Müzik Aletleri

Evde Kendi Kendinize Öğrenebileceğiniz Müzik Aletleri

Bir müzik aleti çalmak, müzik yoluyla kendinizi ifade etmenin yollarını bulabilmek, müziğin keyifli kollarına kendinizi bırakmak içinizde hep bir ukde olarak kalmış olabilir. Belki bir gençlik hevesini zamanında gerçekleştiremediğiniz için hep derin bir istek, bir müzik aleti çalanlara karşı ince bir imrenme hissediyorsunuzdur. Boş vaktiniz olmadığından ya da birtakım başka sebeplerden bir müzik kursuna gidip de enstrüman çalmayı öğrenemiyorum diye üzülmeyin. “Ben yapamam” cümlesiyle kendinizi ikna etmekten vazgeçip, bir müzik aletini kendi kendinize öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu yazımızda, size evde az bir çabayla öğrenebileceğiniz müzik aletlerinden bazılarını derledik. Umuyoruz ki bu müzik aletleri içinden sevdiğiniz en az bir tanesini seçer ve evde müzik çalışmalarınıza artık ertelemeden başlayabilirsiniz.

Marakas

Müzik Aletleri Marakas

Eğer Latin Amerika ve Afrika müziklerine meraklıysanız ve arkadan gelen şıkır şıkır ritmlerin hangi müzik aleti sayesinde var olduğunu düşünüyorsanız, söyleyelim: marakas. Marakas, kıpır kıpır müziklerin vazgeçilmez sesi olarak kendi kendine çalması en kolay müzik aletlerinden biridir. Evde kendiniz bile bir marakas yapabilirsiniz. Dilerseniz enstrüman satışı yapan bir müzik markete giderek ya da online siparişle kendinize tahta ya da bambudan yapılmış bir marakas edinebilirsiniz.

Tef

Müzik Aletleri TefDef olarak da bilinen tef, ülkemizde en çok kına gecelerinde karşımıza çıkan zilli, daire şeklindeki müzik aletine verilen addır. Daha çok Doğu’ya ait müziklerde kullanılan tef, günümüzde caz ve blues gibi modern yorumlarda da kullanılır. Dolayısıyla tef çalmanız demek aslında yaratıcılığınıza bağlı olarak bütün müzik türleriyle ilişki içinde olmanız demektir. Evde ritimlerini kolayca öğrenebileceğiniz tef de tercih edebileceğiniz enstrümanlardan biri.

Bendir

Müzik Aletleri BendirBendir, hem klasik Türk müziğinde hem de Anadolu’da yüzyıllardır icra edilen türkülerde kullanılan vurmalı bir çalgıdır. Eğer etnik müziğe ilgiliyseniz, bendir diye bir müzik aletinin varlığından zaten haberdarsınızdır. Kendi kendinize hobi olarak öğrenebileceğiniz bir müzik aleti olan bendir günümüzde de oldukça popülerdir. Online videolardan öğrenebileceğiniz bendir çalmak, zevkli bir hobi olarak tercih edilebilir.

Darbuka

Müzik Aletleri Darbuka

Vurmalı çalgılardan devam ediyoruz. Darbuka da Türkiye’nin müzik kültüründe oldukça yaygın olarak kullanılan müzik aletlerinden biri. En kıpır kıpırı, yerinde duramayan 9/8’lik ritimdir ve akıcı bir biçimde çalması az bir çabayla ve pratikle aslında oldukça kolaydır. Hazır başlamışken pek çok başka ritim de öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Darbukayı sadece etnik müzikte değil, pek çok modern sound içinde de kullanabilirsiniz ki bu sentezler de son dönemde pek popülerdir. Darbuka ritimlerini de online videolar sayesinde günlük düzenli pratiğinizi aksatmadan evde kendi kendinize öğrenebilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Melodika

Müzik Aletleri MelodikaMelodika en hoş müzik aletlerinden biridir ve yeni başlayanlar için melodika çalmak gerçekten de zevkli bir hobidir. Melodika hem üflemeli hem de tuşlu bir müzik aletidir. Bir yandan üflerken bir yandan da tuşlarına basmanız gereken melodika da internetten izleyebileceğiniz videolardan kendi kendinize öğrenebileceğiniz müzik aletleri arasındadır. Ayrıca, melodika öğrenmek üzerine yazılmış kitaplardan edinerek öğrenme sürecinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz. Hem yetişkinler hem de çocuklar için öğrenmesi keyifli ve kolay olan melodika ile yetenekli ve yaratıcı yanınız ortaya çıkacak.

