Küçük Mutfak Aletleri Nasıl Korunur?

Küçük Mutfak Aletleri Koruması ve Bakımı

Küçük mutfak aletleri, mutfağınızda geçirdiğiniz zaman boyunca işinize en çok yarayan aletlerdir. Küçük mutfak aletlerine aslında elle tutulur gözle görülür bir bütçe ayrılır. Yani kendileri küçük olsa da, onlara sahip olmanın bedeli toplamda bakıldığında gayet büyüktür. Bu işlevsel ve pratik mutfak aletlerine sahip olmak için belli bir bütçeyi gözden çıkardığımız için hepsinin uzun süre çalışmasını, haklı olarak yıllarca çalışır durumda olmasını isteriz. Küçük mutfak aletlerinizin hemen bozulmamasını ve size mutfakta yardımcı olmaya devam etmesini sağlamak için birtakım yollar var elbette. Bu yol ve yöntemleri denemek istersiniz diye düşündüğümüz için bu yazıyı sizinle paylaşalım istedik. İyi okumalar!

Mikrodalga Fırınlar

Mikrodalga Fırın Küçük Mutfak Aletleri

Mikrodalga fırınları temizlemenin ve çalışır durumda tutmanın yollarını duymuşsunuzdur. Aslında çok basit görünen kısacık bu bakım genelde sıklıkla ihmal edilir. Elbette bütün küçük mutfak aletleriniz için yapmanız gereken şeyi burada belirtelim: onları ihmal etmeyin. Mikrodalga fırın bakımına geri döndüğümüzde, sık sık kullandığınız fırınınızın içinde biriken yemek artıkları ve kirler zamanla üst üste binerek mikrodalganızın ısıtma kapasitesini azaltır. Bu nedenle, beyaz sirke ve bir bardak suyu mikrodalgada ısıtıp ardından temizliğini yapmalısınız. Tabii, düzenli olarak.

Blender

Blender Küçük Mutfak Aletleri

Blender kullanımı ve temizliğine gösterdiğiniz özen, blenderınızın ömrünü belirleyecek olan en önemli faktörlerdir. Blenderınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, nasıl temizleneceğine dair uyarıları kullanım kılavuzundan okumanız. Bazı blenderları bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz ancak hepsini değil. Blender temizliğinde –eğer bulaşık makinesinde yıkananlardan değilse- özen göstermeniz gereken her bir parçayı ayrı ayrı sabunlu bezle silip nemli bir bezle kurulamanız. Dikkat etmeniz gereken bir başka şey de, blenderınıza aşırı yüklenmemelisiniz. Fazla miktarlarda malzemeyi blenderda çekmeye kalkışırsanız, blenderınız bozulacaktır.

Tost Makinesi

Tost Makinesi Küçük Mutfak Aletleri

Tost makinenizin temizliği ve iyi durumda olması hem mutfak yangınlarını önlemede hem de uzun ömürlü kullanımda önemlidir. Tost makinenizi yumuşak bir fırçayla temizleyip, peynir, ekmek vb. artıklardan sık sık arındırın. Kullanmadan önce yemek artığı kalıp kalmadığını kontrol edin.

Set Üstü Ocak

Set Üstü Ocak Küçük Mutfak Aletleri

Set üstü ocak, temizliği ve bakımı ile en bıktırıcı mutfak aletlerinden biri olabilir ancak düzenli bakım yaparsanız hem zamandan hem de bozulan set üstü ocağınız yerine yenisini koyarken harcayacağınız bütçeden kazanırsınız. Set üstü ocağınızda bulunan bek parçası ve bek kapaklarını çizmeden temizlemeli, bek kapaklarının ışıltısını yitirmemesini sağlamalısınız. Işıltısını yitiren bek kapakları ısıyı yansıtma konusunda kapasite kaybına uğrayacağından daha fazla enerji harcamaya neden olurlar ve bozulmaya daha meyillidirler. Düzenli olarak temizlediğiniz set üstü ocakların ömrü daha uzun olacaktır.

Kahve Makinesi

Kahve Makinesi Küçük Mutfak Aletleri

Eğer sabah kahvemi içmeden uyanamıyorum ve gün içinde hazır kahvem olmalı diyenlerdenseniz, kahve makineniz evinizde en çok mesai yapan küçük mutfak aletlerinden biridir. Kahve makinenizden bu kadar mesai yaparken yıpranmamasını beklemek haksızlık olur. Ayda en az bir defa 1 bardak beyaz sirke ve 1 bardak sudan oluşan karışımla temizlediğiniz kahve makinenizin daha uzun süre size kahve yapmasını sağlayabilirsiniz.

Metal Aletlere Özellikle Dikkat!

Metal Aletler Küçük Mutfak Aletleri

Metalden yapılmış küçük mutfak aletleri temizlendikten sonra kurulama gerektirir. Eğer bu aletleri sildikten ya da yıkadıktan sonra hemen kurulamazsanız zamanla paslanma meydana gelecektir ki bu da hem sağlık açısından hem de aletin ömrü açısından pek tercih edeceğiniz bir durum değildir.

Kullandıktan Hemen Sonra Temizleyin!

Kullanım Sonrası Temizleme Küçük Mutfak Aletleri

Uzun ömürlü küçük mutfak aletleri istiyorsanız, onları kullandıktan hemen sonra –evet, hiç ertelemeden- temizleyin ve kurulayın.

Daha Pratik Bir Hayat İçin 11 Küçük Ev Aleti yazımızda size evinizde bulunması gereken 11 küçük ev aletini yazdık. Okumadan geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı