İftarda Yiyebileceğiniz 11 Hafif Yiyecek

İftar

İftarda, gün boyu boş kalan mideye bir anda yüklenmek doğru bir davranış değildir. İftar zamanı karnınızı hafif yiyeceklerle doyurarak sağlıklı bir Ramazan geçirebilirsiniz. İftarda bir anda fazla yemek çeşidi yemek, çeşitli mide rahatsızlıklarına sebebiyle verebilir. Yemekten sonra kabızlık, mide bulantısı ve midede yanma gibi şikayetlerinizin olmaması için yediklerinize son derece özen göstermeniz gerekiyor. İftar menünüze kızartma ve hamur gibi ağır yiyecekleri eklememeniz tavsiye edilir.

Ağır yemeklerden kaçınmak için haftalık iftar menüsü yapmanızda fayda var. İftarda ne yiyeceğinize karar veremiyorsanız iftarda yenebilecek hafif yiyecekler listemize göz atabilir; hafif iftar yemekleri ile daha sağlıklı bir Ramazan geçirebilirsiniz.

1.Çorba

Çorba
Başlangıç yemeği olan çorba, sıvı yapıda olduğu için gün boyu susuz kalan mideye iyi gelir. Çeşitli sebze ya da kuru bakliyat çorbaları ile sağlığınızı korurken hafif bir yemek yemiş olacaksınız. Ayrıca çorbanın sindirimi kolay olduğu için midenizi yormayacak. Hafif iftar yemeği olarak çorba içmeyi tercih ederek karnınızı doyurabilirsiniz. Bağırsak problemi olan kişiler çorbalarına doğal lif ilavesi yapabilirler.

2. Salata

Salata
Hafif yiyecekler arasında yer alan salatayı iftarda da tüketebilirsiniz. Salatanın içinde yer alan maydanoz, roka, havuç, domates gibi çeşitli sebzeler vücudunuzu zinde tutmaya yardımcı olur. Ayrıca kilo almak istemeyenler için de son derece ideal bir iftar yemeğidir. Salata yemeyi tercih ederek hem az kalori hem de ihtiyacınız olan besinleri almış olacaksınız.

3.Haslanmış Et

Haşlanmış Et
İftarda et yemek isterseniz, haşlanmış olanları tercih edebilirsiniz. Haşlanmış et yağda pişmediği için diğer et türlerine göre daha sağlıklıdır ve mideyi yormaz.

4.Sebze Yemekleri

Sebze Yemekleri
Sebze yemekleri, etli ve yağlı yemeklere göre daha hafif olduğu için iftarda tercih edilebilir. Sebze yemeklerini fırında ya da buharda pişirirseniz daha sağlıklı olacaktır. Sebzeleri kolayca buharda pişirmek için sebze haşlayıcı satın alabilirsiniz.

5.Izgara

Izgara
Köfte, et, tavuk gibi yemekleri ızgarada pişirerek tüketirseniz daha hafif olacaktır. Izgara yemeklerin yanında yeşillik de yiyerek dengeli bir iftar yapmış olacaksınız.

6.Balık

Balık
Balık yemenin faydaları saymakla bitmiyor. Hasta olmayı önleyen balığı iftarda da tüketerek sağlınızı koruyabilirsiniz. Balık tüketmenin aynı zamanda cilde de birçok faydası bulunuyor. Fırında balık ya da ızgara balık yemeyi tercih ederseniz daha hafif olacaktır.

7.Tavuk

Tavuk
İhtiyacınız olan proteini almak için iftar sofralarınızda tavuğa da yer açın. Tavuk yemeklerinin birçok çeşidi olduğu için haftada birkaç kere iftar sofralarınıza tavuk yemeklerini ekleyebilirsiniz.

8.Kuru Baklagil

Baklagiller
İftarda yiyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler arasında kuru bakliyatlar bulunuyor. Mercimek, nohut, fasulye, bezeyle gibi birçok çeşidi bulunan kuru bakliyatlara iftar sofranızda yer verebilirsiniz. Kuru baklagiller glüten, doymuş yağ, kolesterol ve şeker içermediği için hem faydalı hem de sağlıklıdır.

9.Tahıllı Ekmek

Tahıllı Ekmek
Bütün gün aç kaldıktan sonra beyaz ekmeğe yüklenmek yerine tam tahıllı ekmeklerden birkaç dilim yemeği tercih edebilirsiniz. Böylece tam tahıllı ekmekten ihtiyacınız olan besinleri alabilirsiniz. Ayrıca tahıllı ekmekler tam bir lif kaynağıdır.

10.Yoğurt

Yoğurt
Yoğurdun en bilinen özellikleri arasında sindirimi kolaylaştırması yer alıyor. İftar yemeklerinizin yanına yoğurdu da ekleyerek yediklerinizin kolayca sindirilmesine destek olabilir; aynı zamanda yoğurdun vitaminlerinden ve minerallerinden de faydalanabilirsiniz.

11.Sütlü Tatlılar

Sütlü Tatlı
Ramazan’da tatlı ihtiyacınızı karşılamak için şerbetli ve ağır tatlılar yerine hafif ve sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Ramazan’ın simgesi olan Güllaç ise en ideal iftar tatlıları arasında. Sütlaç, kazandibi gibi hem yapımı kolay hem de hafif olan tatlılar, iftar sofrası için ideal.

Sizin de iftarda yenebilecek hafif yiyecek önerileriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Sahurda Tok Tutan 11 Yiyecek adlı yazımızı okuyarak, sağlıklı beslenebilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı