Şimdi İzleseniz Yine Aynı Heyecanla Dolacağınız 11 Çizgi Film

Çizgi film söz konusu olunca aklımıza ilk önce çocuklar, ardından kendi çocukluğumuz gelir çoğu zaman. Çocuk olmanın en güzel yanı, her şeyin çizgi filmlerde olduğu gibi mümkün olabileceği bir dünya hayali kurmak belki de. Çizgi filmler, çocuklar için bu nedenle önemli; bizim için de öyleydi. Çizgi filmleri eskisi gibi sabah herkes uyurken erkenden kalkıp televizyonun başına geçerek hevesle takip etmeyi bıraktıysak bile, hâlâ ekranda çizgi film gördüğümüzde bazen göz ucuyla bazen heyecanla izlediğimizi kim inkâr edebilir? Bu yüzden çizgi filmleri yalnızca çocuk filmleri olarak kategorize etmek içimizde çocuğa haksızlık olur. Şimdi gelelim çizgi film listemize; itiraf edin içiniz sevinçle dolmaya başladı bile! Devamını oku

Müzik Aletleri

Evde Kendi Kendinize Öğrenebileceğiniz Müzik Aletleri

Bir müzik aleti çalmak, müzik yoluyla kendinizi ifade etmenin yollarını bulabilmek, müziğin keyifli kollarına kendinizi bırakmak içinizde hep bir ukde olarak kalmış olabilir. Belki bir gençlik hevesini zamanında gerçekleştiremediğiniz için hep derin bir istek, bir müzik aleti çalanlara karşı ince bir imrenme hissediyorsunuzdur. Boş vaktiniz olmadığından ya da birtakım başka sebeplerden bir müzik kursuna gidip de enstrüman çalmayı öğrenemiyorum diye üzülmeyin. “Ben yapamam” cümlesiyle kendinizi ikna etmekten vazgeçip, bir müzik aletini kendi kendinize öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu yazımızda, size evde az bir çabayla öğrenebileceğiniz müzik aletlerinden bazılarını derledik. Umuyoruz ki bu müzik aletleri içinden sevdiğiniz en az bir tanesini seçer ve evde müzik çalışmalarınıza artık ertelemeden başlayabilirsiniz.

Marakas

Müzik Aletleri Marakas

Eğer Latin Amerika ve Afrika müziklerine meraklıysanız ve arkadan gelen şıkır şıkır ritmlerin hangi müzik aleti sayesinde var olduğunu düşünüyorsanız, söyleyelim: marakas. Marakas, kıpır kıpır müziklerin vazgeçilmez sesi olarak kendi kendine çalması en kolay müzik aletlerinden biridir. Evde kendiniz bile bir marakas yapabilirsiniz. Dilerseniz enstrüman satışı yapan bir müzik markete giderek ya da online siparişle kendinize tahta ya da bambudan yapılmış bir marakas edinebilirsiniz.

Tef

Müzik Aletleri TefDef olarak da bilinen tef, ülkemizde en çok kına gecelerinde karşımıza çıkan zilli, daire şeklindeki müzik aletine verilen addır. Daha çok Doğu’ya ait müziklerde kullanılan tef, günümüzde caz ve blues gibi modern yorumlarda da kullanılır. Dolayısıyla tef çalmanız demek aslında yaratıcılığınıza bağlı olarak bütün müzik türleriyle ilişki içinde olmanız demektir. Evde ritimlerini kolayca öğrenebileceğiniz tef de tercih edebileceğiniz enstrümanlardan biri.

Bendir

Müzik Aletleri BendirBendir, hem klasik Türk müziğinde hem de Anadolu’da yüzyıllardır icra edilen türkülerde kullanılan vurmalı bir çalgıdır. Eğer etnik müziğe ilgiliyseniz, bendir diye bir müzik aletinin varlığından zaten haberdarsınızdır. Kendi kendinize hobi olarak öğrenebileceğiniz bir müzik aleti olan bendir günümüzde de oldukça popülerdir. Online videolardan öğrenebileceğiniz bendir çalmak, zevkli bir hobi olarak tercih edilebilir.

Darbuka

Müzik Aletleri Darbuka

Vurmalı çalgılardan devam ediyoruz. Darbuka da Türkiye’nin müzik kültüründe oldukça yaygın olarak kullanılan müzik aletlerinden biri. En kıpır kıpırı, yerinde duramayan 9/8’lik ritimdir ve akıcı bir biçimde çalması az bir çabayla ve pratikle aslında oldukça kolaydır. Hazır başlamışken pek çok başka ritim de öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Darbukayı sadece etnik müzikte değil, pek çok modern sound içinde de kullanabilirsiniz ki bu sentezler de son dönemde pek popülerdir. Darbuka ritimlerini de online videolar sayesinde günlük düzenli pratiğinizi aksatmadan evde kendi kendinize öğrenebilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Melodika

Müzik Aletleri MelodikaMelodika en hoş müzik aletlerinden biridir ve yeni başlayanlar için melodika çalmak gerçekten de zevkli bir hobidir. Melodika hem üflemeli hem de tuşlu bir müzik aletidir. Bir yandan üflerken bir yandan da tuşlarına basmanız gereken melodika da internetten izleyebileceğiniz videolardan kendi kendinize öğrenebileceğiniz müzik aletleri arasındadır. Ayrıca, melodika öğrenmek üzerine yazılmış kitaplardan edinerek öğrenme sürecinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz. Hem yetişkinler hem de çocuklar için öğrenmesi keyifli ve kolay olan melodika ile yetenekli ve yaratıcı yanınız ortaya çıkacak.

Müzik Aletleri Bonusu: Mızıka

Müzik Aletleri Mızıka

Üflemeli çalgılardan biri olan mızıka da –ya da bilinen diğer adıyla armonika- evde kendi kendinize öğrenebileceğiniz ve hobi olarak çalabileceğiniz müzik aletlerinden biri. Evde mızıka çalmayı öğrenmek, doğru tekniği bulmak ve bunun sonucunda da mızıkadan doğru sesi çıkarmak aslında o kadar da zor değil. Doğru kaynaklarla ve istek ve pratik yapmadaki kararlılığınızla kendi kendinize mızıka çalmayı öğrenmek de aslında zor değil.

Siz hangi müzik aletlerini çalmak isterdiniz? Kendi kendinize öğrendiğiniz bir müzik aleti var mı? Yorumlar bölümünden deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Caz sevenler ve caza yeni başlayanlar için hazırladığımız “Gelmiş Geçmiş En İyi Caz Sanatçıları” yazımıza göz atmayı unutmayın!

Vizyondaki Filmler

Haziran Kültür Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Yeni Çıkan Kitaplar

 Tam da yaza girişin en güzel, en keyifli zamanlarında ister kendiniz ister arkadaşlarınızla birlikte gidebileceğiniz vizyondaki filmler ve Haziran’da keyifle okunmak üzere raflarda sizi bekleyen yeni çıkan kitaplar arasından seçtiklerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Haziran ayı boyunca da kültür ve sanat alanını ihmal etmeyin diye sizin için seçtiklerimizden kullanışlı ve öz bir rehber hazırlayalım dedik. Mutlaka seveceğiniz bir film ya da okumak isteyebileceğiniz bir kitap bulacaksınız bu rehberimizde. Önce vizyondaki filmler ile başlayalım: Devamını oku

Babalar Günü Filmi

Bu Babalar Günü Mutlaka Babanızla Birlikte İzlemeniz Gereken 11 Film

Babalar Günü bahanesiyle babanızla televizyon veya bilgisayar karşısına oturup güzel bir film izlemeye ne dersiniz? Babanız dram, aksiyon, gerilim, komedi veya başka tür filmler seviyor olabilir. O yüzden film önerilerimizi ana karakterin baba temasından yola çıkarak farklı türleri kapsayacak şekilde oluşturduk. Seçin, beğenin, izleyin. İyi seyirler! Devamını oku

Müzik Türleri

Müzik Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

En klasik deyişle, müzik ruhun gıdasıdır. Hangi tarzda olursa olsun hepimiz günü biraz müzik dinlemeden kapatmayız. Peki ama neler dinliyoruz? Rock dinlediğimizi zannederken pop, blues dinlediğimizi zannederken R&B mi? Elbette birçok müzik türü mevcut ama temel müzik türleri arasındaki farklar için yazımıza göz atabilirsiniz. Devamını oku

Uzakdoğu Dövüş Filmleri

11 Maddede Aksiyon Dolu En İyi Uzakdoğu Dövüş Filmleri

“Sinemanın her türünü severim ama dövüş filmleri söz konusu olunca benden fanatiği yoktur” diyenler için dev hizmet olarak düşünebileceğiniz bu listemizde aksiyonun, vurdunun kırdının hesabını tutamayacak hale geleceğiniz dövüş filmleri bulunuyor. En iyi dövüş filmleri takdir edersiniz ki Uzakdoğu’dan çıkıyor; bunun sebeplerinden biri de savaşı bile bir sanat haline getirmiş olan kendine has kültürleri. Dövüş filmleri konusunda kendileriyle yarışabilen coğrafya az. Biz de Uzakdoğu dövüş filmleri tutkunları için en iyi dövüş filmleri listesi hazırlayalım dedik. Pizzaları alıp koltuklara kurulun, bırakın dövüş filmleri art arda gelsin! Devamını oku

en son çıkan filmler

En Son Çıkan Filmler ve Kitaplar

Her ay olduğu gibi bu ay da en izlenesi vizyondaki filmleri ve en okunası yeni çıkan kitaplar seçkimizle karşınızdayız. En son çıkan filmler arasında heyecan verici birçok filmin gösterime girdiğini ve yaz tatilinizde elinizden bırakamayacağınız birçok kitap basıldığını söylemekle kalalım ve sizi listemizle baş başa bırakalım. Devamını oku