Müzik Aletleri Bonusu: Mızıka

Müzik Aletleri Mızıka

Üflemeli çalgılardan biri olan mızıka da –ya da bilinen diğer adıyla armonika- evde kendi kendinize öğrenebileceğiniz ve hobi olarak çalabileceğiniz müzik aletlerinden biri. Evde mızıka çalmayı öğrenmek, doğru tekniği bulmak ve bunun sonucunda da mızıkadan doğru sesi çıkarmak aslında o kadar da zor değil. Doğru kaynaklarla ve istek ve pratik yapmadaki kararlılığınızla kendi kendinize mızıka çalmayı öğrenmek de aslında zor değil.

Siz hangi müzik aletlerini çalmak isterdiniz? Kendi kendinize öğrendiğiniz bir müzik aleti var mı? Yorumlar bölümünden deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Caz sevenler ve caza yeni başlayanlar için hazırladığımız “Gelmiş Geçmiş En İyi Caz Sanatçıları” yazımıza göz atmayı unutmayın!

Müzik Türleri

Müzik Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

En klasik deyişle, müzik ruhun gıdasıdır. Hangi tarzda olursa olsun hepimiz günü biraz müzik dinlemeden kapatmayız. Peki ama neler dinliyoruz? Rock dinlediğimizi zannederken pop, blues dinlediğimizi zannederken R&B mi? Elbette birçok müzik türü mevcut ama temel müzik türleri arasındaki farklar için yazımıza göz atabilirsiniz. Devamını oku

MTV Müzik Ödülleri

Heyecan Dorukta: MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2016

MTV Avrupa Müzik Ödülleri (MTV Europe Music Awards) her sene dünya çapında heyecanla beklenen bir fenomen. Müzik dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan MTV Avrupa Müzik Ödülleri için geri sayım çoktan başladı bile. Adaylar müzik dünyasındaki performansları ve yapıtları ile gönüllere taht kurmuş isimler. Oylamalar ise Eylül ayının sonundan beri açık. Popüler müziğin nabzının tutulduğu bu olağanüstü kutlamanın sonuçlarını siz de sabırsızlıkla bekliyorsunuz, eminiz. Hep birlikte MTV Avrupa Müzik Ödülleri nedir kısaca bir bakalım, ardından da 2016 yılının adaylarına geçelim. Devamını oku

Türküler

Çok Sevilen 11 Türkü ve Öne Çıkan Yorumcuları

Anadolu dediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden birisi de türkülerdir. Her yörenin kendine has ve zengin türküleri inanılmaz bir çeşitlilik içinde geçmişten bugüne varlıklarını sürdürüyorlar. Herkesin beğenisi farklı olsa da kimi türküler vardır ki çok geniş bir dinleyici kitlesine hitap eder. Bu yazımızda da sizin için en sevilen 11 türküyü ve bu türkülerin en beğenilen yorumlarını derlemeye çalıştık. Bakalım sizler ne düşüneceksiniz. Devamını oku

Plakçılar

Kimileri İçin Aşk: İstanbul’un Plakçıları

Plak satan dükkânlar son zamanlarda türü tehlike altında olan işletmeler arasında girdi; malum ilerleyen teknolojiyle birlikte müziğe erişim olanakları da sınırsız. Fakat plakçıların rafine merakları ve ilgileri olan kişiler için temsil ettiği şey hâlâ önem açısından büyük. Aramızda plaklara düşkünlükleriyle bilinen kişiler olduğunu biliyoruz ve gelişen teknolojiye rağmen kendileriyle birlikte zevklerinin de direndiğinin farkındayız. Plak konusunda taviz vermeyenler için olsun istedik bu yazımız da. Özellikle İstanbul’da yaşayan plak sevdalılarını sevindirecek olan İstanbul’un plakçıları yazımız, aynı zamanda başka şehirlerde yaşayan ancak yolu İstanbul’a düştüğünde plak alışverişi yapmadan dönmek istemeyenler için de rota belirleyici olacak diye ümit ediyoruz. Devamını oku

Harika Şehirler İçin Yazılmış Harika Şarkılar

Eşsiz bir sanat olarak müziğin kendini ifade etmenin en iyi yollarından biri olduğu konusunda eminiz ki herkes yüzde yüz emindir. Duygular, ister sözlü ister enstrümantal olsun, müziğin içinde kendisine daha derin bir yer bulur ya da daha doğrusu, duygular bir şarkıda, hatta şarkının içinde bir notada öyle belirginleşir ki derinliğini tam da bu yüzeye çıkış sayesinde anlarsınız. Elbette aşk, kayıp, nostalji gibi temalar insanlığın en çözümsüz, en anlaşılması zor meseleleri; dolayısıyla bir duygu alanı olarak müziğe en çok yansıyanlar arasında. Yine de, bu şarkıların en özel olana, en sevilene yazıldığını, bestelendiğini görmek zor değil.

