Metal Grupları

metal-konser

Pek çoğumuz asi olmayı bu gruplardan öğrenmeye başlarız. Evet, söz ettiğimiz müzik heavy metal ve gruplar ise heavy metal grupları. Pek çoğumuz özellikle lise çağlarımızda tanıştığımız bu kulak zarlarımızı zorlayan müzik nedeniyle anne babalarımızdan çok defa “Sesini kıs!” azarları işitmişizdir. Elbette heavy metal kısık sesle dinlenmez çünkü bu müziğin doğasında ses çıkarmak, gürültülü olmak ve duyulmak vardır. Biz de sizler için heavy metal müziğe damgasını vurmuş en iyi 11 heavy metal grubunu derledik. Kulaklarınızın pası silinecek, emin olun!

1.Iron Maiden

iron-maiden

Tartışmasız dünyanın en iyi heavy metal grupları arasında her daim en üst sıralarda yer alan Iron Maiden, 1975 yılında İngiltere’de kuruldu. Rime of the Ancient Mariner, Hollowed Be Thy Name, 2 Minutes to Midnight, Fear of the Dark gibi muhteşem ötesi şarkılarla ünlenen Iron Maiden kesinlikle bir klasik.

2.Black Sabbath

black-sabbath

1968 yılında yine İngiltere’de kurulan Black Sabbath, heavy metal müziğin öncüleri olarak bilinen dünyanın en ünlü heavy metal gruplarından biridir. Efsanevi Ronnie James Dio ile yaptıkları şarkıları topladıkları 2007 seneli “The Dio Years” albümü yakın zamandaki en iyi işlerinden biri.

3.Judas Priest

judas-priest

Metal müziğin tanrıları olarak bilinen Judas Priest, hızlı ve ağır gitar rifleri, basları ve sert soundu ile en iyi heavy metal gruplarından biri. Günümüze dek 45 milyon albüm satan Judas Priest’e, bir dönemin headbangerları Breaking the Law, Painkiller ve Night Crawler şarkılarıyla âşık olmadı mı?

4.Megadeth

megadeth

Türkiye’deki metal müzik camiasının en çekişmeli sorusunun bir tarafında Megadeth bulunur (öteki tarafında ise Metallica vardır). Megadeth mi daha iyidir Metallica mı tartışması asla bitmez ama biz yine de Megadeth’in Dave Mustaine’i var diye hatırlatalım. Trash metal ile heavy metal arasında sallanan Megadeth, en popüler heavy metal gruplarından biri.

5.Deep Purple

deep-purple

Daha çok klasik rock ile anılan Deep Purple, heavy metal müziğin öncü gruplarından biri olarak tanınır. Soldier of Fortune ya da Sometimes I Feel Like Screaming şarkıları hangimizin gözlerini doldurmadı ki?

6.Pantera

pantera

Heavy metal tarihinin en iyi gruplarından biri olduğu su götürmez bir gerçek olan Pantera, 1981 yılında ABD’nin Teksas eyaletine kuruldu. Sahnede vurulan gitaristleri Dimebag Darell’ın yeteneği dillere destan olmuştu.

7.Motörhead

mötörhead

1975 yılında İngiltere’de kurulan Motörhead’i en iyi heavy metal grupları listelerinde mutlaka göreceksiniz. Grubun kurucusu olan Lemmy Klimster’ın kansere yenik düşmesinin ardından grup ne yazık ki dağıldı.

8.Led Zeppelin

led-zeppelin

Led Zeppelin de heavy metal müziğin kurucu babalarından sayılır. Bir heavy metalci göremezsiniz ki Led Zeppelin’i sevmesin. Stairway to Heaven adlı albümleri gelmiş geçmiş en etkili albümler arasında yer alır. Whole Lotta Love, Kashmir, Immigrant Song, Black Dog, Heartbreaker ve Since I’ve Been Loving You şarkılarıyla gönlümüze taht kurmuştur.

9.Testament

testament

Testament en popüler heavy metal gruplarından biri ve trash metalin de ilk örneklerini veren gruplar arasında sayılıyor. Birbirinden ağır ve cool şarkılara imza atan Testament, en iyi heavy metal grupları listemizde yerini almasa haksızlık olurdu.

10.Anthrax

anthrax

Anthrax da heavy metal ve trash metal müziğin en iyi örneklerini vermiş olan sert gruplardan biri. Madhouse, I Am the Law, Caught in a Mosh ve Bring the Noise gibi muhteşem şarkılara imza atan Anthrax’ı dinlemeden metal müzik biliyorum denmesin.

11.Slayer

slayer

Trash’in büyük dörtlüsünden biri olan Slayer, Reign in Blood albümünü çıkarır çıkarmaz heavy metal ve trash metal dinleyicilerinin en gözde gruplarından biri olmuştu bile. İçinizdeki öfkeyi dindiremiyorsanız, bir Slayer şarkısı açın ve sizin yerinize dünyayı yıkmalarını keyifle dinleyin.

En iyi heavy metal grupları listesi asla bitmez. Bu nedenle, sizin katkılarınızı da bekliyoruz. Yorumlar kısmından listemize katkıda bulunabilirsiniz! :)

Not: Yazılarımız popülerliğe göre derecelendirilmemiş, rastgele sıralanmıştır.

Müzik kadar sinemayla de ilgiliyseniz sizin için en iyi bilim kurgu filmlerini listeledik, tıklayın. :)

Önceki YazıSonraki Yazı