Spor Aletleri: Evde de Spor Yapabilirsiniz

Spor Aletleri

Spor, hem sağlıklı bir vücut hem sağlıklı bir ruh hali için son derece önemli. Bu nedenle mümkün olduğu kadar vücudu çalıştırmak gerekiyor. Yoğun iş hayatı, düzenli spor yapmaya engel. Siz de yoğun çalışıyor ve spor salonuna ayıracak vakit bulamıyorsanız, birtakım fitness aletleri ile evinizde düzenli spor yapabilir; günün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atabilirsiniz. Küçük spor aletleri ile evinizde vücudunuzu şekle sokmak ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak mümkün. Dilerseniz evinizin bir bölümünü fitness aletlerine ayırabilir ve kendinize spor alanı yaratabilirsiniz. Evde kullanabileceğiniz spor aleti çeşitleri ve spor aleti isimleri:

1. Dambıl

Dambıl
Ağırlık ile yapılan egzersizler, vücut kaslarının kısa zamanda gelişmesini sağlamakta. Dambıl ile kol, omuz ve bel bölgesinde kasları çalıştırabilirsiniz. Kendinize bir egzersiz programı hazırlayarak kol ve omuz bölgesindeki kasları kuvvetlendirebilirsiniz.

2. Hulahop

Hulohop
Çocukken belinizde çevirdiğiniz hulahopu, sıkı ve dümdüz bir karna sahip olmak için kullanabilirsiniz. Beli, kalçayı ve karnı sıkılaştırmak için düzenli olarak hulahop çevirmeyi deneyebilirsiniz. Enerjik bir spor olduğu için kendinizi her zaman dinç hissetmenizi sağlayacak olan bu egzersiz, karın kası yapmanızı da hızlandıracak.

3. Atlama İpi

Atlama İpi
Herhangi bir alete bağlı kalmadan kolay kilo vermenin ve fit bir vücuda sahip olmanın yolu ip atlamak! Atlama ipini gittiğiniz her yere yanınızda götürebileceğiniz için programınızı aksatmadan her gün sporunuzu yapabilirsiniz. İp atlamak hem zayıflamanızı hızlandıracak hem de kendinizi daha hafif hissettirecek.

4. Pilates Aletleri

Pilates Aletleri
Pilates egzersizleri, vücuttaki kas ve kemik sistemini daha işlevsel hale getirir. Evinize pilates aletleri alarak istediğiniz zaman spor yapabilir ve vücudunuzu şekillendirebilirsiniz. Pilates topu, karın ve göğüs bölgesindeki kasları çalıştırırken, pilates lastiği kaslara direnç kazandırır. Pilates egzersiz çemberi de kol ve bacak kaslarını geliştirir. Tüm bu pilates egzersizlerini, pilates matı üzerinde yapmayı tercih ederek vücudunuzu sert zeminden koruyabilirsiniz.

5. Barfiks

Barfiks
Evinizde spor aleti koyacak yeriniz yoksa, kapı barfiksleri işinizi görecektir. Kapı aralarında ya da koridorda kullanabileceğiniz bu alet sayesinde tek elle barfiks ya da ters barfiks hareketlerini yapabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler kolay taşınabildiği için yazlıkta ya da yurt odalarında da kolayca kullanılabilir.

6. Kondisyon Bisikleti

Kondisyon Bisikleti
Bisiklet sürmek, kas gelişimini sağlarken kilo vermeyi de hızlandırır. Spor salonlarında kullanılan kondisyon bisikletlerini evinizde de kullanabilirsiniz. Kondisyon bisikletinin kalp ve damar sağlığına olan faydaları biliniyor. Siz de sağlığınızı korurken kolayca zayıflayabilirsiniz. Sıkı bir egzersiz programı yapacaksanız, kondisyon spor aletleri çok işinize yarayacak.

7. Trambolin

Trambolin

Eğlenerek kilo vermenin ve formda kalmanın yolu trambolin! Trambolin ile zıplayarak vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmak, çocuklar gibi eğlenerek formda kalmak elinizde. Trambolin hem bahçede hem de evin içinde kullanıma uygun olan spor aleti çeşitleri arasında yer alır.

8. Yürüyüş Bandı

Yürüyüş Bandı
Vücudu zinde tutmak ve psikolojik olarak iyi hissetmek için yürümek gerekir. Yürüyüş yaparak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Soğuk havalarda dışarıda yürümek çok da sağlıklı değil. Bunun için evinize koşu ve yürüyüş bandı alarak dilediğiniz zaman yürüyüş ya da koşu yapabilirsiniz. Güne zinde başlamak için sabahları işe gitmeden önce yürümeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ayrıca yürüyüş bandı üzerinde bulunan tempo ayarı, zaman ayarı ve kalori hesaplamaları işinizi kolaylaştıracak. Yürüyüş bandı, evlerde en çok tercih edilen egzersiz aletleri arasındadır.

9. Zıplayan Ayakkabılar

Zıplatan Ayakkabılar
Sokaklarda zıplayarak kalori yakmaya ne dersiniz? Zıplamak, son derece eğlenceli aktivitelerden birisi. Eğlenerek kilo vermek için hemen bir çift zıplayan ayakkabı alın ve kendinizi sokağa atın. Birçok spor aletine gerek duymadan sağlıklı ve formda kalmak için ideal olan zıplayan ayakkabıların renklilerinden alarak hayatınıza eğlence katabilirsiniz.

10. Ağırlık & Mekik Sehpası

Ağırlık ve Mekik Sehpası
Ağırlık ve mekik sehpası, zorlanmadan mekik çekmeye ve ağırlık kaldırabilmeye imkan sunan spor aletidir. Spor salonlarında bulunan bu aleti evinize alarak istediğiniz zaman mekik çekebilir ve ağırlık kaldırabilirsiniz. Mekik; kol, sırt, bacak, karın ve bel bölgesi gibi vücudun en önemli kas gruplarını kolaylıkla çalıştırır. Mekik sehpasında farklı pozisyonlarda mekik çekebilir ve daha fazla kas grubunu çalıştırabilirsiniz. Ayrıca ters mekik ve yarım mekik hareketlerini de zorlanmadan yapabilirsiniz.

11. Çalışma İstasyonu

Çalışma İstasyonu
Spor salonuna gitmek sizin için zahmetli ve yorucu geliyorsa, evinizin bir köşesine çalışma istasyonu alabilir, ev konforunda dilediğiniz kadar spor yapabilirsiniz. Çok sayıda spor aletinde yapabileceğiniz hareketleri çalışma istasyonunda yapabilirsiniz. Formda ve zinde kalmak için kullanabileceğiniz gibi vücut geliştirmek için de kullanabilirsiniz. Tüm bu egzersizleri, çalışma istasyonunda bulunan ek fonksiyonlarla zorlanmadan yapabilmeniz mümkün.

Sizin de evinizde kullandığınız spor aletleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

11 adımda yaza fit girmek istemez miydiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı