Dip Köşe Temizlik Nasıl Yapılır?

Düzenli ev temizliği haricinde mevsim geçişlerinde temizlik yapmak adettendir. Bahar temizliği dediğimiz temizlik de evinizi bahara hazırlamanın bir yolu; aynı zamanda kışın kapalı ruhundan evinizi kurtarmanın, havalandırıp yenilemenin de. Bahar gelirken ev temizliği nasıl yapılmalıdır? Sizin için hazırladığımız bahar temizliği listesi içinde dip köşe temizlik için ipuçları bulacaksınız! Tüm temizlik malzemeleri hazırsa, ev temizliği nasıl yapılır herkese gösterin!

Oturma Odası ve Salon Temizliği

Temizlik ve özellikle kışın bütün tozunu kirini götürecek bahar temizliği yaparken salon temizliği için rafların ve üzerlerinde bulunan objelerin tozunu almakla işe koyulun. Çerçevelerin camlarını silin. Koltuk temizleme işlemi için yıkanabilir koltuk kılıflarını çıkarıp yıkayın; daha iyi bir temizlik için koltuk yıkama makinelerinden ya da servislerinden faydalanabilirsiniz. Rahat bahar temizliği için halıları süpürüp kaldırın; halı yıkama makinesi varsa mutlaka kullanın, yoksa halı yıkama servisleri de bir seçenek. Süpürgelikleri güzelce silin. Duvar silmek için ılık su ve bulaşık deterjanı iş görecektir. Salon çiçeklerinin tozunu alın, abajur ve lambaları silin.

Mutfak Temizliği Püf Noktaları

Bahar temizliği, dip köşe mutfak temizliği için de bir fırsat. Düzenli temizlik yapıyor bile olsanız, mutfak temizliği her zaman daha fazla özen istiyor. Bahar temizliği neden olsun, mutfağınızı temizlik kokularıyla doldurun. Önce bulaşık yıkayarak başlayın. Mutfak dolaplarının içlerini boşaltın ve silin. Ardından eşyaları dolaptaki yerlerine geri koyun. Bahar temizliğinde mutfak dolabı temizliği için ılık su ve ahşap temizleyici kullanabilirsiniz. Buzdolabı ve fırın gibi büyük eşyaları çekerek altlarını silin. Buzdolabının içini boşaltın, ılık su ve karbonat karışımı ile silip kurulayın. Yağ sıçramış duvarları yağ çözücü ve ılık su karışımıyla silebilirsiniz. Mutfak perdelerini ve varsa mutfak halısını yıkayın. Dilerseniz temizlik şirketi ile anlaşın.

Yatak Odası Temizliği

Dip köşe bahar temizliği yatak odanızın da ferah bir havaya kavuşmasını sağlayacak. Toz ve kirle uyumayı kim ister ki? Önce nevresim takımlarını yıkamak için çamaşır makinesine atın. Ardından yatak odasına bulunan her şeyin tozunu alın. Yatağı çekin ve altını süpürün (neler bulacaksınız kim bilir :)). Giysilerde bahar temizliği için gardırobunuzu ve çekmecelerinizi boşaltın, kullanmadığınız kıyafetleri bağışlamak için ayırın. Boş çekmece ve gardırobu silip, giysileri kategorize ederek yerleştirin ki kolaylık olsun. Halıları süpürün, lekeler varsa güzelce silin. Oda oda bahar temizliği için süpürgelikler, perdeler unutulmasın!

Tuvalet ve Banyo Temizliği

Banyo Aynası

Bahar temizliği için banyo temizliği nasıl yapılır? Banyo fayans temizliği ile başlayın; fayanslarınızı çizmeyecek kaliteli bir temizlik malzemesi ile silin. Duşakabin ve küveti ovalayın, inatçı küfler için bir gece önceden çamaşır suyu dökebilirsiniz. Duş sisteminizi silin. Duş perdeniz varsa, çıkarıp yıkayın. Kullanmadığınız banyo ve bakım malzemelerini eleyin. Tuvalet kapağını çıkarın, klozeti baştan aşağıya hijyenik bir ürünle ve eldiven kullanarak silin. Banyo dolaplarını boşaltıp içlerini silin. Aynayı ve lambaları temizleyin. Klozet takımlarını yıkayın ve yerleri silin! Bahar temizliği banyonuzu da yeniledi böylelikle.

Tüm Odalar İçin Yapılması Gerekenler

Ev temizliği yaparken bütün odalar için uygulamanız gerekenler var. Öncelikle iyi bir bahar temizliği için odaların camlarını güzelce silmelisiniz ki bahar güneşinin tadını lekesiz camlarla çıkarabilin. Camları kolayca temizleyebilmek için cam silme aparatı işinizi görecektir. Güneşlik ve perdeleri yıkayın ve mis gibi asın. Eğer duvarlarınızda dökülen boya yerleri varsa, duvar renginizle aynı boyayla lokal olarak boyayın. Kapı kolları, mobilya kulpları ve düğmeleri iyice temizleyin; küçüktürler ama dip köşe bahar temizliği için önemleri büyüktür. Tüm evinizi temizledikten sonra hissedeceğiniz duygunun tarifi yok!

Sizin temizlik ve bahar temizliği rutininiz nasıl? Size göre bahar temizliği ve ev temizliği nasıl yapılmalıdır? Yorumlara önerilerinizi ve tüyolarınızı yazmayı unutmayın.

Mutfaktaki temizlik halini sürdürmek ve eşyalarınızı korumak için yazımızı okuyabilirsiniz: Küçük Mutfak Aletlerinizi Korumanın Yolları!

Önceki YazıSonraki Yazı