Sıcak Günlerde Makyaj Nasıl Yapılmalı?

Yaz Makyajı

Yaz sıcaklarında makyaj yapmak ne kadar zor değil mi? Uzun uğraşlarla yaptığımız makyajın kısa sürede terleyerek bozulması, akması yazın makyaj yapmanın en zor yanlarından biri. Oysa, doğru ürünler kullanarak hem hafif ve doğal bir yaz makyajı yapmak hem de güzelliğimizi korumak mümkün.

1. Kullanacağınız ürünlerin kalitesine dikkat edin.

Kaliteli Ürün

Ürünlerin kalitesi, cildinizle temas ettiği için her zaman önemli olsa da güneşe maruz kaldığınız yaz aylarında daha fazla dikkat etmeniz gereken bir özellik halini alıyor. Yaz makyajı yaparken güneş korumalı ürünler kullanmaya dikkat edin.

2. Antialerjik ürünleri tercih edin.

Antialerjik

Bu, pek çoğumuzun gözden kaçırdığı bir özellik. Sadece yaz makyajı için değil her türlü makyaj öncesi, kozmetik ürün satın alırken ürünün bir miktarını bileğinize sürün ve bir süre bekleyerek vücudunuza alerjik bir etkisi olup olmadığını tespit edin.

3. Suya dayanıklı makyaj malzemeleri kullanın.

Suya Dayanıklı

Çok fazla terlediğimiz sıcak aylarda, yani yazın makyajın akmaması için suya dayanıklı makyaj malzemeleri kullanmalısınız. Ürün paketlerinde “waterproof” ibaresini ararsanız yaz makyajı konusundaki sıkıntılarınızı büyük ölçüde çözmüş olursunuz.

4. Makyaj bazı kullanın

Makyaj Bazı

Yaz makyajı konusunda en çok şikayet edilen durum, makyajın kalıcılığının az olmasıdır. Terleme ve yağlanmaya karşı bir makyaj bazı kullanmanız, makyajınızın terleyerek akmasını biraz engeller.

5. Fondöten kullanımını azaltın.

Fondöten Azaltın

Yaz makyajında mecbur kalmadıkça fondöten kullanımına yer vermeyin. Kullanmak isterseniz de silikon bazlı, hafif formüllü fondötenler tercih edebilirsiniz. Kalıcı yaz makyajı için uzun süre dayanıklı ve pudralı fondötenler kullanabilirsiniz.

6. Fondötene alternatif olabilecek kozmetik ürünler kullanın.

Alternatif

Hem güneşten korunup hem de hafif ürünlerle rahat hissedeceğiniz bir yaz makyajı yapmak istiyorsanız son yılların trendi olan renkli nemlendiriciler, BB krem veya CC krem kullanabilirsiniz.

7. Yaz makyajınızda tercih edilebilecek renkler kullanın.

Yaz Renkleri

Yıl boyunca kullandığımız koyu renk rujların, buğulu göz makyajı yapmak için kullanılan koyu renk farların yerini doğal, yaz makyajı ile birlikte açık renk rujlar, hafif parıltılı, açık renk farlar almaya başlıyor. Yaz döneminin rengini ve eğlencesini kozmetik ürünlerinize de yansıtabilirsiniz. Far tercihinizi krem farlardan yana yaparsanız, göz kapağında birikme yapmayacağından makyajınızda daha mükemmel bir görüntüye ulaşmanızı sağlayacaktır.

8. Pudra tercihlerinizi gözden geçirin.

Pudra

Yaz makyajınızı sabitlemek için renkli pudralar yerine transparan pudralar tercih ederseniz makyajınızda daha iyi sabitleme yapabilirsiniz. Yaz makyajı açısından en önemli husus doğal bir görünüm sağlamak olduğundan ince yapılı ürünler kullanmaya dikkat edin. Transparan pudralar, renkli pudralara oranlara daha ince bir yapıya sahiptir.

9. Bronz görünüm sağlayın.

Bronz

Yaz makyajının olmazsa olmazı bronz görünümü, bronz allıklar ve bronz pudralar ile sağlayabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken dozunu kaçırmamak gerekir. Yaz makyajı yaparken yüz ile vücut arasında renk farkı olmasını engellemek için vücudun görünen yerlerine de bronzlaştırıcı pudrayı hafifçe dokundurmak daha mükemmel bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

10. Yaz makyajında rimel, göz kalemi ve eyeliner kullanımına dikkat edin.

Rimel, Eyeliner

Makyajın vazgeçilmez parçası, gözleri ortaya çıkartan rimeller, göz kalemleri ve eyeliner’lar yaz makyajı için de yerini koruyor. Yazın şikayet ettiğimiz bir durum olan rimel, eyeliner ve kalemlerin göz kapağına bulaşmasını engellemek için suya dayanıklı ürünler kullanılması gerekiyor.

11. Vücut nemlendiricilerini deneyin.

Nemlendirici

Meyve kokulu vücut nemlendiricileriyle yaz makyajınıza son noktayı koyabilir, mükemmel görünümünüzü uyumlu yaz kokunuzla bütünleştirebilirsiniz. Kırmızı meyveler, hindistancevizi, kavun ya da kivi özlü vücut nemlendiricileriyle yaz gibi kokabilirsiniz.

Sizin de yaz makyajı önerileriniz varsa yorum bölümünde fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. :)

 

Kusursuz görünmek için makyaj malzemeleri kadar makyaj fırçalarının önemi de büyük. Makyaj fırçaları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı