Kitap Kulüpleri

yeni-kitapları

Kitap okumanın bireysel bir yanı var, doğru. Kitap okurken onunla kendiniz bir ilişki kurmak zorundasınız. Sayfaların karşısında fiziksel olarak tek başınasınız elbette; ancak okuduğunuz kitabın türüne bağlı olarak, biz şimdilik roman diyelim buna, kitabın karakterleri sizi asla yalnız bırakmayacaklar. Peki ya, hangi kitabı okusam diye kararsız kaldığınız zamanlar? Karar verememekten yorulduğunuz ve okumayı ertelediğiniz anlar? Ya kitabı bitirdikten sonra onu başkalarına anlatma isteği? İşte bu üç sorunun yanıtını kitap kulüpleri veriyor. Bir kitap okuma kulübüne katılmanın faydalarından bahsedeceğiz bu yazımızda.

1. Okumalarınız hızlanacak ve sıklaşacak

hızlanacak

Yoğun işlerde çalışan ya da okul için yerine getirmesi gereken sorumlulukları başından aşkın olan insanlarız. Dolayısıyla, kitap okumayla ilişkimizin gelebildiği düzey ancak yorgunluktan ölmediğimiz bir başka zamana ertelemek oluyor çoğu zaman. Fakat bir kitap kulübüne katılmak bu durumu değiştirmenizi sağlayacaktır. Katıldığınız kitap okuma kulübü için o kitaba karşı ertelenemez bir sorumluluk duymaya ve okumaya başlarsınız. Her gün aazar azar, 10 dakika-20 dakika okuyayım derken, bir bakmışsınız kitap bitivermiş. O yüzden, eğer çok istiyorum ama okuyamıyorum diye dertleniyorsanız, bir kitap kulübüne katılmak işe yarayacaktır.

2. Entellektüel gelişiminiz için kitap kulüpleri doğru yer

entellektüel-gelişim

Kitaplar, gerçekten de başka dünyalara açılan kapılar gibiler. Sizi dünyanın geri kalanıyla iletişim içinde tutarlar; başka mekân ve zamanlardan sizi haberdar ederler. Kişisel yaşamınız bir yerden sonra artık rutinleştiğinde, başka yerlerde neler oluyor, şu yazar neyi hayal etmiş de bize uzun uzun anlatmayı seçmiş gibi sorulara artık merak duymayan bir hale gelebilirsiniz. Kitap kulüpleri merakınızı tetikler ve dünyaya dair algılarınızı yeniden düşünmenizi sağlar. Siz yeni merak ve algılama biçimleri edindikçe, entelektüel açıdan bir ilerleme kaydetmiş olursunuz.

3. Normalde okumayacağınız, varlıklarından bihaber olduğunuz kitaplarla tanışmak…

yeni-kitaplarla-tanışmak

Örneğin, polisiye türünden hoşlanıyorsunuz ve bu türde eserler veren tanıdığınız yazar sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Hoş geldiniz çünkü kitap kulüpleri size yeni yazarlar ve kitaplar önerecektir. En çok okunan kitaplar ve yazarların yanı sıra hak ettiği değeri görememiş, kıymeti bilinmemiş kitap ve yazarlarla bir kitap kulübünde tanışmanız çok yüksek bir olasılık.

4. Derin tartışmalar!

derin-tartışmalar

Kitap okuma kulübü bir kitabı bitirdiğinizde ondan herkese söz etme isteğinizin doyurulduğu yerlerdir. Gerçekten başarılı bir kitap kulübünde, okunan kitap üzerine derinlemesine tartışmalar yapılır. Her üye kitaba farklı bir bakışla gelir kulübe ve bunu diğer üyelerle paylaşır. Böylece belki de kitapta hiç dikkatinizi çekmeyen kısımlara ve bu kısımların önemine şahit olur, kitaba çok yönlü bir bakış geliştirebilirsiniz. Bu derin tartışmaların, topluluk önünde konuşma becerilerinizi de keskinleştireceğini söyleyemeden geçmeyelim.

5. Yeni insanlarla tanışıp sosyalleşmek…

yeni-insanlar

Kitap okuma kulübü aynı zamanda sosyalleşebileceğiniz, gündelik koşuşturmacadan sıyrılıp sizinle aynı ilgi alanını paylaşan insanlarla tanışabileceğiniz bir yerdir. Özellikle artık üniversite öğrencisi değilseniz ve karmakarışık iş dünyasının içinde yanında iyi hissedeceğiniz kafa dengi arkadaşlar bulmak artık gerçekten çok zorlaştıysa, kitap kulüpleri arkadaş edinmek için ideal yerler kategorisine girebilir.

6. Kitap kulüpleri çekingenliğinizin üstesinden gelmenize yardımcı olur

çekingenliği-yenmek

Kitap kulüplerinde gerçekleşen derin tartışmalara katılmanın topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştireceğinden bahsetmiştik. Eğer içe kapanık biriyseniz ve bu durumu az da olsa değiştirmek istiyorsanız, kitap kulüpleri tam size göre yerler. Okuduğunuz kitap üzerine yapılan tartışmalara yavaş yavaş katılmaya başladığınızda, çekindiğiniz ne varsa silinmeye yüz tuttuğunu göreceksiniz. Daha iyi bir konuşmacı ve daha iyi bir tartışmacı olduğunuzu kısa sürede fark edeceksiniz.

Eğer bir kitap okuma kulübüne üyeyseniz, kulübünüzün adını, temasını ve paylaşmak istediğiniz diğer deneyimleri bizimle “Yorumlar” kısmından paylaşmayı unutmayın! :)

Kitap kulüplerinizde okumak için size önerilerimiz var; Türkiye’de En Çok Okunan 11 Kitap yazımız için tıklayın. :)

Önceki YazıSonraki Yazı