O halde şehirler? Şehirler de özeldir; hafızaları vardır, yaşarlar. Siz onların içinde yaşarsınız ve karşılıklı değişirsiniz şehirle birlikte. Şehir değişirken sizi sabit bırakmaz; siz değişirken şehrin size görünüşü, hissettirdikleri de değişir. Bu nedenle, şehirlere yazılmış şarkıların olması hiç de tesadüf değildir. Bu yazımızda dünyanın en harika şehirlerine yazılmış şarkıları sizinle paylaşalım dedik. Her birini dinlerken çok seveceksiniz; eğer gitmediğiniz bir şehre yazılmışsa şarkı, gitme hayali kuracaksınız; eğer gidip o şehirde yaşadıysanız, en çok özledikleriniz aklınıza gelecek belki.

Hadi başlayalım! Devamını oku

Müzik Aletleri

Müzik Aletlerinin Kısa Tarihleri

Müzik, bir sanat formu olmanın yanı sıra bir iletişim formudur da. Müziğin tarihini yazmak, insanlığın tarihini yazmak gibidir. Hatta sadece insanlığın tarihi mi? Müzik, dünyanın, doğanın, evrimin bir tarihi gibidir aynı zamanda. İzi sürüldüğünde en küçük kuştan en gelişmiş memeliye dek rastlanabilir. İnsan kültürüne bakıldığında, en eski toplumlarda da görülebilecek olan müzik, insanın ruhu ve varoluşu için asla vazgeçemeyeceği bir yaratımı temsil eder. Müziğin gelişimi, çeşitli toplumlarda icat edilip geliştirilen birtakım müzik aletleri ile paralel yürümüştür. İlk müzik aletinin ne zaman ve nasıl icat edildiği henüz kesin olarak bilinememekle birlikte, tarihçiler hayvan kemiklerinden yapılmış olan flütlerin ilk müzik aletleri olarak kullanıldığına işaret ediyor. Bu yazımızı, günümüzde popüler olan müzik aletleri ve tarihçelerine ayırmak istedik.

Devamını oku

Caz Şarkıcıları

Gelmiş Geçmiş En İyi Caz Sanatçıları

Amerika’nın en çok tanınan ve sevilen sanat biçimlerinden biri olan caz müziği, on dokuzuncu yüzyılın sonları ve yirminci yüzyılın başlarında geliştirildi. Avrupalı ve Amerikalı melodiler ile Afrika folk müziği ve kölelik zamanlarından kalan ritim ve müziklerin bir birleşiminden oluşan caz, günümüze dek pek çok müzik dehasını tanıdığımız bir müzik türü. Bu yazımızı caz müziğe meraklı ancak keşiflerine nereden başlayacaklarına karar veremeyenler için hazırladık desek daha doğru olur aslında. Gelmiş geçmiş en iyi caz sanatçılarından bir seçki yapalım istedik. Kulaklarınızda pas mas kalmayacak, söz veriyoruz. Keyifli okumalar ve ardından da iyi dinlemeler!

Devamını oku

metal-konser

En Popüler 11 Heavy Metal Grubu

Pek çoğumuz asi olmayı bu gruplardan öğrenmeye başlarız. Evet, söz ettiğimiz müzik heavy metal ve gruplar ise heavy metal grupları. Pek çoğumuz özellikle lise çağlarımızda tanıştığımız bu kulak zarlarımızı zorlayan müzik nedeniyle anne babalarımızdan çok defa “Sesini kıs!” azarları işitmişizdir. Elbette heavy metal kısık sesle dinlenmez çünkü bu müziğin doğasında ses çıkarmak, gürültülü olmak ve duyulmak vardır. Biz de sizler için heavy metal müziğe damgasını vurmuş en iyi 11 heavy metal grubunu derledik. Kulaklarınızın pası silinecek, emin olun!

Devamını oku