Isınma Hareketleri

Egzeriz Öncesi Isınmanın Önemi

Egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketlerini ihmal etmeyin çünkü ani hareketler ve kasılmalar istenmeyen sakatlıklara yol açabilir ve geleceğinizi olumsuz etkileyebilir. Temel ısınma hareketleri ile siz de güvenli bir şekilde spor yapabilirsiniz. Isınma hareketleri, sportif aktiviteye başlamadan önce vücudun hareketlere hazırlanmasını, doku ve kasların ısıtılarak elastik hale getirilmesini sağlar böylece sakatlık riskine karşı önlem alırız.

Isınma Hareketleri

Her hareketin faydalı olduğu bir alt ve üst sınır vardır. Hedeflediğiniz bölgeyi doğru egzersizler ve bu sınırlar içinde çalıştırarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu zorlu hareketler öncesinde ısınma, bize ihtiyacımız olan altyapıyı sağlar.

İdeal ısınma 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir. Dilerseniz 5 dk boyunca yürüyebilir yada bisiklete binebilirsiniz sonrasında ise başınızdan başlayarak ayak parmak uçlarına kadar kapsamlı bir şekilde ısınma hareketlerini yapabilirsiniz.

Isınırken kalp atım sayımız ve vücut ısımız yavaşça artar bununla beraber kasların ihtiyacı olan kan ve oksijen de artış sağlar. Bu durumu hareket eden, dönen ve esneyen bir kapı menteşesi gibi düşünün, bu hareketleri yaparak eklem sıvılarını artırmış yani menteşeleri yağlamış oluruz. Sonuç olarak daha esnek, enerjik bir vücuda sahip oluruz ve egzersizlerimizin kalitesini yükseltiriz.

 

Yazan: Mahmut Talha Sağlıklı

 

Önceki YazıSonraki Yazı