Bu Yıl En Az Birini Ziyaret Etmeniz Gereken 11 Yurt Dışı Şehri

Yurt Dışı Şehirleri

Döviz kurları seyahat hesaplarımızı biraz daha kısıtlı yapmamıza neden olsa da gezmekten tamamen vazgeçmek mümkün değil. Yıl başından itibaren birçok seyahat sitesi ve uzmanı 2017 yılında yükselişe geçen yurt dışı şehir isimlerinden bahsetmeye başladı. En sık bahsedilen yurt dışı şehirlerinin 11 tanesini sizin için seçtik.

Egzotik: Havana, Küba

Yurt Dışı Havana

Türkiye’den direkt uçuşların başlamasıyla birçok kişi Havana’da olduğunu bildirmeye başladı. Ambargonun kalkması ve dünyanın her yanından turist akımına uğramasıyla otel fiyatlarının tavan yaptığı söyleniyor ama puro saran teyzeleri ve rengârenk eski arabalarla evleri görmek için değer.

Daha da Egzotik: Cape Town, Güney Afrika

Yurt Dışı Cape Town

Türkiye’den direkt uçuşların olduğu başka bir uzak yurt dışı şehri de Cape Town. Doğanın onlara sunduğu armağanı işlemeyi kafasına koyan yerli halk Masa Dağı’na Güney Afrika şaraplarının ve özel yöresel lezzetlerin sunulduğu restoranlarla hizmet veriyor.

Yakın Yurt Dışı: Ohrid, Makedonya

Yurt Dışı Ohrid

Hem yakın hem de ucuz yurt dışı şehirleri denilince Türkiye’ye en uygun adaylardan biri Ohrid. Muhteşem göl manzarasını isterseniz kalenin bulunduğu tepeden ve katılacağınız bir tekne turundan seyredebilirsiniz. Makedon mutfağı da anahtar sözcüklerden. Tabii Ohrid’e kadar gitmişken başkent Üsküp’e de selam vermeden olmaz.

Hareket Asla Bitmez: Seul, Güney Kore

Yurt Dışı Seul

Kalabalık ve hareketli bir yurt dışı şehri olan Seul yıllardır kendini turistler için daha cazip hale getirmeye uğraşıyor. Şehir merkezini daha insan dostu yapma ve genel olarak yeşilliği artırma çabalarının meyveleri yavaş yavaş toplanıyor. Bir Uzak Doğu klasiği olarak etkileyici gökdelenlerden de mahrum değil.

Tarih Kokar: Moskova, Rusya

Yurt Dışı Moskova

Rusya’nın başkenti popüler olsa da yurt dışı şehirlerinin en gözdesi değil. Henüz. Kızıl Meydan gibi gezilecek yerleri bir yana, kültür, sanat, spor ve mimari açısından da oldukça doyurucu olan bu başkenti 2017’de ziyaret edin. Soğuk bir yer diye düşünmeyin, yazları 30 dereceleri gördüğü oluyor.

Okyanuslu İstanbul: Lizbon, Portekiz

Yurt Dışı Lizbon

Portekiz hem Akdeniz ülkesi olarak anılır ama Porto ve Lizbon gayet Atlantik Okyanus’u kıyısında. Popülerliğini koruyan Lizbon okyanusu görebileceğiniz en yakın yurt dışı şehirlerinden biri olmasının yanı sıra sarı tramvayları, sarı eski evleri ve tarihi esintileriyle başka yılların da yükselen şehirlerinden olacak gibi. Lizbon ayrıca Türk turistleri İstanbul’a benzerliği ile de kendine hayran bırakıyor.

Doğanın Başkenti: Portland, Oregon, ABD

Yurt Dışı Portland

Dizisiyle birlikte kendi ülkesinde bile rağbeti artan yurt dışı şehri Portland’ı diğer ABD şehirlerinden farklı bir yere koymak lazım. Oregon İskandinav göçmenlerinin ağırlıkta olduğu bir yer ve doğal güzellikleri dillere destan.

Biri Fransız Mutfağı mı Dedi: Bordeaux, Fransa

Yurt Dışı Bordeaux

Paris’e kıyasla Bordeux yurt dışı şehirleri isimleri arasında kıyıda köşede kalmış. Ama bu yıl ona takılan “Uyuyan Güzel” lakabını üstünden atmaya hazır görünüyor. Dünyaca ünlü şaraplarının, tadına doyulmaz peynirlerin ve harika eski evlerinin yanı sıra hızlı trenle Paris’e iki saat uzaklıkta olması da Bordeaux’u cazip kılıyor.

Biraz da Antika: Merida, Meksika

Yurt Dışı Merida

Plajları ve partileriyle Cancun dururken Merida yurt dışı tatil şehirlerinden biri olarak aklınızda olmayabilir ama burası eski İnca uygarlığına ev sahipliği yapan Yucatan Yarımadası’nda. Kültür ve sanat için 2017 yurt dışı adresiniz burası.

Orta Çağ Esintili: Pistoia, İtalya

Yurt Dışı Pistoia

Türkiye’de yurt dışı şehri denilince akla ilk gelen ülkelerden biri İtalya. Birçok kişi Roma, Floransa ve Pisa’da iki turu atmış bile olabilir. Ama tarihine önem veren ve eserleri koruyup kollayan bu ülkenin her köşesinde gezilecek bir şehir var. Floransa’nın cep boyu olan Pistoia da bunlardan biri.

Sevimli mi Sevimli: Lviv, Ukrayna

Yurt Dışı Lviv

Lviv aslında geçen seneden beri gözde yurt dışı şehirleri arasında yerini aldı. Ukrayna’nın güvenli bir bölgesinde yer alan bu sevimli Ukrayna şehri eski mimarisi ve ucuz fiyatlarıyla adeta bir turist mıknatısı. Size en uygun yurt dışı turunu ayarlamak için n11.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizin yurt dışı şehri favorileriniz hangisi? Yorumlarda buluşalım!

Hazır buradayken İtalya’da Gezilmesi Gereken 11 Şehir yazımız da ilginizi çekebilir!

 

Önceki YazıSonraki Yazı