Kış Sporları

Kış Sporları

Türkiye’nin birçok yerine kış kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Kayak merkezlerinde sezon açıldı bile. Ama kış sporları sadece kayak merkezleriyle sınırlı değil elbette. Dünya çapında farklı yerlerde oynanabilen çok sayıda kış sporu var. Bu kış sporları nelerdir, birlikte bakalım.

1. Buz Pateni

Kış Sporları Buz Pateni

Profesyonel sporcular için kış sporları arasında saymamıza gerek olmasa da bizim için buz pateni genelde kışla özdeşleşmiştir. Avrupa şehirlerinde ailece buz pateni yapmak biraz daha yaygın. Örneğin Amsterdam’da soğuklarda müzeler semtinin orta yerinde buz pateni alanı görebilirsiniz. Bizde de bazı alışveriş merkezlerinin içinde özellikle çocukların keyif alabileceği pistler bulunuyor.

2. Kayak

Kış Sporları Kayak

Kış sporları malzemeleri ve giyimi açısından en masraflı olabilecek seçeneklerden biri kayak. Şanslısınız çünkü çok yaygın olduğu için malzemeleri kiralayabilirsiniz. Ama termal kıyafetler için bütçe oluşturmanız gerekli çünkü engebeli pistlerde kayarken rüzgar sizi çok rahat üşütecek.

3. Kızak

Kış Sporları Kızak

Çoluk çocuk demeden katılabileceğiniz kış sporları arasında kızak da yer alıyor. Kızağı da ister kiralayabilir ister satın alabilirsiniz. Oldukça basit bir mekanizması olan kızakta oturarak bir veya iki kişi kayılıyor. Hafif eğimli bir yerden keyifle kaymanız mümkün.

4. Kar Kayağı

Kış Sporları Kar Kayağı

Bazı kar sporları sadece profesyonel sporcular veya maceracılar tarafından yapılır. Kar kayağı da onlardan biri. Ailece gidip bir kar kayağı yapalım demek çok mümkün değil ama yapanlara denk gelirseniz izlemesi epey heyecan verici. Kaykayın karda yapılanı olarak düşünebilirsiniz.

5. Kar Bisikleti

Kış Sporları Bisiklet

Kar sporları arasında yer alan kar bisikleti sizi yanılmasın. Genelde “fatbike” denilen kalın tekerlekli özel bisikletlerle yapılıyor ama ince tekerlekli dağ bisikletleriyle yapanlar da mevcut. Yumuşak kar ve ısıran soğuğun bileşiminde bisiklet kullanmak hiç de kolay olmasa gerek.

6. Buz Hokeyi

Kış Sporları Hokey

Kendine Olimpiyatlarda da yer bulan buz hokeyi takım halinde oynanan kış sporları arasına dahil. Buz hokeyi sporcuları aslında buz pateni yaparken golf oynayan yetenekli insanlara benzetilebilir. Amerikan futbolundaki gibi sağlam giysileri yaralanmaları büyük ölçüde azaltıyor. Türkiye’de çok yaygın değil.

7. Buz tırmanışı

Kış Sporları Tırmanış

Kış sporları giyim ve malzemeleri açısından buradaki birçok maddeyi sollayabilecek bir spor da buz tırmanışı. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere profesyonellere yönelik bir spor. Sadece tırmanış değil buzda tırmanış eğitimi de almak lazım. Everest, Alpler gibi yüksek dağlar ve dağ sıraları bu spor için ideal.

8. Buzda Yüzme

Kış Sporları Buzda Yüzme

Türkiye’de de arada “Kışın denize atladılar” gibi haberler gelse de buzda yüzme daha çok kuzey ülkelerinde yaygın olan kış sporları arasında. Rusya, Finlandiya, İskandinavya, Kanada, vb.’de bunun turnuvaları bile var. Buzların arasında, buz gibi sulara dalmak sadece sağlam bir vücut değil büyük bir cesaret de gerektiriyor.

9. Buzda Balık Tutma

Kış Sporları Balik Tutma

Kış sporları deyince hep kaymak, atlamak, tırmanmak gibi hareketli şeyler gelir aklımıza. Ama aslında balık tutma da bir spor türü. Yine soğuk ülkelerde donan deniz ve göllerde bir misina sarkıtacak alan açıp karda kışta balık avlamak oldukça yaygın. Türkiye’de de balık mevsiminin kış ayları olduğunu düşünürsek bu sporda biraz akşam yemeği çıkarı gözetildiğini de düşünebiliriz galiba.

10. Kartopu Savaşı

Kış Sporları Kartopu

Kış sporları büyük bir hazırlık ve çaba gerektirmek zorunda değil. Sokağa çıkıp kartopu oynamak da bir tür kış sporu. Hareketse hareket, rekabetse rekabet. Eğlencesi de cabası. Topu elinizde çok fazla tutup buz haline getirmezseniz yaralanma riski de yok denecek kadar az.

11. Kış Sporları Bonusu: Kardan Adam Yapmak

Kış Sporları Kardan Adam

“Bu da spor olur mu?” demeyin, Vikipedi bile kardan adam yapmayı eğlence amaçlı kış sporları arasında sayıyor. Rekabet olmadığı için işin sadece eğlence ve yaratıcılık kısmıyla ilgilenebilirsiniz. Hem, kocaman bir kardan adam yapacak kadar kar toplamak o kadar kolay bir iş değil! Geçici bir heykel yaptığınızı hatırlayıp alışılmış kardan adamlardan farklı şeyler de yapabilirsiniz.

Sizin en sevdiğiniz kış sporu hangisi? Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kış demişken; kışın sizi soğuktan koruyacak giyim ipuçlarını içeren size özel blog yazımızı okumadan sokağa çıkmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı