku kalitemizi etkilemesinin en büyük sorumlusu aslında nevresim takımı kumaşları. Yumuşaklığı ve rahatlığı açısından en yaygın kumaş türü penye veya daha genel olarak pamuklu kumaşlar. Ama kışın pazen, flanet ve mikropolar gibi sıcak tutan kumaşları da tercih edebilirsiniz.

4. Pamuklu bir nevresim takımı alıyorsanız yüzdeleri inceleyin.

Nevresim Takımı Pamuklu

Pamuklu nevresim takımı alıyorsanız etikete şöyle bir göz atın. Yüzde kaçı pamuk, diğer yüzdelerde hangi iplik türü var? Pamuk oranı ne kadar yüksekse o kadar iyi. Saten karışımlı bir nevresim takımı da almanız mümkün. Ama yatarken kaymamak için çarşafta saten olmamasına dikkat edin.

5. Etiketten iplik sayısına bakın, yazmıyorsa satıcıya sorun.

Nevresim Takımı İplik

Yine pamuklu kumaşlar için konuşursak, nevresim takımı satın alırken iplik sayısına da bakın. Nevresim takımı modelleri ne kadar göz alıcı olursa olsun iplik sayısı azsa kalitesi sizi o kadar hayal kırıklığına uğratır. Etikette aradığınız bilgiyi bulamazsanız satıcıya sormaktan çekinmeyin.

6. Nevresim takımının içinde neler olduğuna bakın.

Nevresim Takımı İçindekiler

Tek kişilik nevresim takımları bir yastık kılıfı ve bir yorgan kılıfını kesin içerir. Nevresim takımı çift kişilik ise iki yastık kılıfı ve bir yorgan kılıfı kesin bulunur. Son zamanlarda birçok takımda çarşaf yok. Ama bazı takımlarda ilaveten dekoratif yastık kılıfı da çıkabilir.

7. Nevresim takımını almadan önce ilave edeceğiniz parçaları da düşünün.

Nevresim Takımı İlave Parçalar

Aldığınız takımda çarşaf yoksa mağazadan ona uygun bir çarşafla ayrılın. Nevresim takımı markaları ayrı sattığı parçalarda renk ve desen uyumu gözetir. Bütçe hesabı ve dekorasyon planı yaparken yatak örtüsü, dekoratif yastık, alez, yorgan ve yastık içi gibi diğer parçaları da düşünün.

8. Etiketteki yıkama talimatlarını göz ardı etmeyin.

Nevresim Takımı Yıkama

Alacağınız her ürünün bir yerinde yıkama talimatlarını içeren etiket bulunur. Takımınızı bozulmadan uzun süre kullanabilmek için buradaki talimatları iyice okuyun. Örneğin, ürünü gereğinden fazla sıcak suda yıkarsanız kumaşı çekince yatağınıza tekrar olmayabilir.

9. Fiyat performans oranını değerlendirin.

Nevresim Takımı Fiyat

Nevresim takımı fiyatları ürünün markasına, kumaşına ve ebatlarına göre değişiklik gösterebilir. Bütçenize uygun bir ürün alırken doğrudan ucuz olanlara yönelmek yerine size sunulan kaliteyi gözden geçirin. Çabuk yıpranacak ucuz bir ürün yerine uzun süre dayanabilecek pahalı bir ürün daha karlı olabilir.

10. Nevresim takımı ve pike takımı arasındaki farkı öğrenin.

Nevresim Takımı Pike

Pike, kabartılı bir tür pamuklu kumaş türü. Genelde sert bir yapıda olur. Dolayısıyla üzerinde uyunacak bir ürün değildir. Pikeler genelde sıcak havalarda yorgana alternatif olarak kullanılır. Pike takımı ise aslında yastıklarıyla birlikte satılan bir yatak örtüsü takımıdır.

11. Deneme yanılma yapmaktan çekinmeyin.

Nevresim Takımı Deneme

İlk seferde doğru ürünü bulmak her zaman mümkün olmaz. O yüzden farkı markaları, farklı temaları, farklı kumaş türlerini ara ara da olsa denemekten çekinmeyin.

Sevgililer Günü yaklaşıyor. Hediyenizi seçtiniz mi? İşte karşınızda 50 TL ve altı hediye fikirleri!

Önceki YazıSonraki Yazı