Harika Şehirler İçin Yazılmış Harika Şarkılar

Şarkılar kendini ifade etmenin en iyi yollarından biridir. Bu konuda eminiz ki herkes yüzde yüz hem fikirdir. Duygular, ister sözlü ister enstrümantal olsun, müziğin içinde kendisine daha derin bir yer bulur ya da daha doğrusu, duygular bir şarkıda, hatta şarkının içinde bir notada öyle belirginleşir ki derinliğini tam da bu yüzeye çıkış sayesinde anlarsınız. Elbette aşk, kayıp, nostalji gibi temalar insanlığın en çözümsüz, en anlaşılması zor meseleleri; dolayısıyla bir duygu alanı olarak müziğe en çok yansıyanlar arasında. Yine de, bu şarkıların en özel olana, en sevilene yazıldığını, bestelendiğini görmek zor değil.

O halde şehirler? Şehirler de özeldir; hafızaları vardır, yaşarlar. Siz onların içinde yaşarsınız ve karşılıklı değişirsiniz şehirle birlikte. Şehir değişirken sizi sabit bırakmaz; siz değişirken şehrin size görünüşü, hissettirdikleri de değişir. Bu nedenle, şehirlere yazılmış şarkıların olması hiç de tesadüf değildir. Bu yazımızda dünyanın en harika şehirlerine yazılmış şarkıları sizinle paylaşalım dedik. Her birini dinlerken çok seveceksiniz; eğer gitmediğiniz bir şehre yazılmışsa şarkı, gitme hayali kuracaksınız; eğer gidip o şehirde yaşadıysanız, en çok özledikleriniz aklınıza gelecek belki.

Hadi başlayalım!

1. Ezginin Günlüğü – İstanbul

İstanbul

Elbette güzel İstanbul’a yazılmış bir şarkı ile başlamak gerekirdi. Ezginin Günlüğü’nün İstanbul şarkısı, çok iç açıcı bir şarkı değil tabi çünkü İstanbul, bütün güzelliklerini size sunarken aynı zamanda sizi sınayan da bir şehir. Yine de bu şarkıda, ne olursa olsun, size ne yaparsa yapsın, bir İstanbul tutkusunun sürdüğünü görmek mümkün!

2. Frank Sinatra – New York, New York

New York

Hiç uyumayan şehir: New York. Frank Sinatra’nın New York, New York yorumu, New York için yazılmış ve söylenmiş en güzel şarkılardan birisi kuşkusuz. Yani şimdi o aylak ayakkabılarınızla New York sokaklarında, milyonlarca insanın arasında yürümek istemez miydiniz? İnsanı kendisine ısrarla çeken New York için yazılan şarkılar arasında bizce bir numara.

3. Edith Piaf – Souls le Ciel de Paris

Paris

Edith Piaf o muhteşem sesiyle yalnızca Paris’i değil, Parisyen olmayı da hissettirir. Bu çok bilinen şarkısında öyle bir hava vardır ki sanki bütün hayatınızı Fransız bohemleriyle geçirmiş gibi hissedersiniz. Paris’e bu kadar uyan başka bir şarkı daha hayal etmek zor!

4. The Doors – LA Woman

Los Angeles

Şehirlere yazılan şarkılar listemizde biraz 1970’lerin isyankâr ruhlarına da yer verelim dedik. LA Woman, The Doors’un aynı adı taşıyan albümünün bir şarkısı. Şarkı o dönemin hippi ruhu için özel bir öneme sahip olan Los Angeles şehrinin hafifliğini anlatmada oldukça başarılı.

5. Lou Reed – Berlin

Berlin

Berlin için yazılmış en güzel şarkılardan biri olan ve şehirle aynı ismi taşıyan Berlin, Lou Reed’in yorumuyla muhteşem hissettiriyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası Berlin’de bir aşk hikâyesini anlatan ancak Berlin övgülerinden de vazgeçemeyen bu şarkıyı bir Berlin ziyaretiniz esnasında mutlaka dinlemeyi deneyin. Sokaklar birden daha da güzelleşecek!

6. Barcelona – Freddie Mercury

Barselona

Barcelona Barcelona! Freddie Mercury de aynı hisleri yaşamış olsa gerek ki Barcelona adlı şarkısında şehirden “bu ne güzel ufuk, sanki güneşten kopmuş bir cevher” diye bahsetmiş. Barcelona’nın ayrı bir ateşi vardır ve insanı sarar. Bu nedenle, dünya üzerinde âşık olunacak ve uğruna şarkılar yazılacak şehirlerden biri de Barcelona’dır. Büyüleyici bir Katalan rüyası desek, yanlış tasvir etmiş olmayız.

Sizin de sevdiğiniz şehirlere yazılan şarkılar mutlaka vardır. Bizimle “Yorumlar” kısmından paylaşın, bu müzik ziyafeti ve şehir tutkusu büyüyerek devam etsin! :)

Müzik aletlerinin kısa tarihleri hakkında bilgi almak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı