Bavulda Olması Gerekenler

Sonbahar Tatili

Yaz bitti demek tatil bitti demek değil. Mevsimin güzelliklerini kaçırmamak için sonbahar tatili şart. Yapmanız gereken tek şey, bavul hazırlıklarınızı sonbahara göre yapmak. Sonbahar tatili yapma niyetindeyseniz sizin için hazırladığımız bavulda olması gerekenler listemize göz atmanızı öneririz.

1. Yağmurluk

Yağmurluk

Şemsiyeyle seyahat etmeyi denediniz mi? Bir rüzgar çıktı mı ters dönen, gücünüzü test eden ve sizi aslında yağmurdan korumayan o nesneden bahsediyoruz evet. Tek başınaysanız fotoğraf çekmenize de engel oluyor, yanınızda biri varsa sürekli “Şunu tutar mısınız?” dedirtiyor. Bunları yaşamamak için yanınızda bir yağmurluk bulundurun. İlle ceket şeklinde olanları kastetmiyoruz. Paket içinde satılan naylon yağmurluklar bile işinizi görür. Hatta onları yağmur durunca katlayıp kaldırabilirsiniz.

2. Parmak Arası Terlik

Terlik

Sonbahar tatili ve parmak arası tatil ne alaka diyebilirsiniz. Merak etmeyin, size Güney Kutbu tatili de önermeyeceğiz. Yağmurlu ama ılıman bir istikamete gidecekseniz ve ayakları çok üşüyen biri değilseniz yedek ayakkabı ve yedek çorapla uğraşmak yerine direkt parmak arası terlik ile yağmurun yaratacağı sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Su geldiği gibi gider ve uzun süre ayakkabı değişikliği yapamayacaksanız sizi rahat ettirir.

3. El Havlusu

El HavlusuBu öneri sonbahar tatili ile ıslanma kavramı bir araya gelince tüyleri diken diken olanlara. Devasa havlular bavulunuzda fazla yer kaplar ama en azından küçük bir el havlusunu bavulunuza koymakta fayda var. Yüzünüzü, ellerinizi veya bir eşyanızı kurulamanız gerektiğinde kurtarıcı olur. Selpaklar çok ıslanınca dağılıp yapışabiliyor. Kağıt havlunun boyutları malum.

4. Pirinç

PirinçEvet pirinç. Muson yağmurlarına yakalanıp fotoğraf makinesi ve cep telefonlarından olan gezginlerin hikayelerinden çıkarılacak ders: Pirinç şart. Telefon için garantili bir yöntem değil ama aslen “kaba” aletler olan DSLR kameraları ıslanır ıslanmaz pirince yatırırsanız, pirinç onun nemini alacak ve muhtemelen onu kurtaracak. Pirinç taşımak yerine bulmaya çalışırsanız kameranıza veda edebilirsiniz.

5. Yedek Çorap

Çorap

Parmak arası terlik sizin için bir seçenek değilse ve ayakkabıda ısrarlıysanız klasik bir öneri olarak yedek çorabı da sonbahar tatili bavulunuzdan eksik etmeyin. Islak ayakla dolaşmak özellikle kadınlar ve çocuklar için sakıncalı olabilir. Tatil sırasında veya sonrasında sağlık sorunlarıyla uğraşmamak için bavulunuzda, hatta cebinizde birkaç çift çorap bulundurun.

6. Sweatshirt veya Hırka

Sweetshirt

Naylon yağmurluğun altına manto fazla kaçacaktır. İskandinav ülkelerine gitmiyorsanız veya dağa çıkmayacaksanız bir sweatshirt veya bir hırka sizi sonbahar tatili sırasında denk gelebileceğiniz esintilerden koruyacaktır. Hırka, farklı kıyafetlerle rahatlıkla kombine edilmesi açısından da bavulunuzun kurtarıcılarından olabilir.

7. Saç Kurutma Makinesi

Saç Kurutma Makinesi

Islak saç ve rüzgar kombinasyonu da hassas bünyeler için sakıncalı. Sonbahar tatilinizin acı bir şekilde sonlanmasını istemiyorsanız ve kalacağınız otelde saç kurutma makinesi yoksa seyahat boy olanlardan bir tane bavulunuza koymaktan zararlı çıkmazsınız.

8. Trekking Ayakkabıları

Trekking Ayakkabıları

Israrla yağmur çizmesi demiyoruz çünkü bol yürümeli bir gezide size destekten çok köstek olma ihtimalleri var. İyi bir trekking ayakkabısının birçok artısı var. Ayağınızın sıcaklığını koruyarak terlemesini de üşümesini de önler. Uzun süre konforlu bir şekilde yürümenize olanak tanır. Büyük ölçüde su geçirmez. Normal ayakkabıdan biraz daha büyük ve ağır ama sonbahar tatili için ideal.

9. Su Geçirmez Makyaj Malzemeleri

Su Geçirmez Makyaj Malzemeleri

Sonbahar tatili sırasında sizi en fazla zorlayacak şeylerden biri makyajınızın akması. Bunun neyse ki pratik bir çaresi var: Su geçirmez makyaj malzemeleri. Normalde yanınızda taşıdığınız makyaj çantasının içindeki ürünleri bunlarla değiştirmeniz yeterli.

10. Koyu Renk Giysiler

Koyu Giysiler

Aniden yağmura yakalanabileceğiniz bir mevsimde açık renk giysiler çok akıl karı değil maalesef. Özellikle beyaz renk ıslanınca şeffaf hale gelebilir. O yüzden bavulunuza ne alacaksanız alın mümkün olduğunca koyu renklerde olmasına dikkat edin, sonbahar tatili vakaları yaşamayın.

11. Kitap Okuma Lambası

Kitap Okuma Lambası

Kitap kurtları sonbahar tatili vb. dinlemez. Canınız kitap okumak istediğinde ışığın yetersiz olduğu veya hiç olmaması durumunda kitabınıza takacağınız bu minicik aletle okuma keyfinizi kesintiye uğratmadan sürdürebilirsiniz.

Sizin de sonbahar tatilinde yanınıza aldığınız farklı ürünler varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Şimdiden iyi tatiller!

Sonbaharda yurt dışına mı gitmek istiyorsunuz? Vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı