Meditasyon Hakkında Bilmedikleriniz

Meditasyon

Kişinin yoğunlaşarak zihnini boşalttığı meditasyon, yoğun tempo arasında aradığınız iç huzuru bulmak ve bedensel olarak dinlenmek için ideal. Peki meditasyonun temeli neye dayanır, nasıl yapılır? İşte cevapları…

Meditasyon, kişinin yoğunlaşarak zihnini boşaltıp derin düşünme yapmasıdır. Meditasyonla kişi iç huzura kavuşur, zihnini arındırır ve bedenini dinlendirir. Bunun yanı sıra meditasyon farklı kültürlerde manevi olarak kötülüklerden; kıskançlık, kibir, öfke gibi insanın iç huzurunu bozan kötü duygulardan uzaklaştırılmak için de kullanılır.

Meditasyon sıkça Hindistan’ da Budizm, Çin’de Taoizm, Tibet’te Bön, Japonya’da Zen ve İslamiyet dininde tefekkür gibi farklı kültürlerde farklı uygulama şekilleriyle uygulanır.  En çok Doğu kültüründe görülmekle birlikte hemen her ülkede meditasyon uygulanır. Kültürlerin sahip olduğu din inancı ve yaşam tarzı meditasyonun uygulanmasını etkileyen önemli faktördür.

Farklı görüşler meditasyonu bir çeşit dua, düşünce arayışı ve farklı bilinç düzeylerine erişme aracı olarak görür. Ancak meditasyon temelde kişinin derin gözlem yaparak derin düşünme yapma ve farkındalık arttırma sürecidir. Bu süreçte kişiye bir çok yönden fayda sağlar. Bu etkiler nedeniyle tıp alanında hekimler bazı hastalık gruplarında tedaviye yardımcı olarak kullanır. Meditasyonun bize sağladığı başlıca etkiler şunlardır:

Meditasyon

-Kalp atışlarını yavaşlatır ve tansiyonu düşürür.

-Soluk alıp verme düzenlenir.

-Vücut farkındalığını arttırır.

-Rahatlamayı ve dinlenmeyi sağlar.

-Kaslardaki gerginliği azaltır.

Meditasyon uygulanma yerine göre farklı tekniklerle uygulanabilir. Ancak tüm tekniklerde amaç ortaktır. Meditasyonun her tekniğinde kişi derin düşünme yapar. Meditasyonun yaygın olarak kullanılan üç tane tekniği vardır. Bunların yanında ülkelere göre değişen çeşitli teknikler de uygulanabilir. Meditasyonda yaygın olarak kullanılan teknikler şunlardır:

Meditasyon

Konsantrasyon ve kontemplasyon yöntemi; meditasyon belirlenen bir nesne, konu veya düşünceye yoğunlaşılarak yapılır. Dikkatin dağılmasına neden olacak faktörlerden uzaklaşılarak yapılmalıdır. Bu nedenle genellikle gözler kapalı olarak yapılır.

Bilinç ayrışması yöntemi; meditasyon belirli bir nesneye odaklanmadan sadece olayları düşünerek yapılır. Zihin boşaltılmaya çalışılır. Bu yöntem sadece oturma olarak da bilinir.

Transdantal meditasyon; düşüncenin oluştuğu noktaya odaklanılarak yapılır. Bir nesneye odaklanma söz konusu değildir. Direkt olayın ana kaynağı düşünülerek yapılır.

Meditasyon kendimizi rahatlatmak için kullanabileceğimiz güzel bir yöntemdir. Ancak meditasyonun etkili olabilmesi için bu konuda uzman kişilerin rehberliğinde yapmak önemlidir.

 

Önceki YazıSonraki Yazı