Erkek Cilt Bakımı Önerileri

Erkek Cilt Bakımı

Erkek bakımının en önemli aşamalarından birisi cilt bakımı. Her ne kadar cilt bakımı denince kadınların daha hassas olduğu düşünülse de, sık sık tıraş olan erkekler için de cilt bakımı son derece önemli. Siz de gündelik basit adımlarla cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak isterseniz erkek cilt bakımı önerilerine kulak verebilirsiniz.

1. Temizleyici Kullanın

Gün boyu bütün toz ve kirler ciltte birikiyor. Bir de yağlı bir cilt yapınız varsa tüm bunlar birleşerek cilt sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle cildiniz için yapabileceğiniz en temel şey temizleyici kullanmak. Sabah uyandığınızda ve akşam yatarken mutlaka cildinizi temizlemelisiniz. Cilt bakımı için tercih edeceğiniz temizleyicinin özelliği ise cilt türünüze göre olmalı. Örneğin bazı cilt tipleri için bar sabunlar tercih edilirken, bazı ciltler için likit sabunlar çok daha faydalı oluyor.

2. Nemlendiriciyi Unutmayın

Cildinizi gün içerisinde nemlendirmek hem daha canlı görünmesini sağlar hem de erken yaşta kırışmasını önler. Dolayısıyla erkek cilt bakımının en önemli maddelerinden birisi nemlendiriciler. Bunun için cilt özelliğinize uygun bir ürün seçmelisiniz. Örneğin yağlı ciltler için jel şeklindeki nemlendiriciler uygunken, kuru ciltler için daha yoğun ürünler öneriliyor.

3. Tıraş Ürünleri Tercihinizi Dikkatli Yapın

Erkek bakımı denince akla ilk gelen şey sakal ve bıyık tıraşı. Tıraş olmak ya da tıraş ürünlerini kullanmaksa cildi yıpratabiliyor. Bu nedenle kullandığınız ürün oldukça önemli. Cilt bakımınıza önem veriyorsanız cildinizin tahriş olmasını önlemek adına tıraş öncesinde bakım yağı kullanabilirsiniz. Ya da tıraş köpüğü seçiminde aloe vera katkılı ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca hassas ciltler için üretilmiş olan tıraş köpüklerini kullanmak da seçenekler arasında.

4. Sakal Bıyık Bakımı

Sakal ve bıyıklarınız bakımı da en az cilt bakımınız kadar önemliyse birkaç önerimiz var. Eğer düzgün bir görünüm istiyorsanız sakal ve bıyıklarınızı özel bir fırçayla düzleştirebilirsiniz. Ayrıca sakal bakımı için üretilen sakal yağı ürünlerinden de kullanabilirsiniz. Son dönemlerde sakal ve bıyık bakımı için kullanılan wax ürünlerine de göz atabilirsiniz. Tıraş ürünleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Kırışma Olasılığı Yüksek Olan Bölgelere Özel Bakım Yapın

Erkek cilt bakımı için en çok önemsenmesi gereken konulardan birisi kırışıklar. Kırışıkların olabildiğince az olması için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle kırışma ihtimali yüksek olan göz çevresi ve alın bölgesine özel bakım gerekiyor. Erkekler için üretilen yaşlanma karşıtı kremlere göz atabilirsiniz. Ya da özellikle göz çevrenize düzenli olarak nemlendirici sürebilirsiniz.

6. Mevsimlerden Yazsa Güneş Koruyucu Şart

Cilde en çok zarar veren şeylerden birinin güneş olduğu bir gerçek. Bu yüzden güneş koruyucular cildinizi korumak için mutlaka gerekli. Nemlendiricili bir güneş koruyucu kullanmanız cildinizin daha canlı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca hassas bir cildiniz varsa diğer mevsimlerde de güneş koruyucu kullanabilirsiniz. 

Önceki YazıSonraki Yazı