88. Oscar’ı Alan En iyi 5 Film

1. Spotlight

Spotlight

En iyi film ödülü alan Spotlight gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Gazete yazarlarını konu alan filmde, gazetenin yazarlarının oluşturduğu Spotlight tahımı Katolik Kilisesi ile ilgili eski defterleri karıştırır. Bir yıllık araştırma sonuncunda, yıllarca gizlenen yasal, dini ve idari birliğe ait gerçeklere ulaşılır. Muhafazakar eyalette kilisede çocuklara ve gençlere uygulanan cinsel taciz olayları ve bu olayların nasıl sıradanlaştırılarak üstünün örtüldüğü ortaya çıkar. Tom McCarthy ve Josh Singer’ın kaleme aldığı filmde Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber gibi isimler yer alıyor.

2.Room (Gizli Dünya)

Room (Gizli Dünya)

Bir anne ve oğulun güçlü hikayesinin anlatıldığı, Emma Donghue’nun çok satan kitabından sinemaya uyarlanan Gizli Dünya’nın başrolünde Brie Larson’un yer aldığı filmde, 5 yaşındaki oğlu ile bir odaya hapsedilen annenin dramı anlatılıyor. Brie Larson aynı zamanda en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu. Jack’e göre bütün dünya o odadır. Anne, oğluna özel bir hayat yaratmıştır ama Jack büyüdükçe soruları, soruları çoğaldıkça onun çaresizliği de artmakta. Kaçış için oldukça riskli planları olan bu ikilinin gerilim dolu hikayesi sizi de sürükleyecek.

3.The Revenant (Diriliş)

The Revenant (Diriliş)

A Novel Of Revenge kitabından beyazperdeye uyarlanan The Ravenant filminin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alıyor. En iyi erkek oyuncu ödülünü alan Leonardo DiCaprio’nun performansı görülmeye değer. 19. yüzyılda Amerika sınırında yaşanan hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı Diriliş, sizi Amerika’nın tehlikesine ve gizemine çağırıyor. Bu film sayesinde hayatın, onurun, inancın, adaletin ve ailenin içgüdüsünü keşfedeceksiniz.

4.İnside Out

Inside Out

Animasyon sevenler buraya! En iyi animasyon filmi ödülünü alan İnside Out ile artık duyguların da duyguları olduğunu görüyoruz. 15 yaşında olan Riley’in; korku, üzüntü, neşe, tiksinti ve öfke olan 5 temel hissini konu alan filmde beynimizin içindeki seslere tanık oluyoruz. Heyecan ve eğlence dolu bir maceraya hazır mısınız?

5.Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

Çılgın Max serisinin dördüncü filmi olan Mad Max: Fury Road, en iyi film kurgusu ödülünün sahibi oldu. 2015 Avusturalya yapımı aksiyon filmi, 30 yıl aradan sonra çekildi. Yönetmen koltuğunda George Miller’ın bulunduğu filmde: Charlize Theron, Tom Hardy, Nicholas Hoult, Rosie Huntington-Whiteley ve Nathan Jones gibi isimler yer aldı. Kendi başına yaşamaya karar veren Mad Max, kendisini beladan uzak tutamaz ve Joe’dan kaçmakta olan bir grup insanın içinde bulur kendini.

 

 

 

Önceki YazıSonraki Yazı