Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

Koşu Ayakkabısı

Öncelikle koşu ayakkabısı, koşucular için sadece bir ekipmandır, bu nedenle asıl önemli olan nokta doğru ürünün seçilmesidir. Koşucular, özellikle ayakların ön bölümüne bastıkları için koşu tarzına uyan koşu ayakkabısı seçmek, vücudun dengesini sağlaması için son derece önemlidir. Koşu ayakkabısı, hem rahatlığı hem de dengeyi korumak için gerekli olan başlıca ekipmanlar arasındadır. Yanlış koşu ayakkabısı seçimi, ayaklardan kalçalara kadar vücut yolu üzerinde stres yaratabilir, bu da sırt bölgesinde ciddi problemlere neden olabilir.

Koşu, vücuda yararlı katkılarda bulunan en iyi fiziksel aktivitelerden biridir. Düzenli yapılan koşu vücudun formunun korunmasına yardımcı olurken, ruhsal durumu ve stresi de kontrol altında tutar. En sağlıklı ve en ucuz spor aktivitelerinden biri olan koşuyu bilinçsiz bir şekilde yapmak, sağlık bulmak yerine birtakım ağrılara sebebiyet verebilir. Koşu ayakkabıları, diğer spor ayakkabılardan farklı olarak üretilmektedir. Hepsinde yastıklama, hareket kontrolü ve denge gibi özellikler bulunur. Bu nedenle koşu ayakkabınızı seçerken mutlaka ayak tipinizi bilmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise ne kadar yastıklı bir koşu ayakkabısına ihtiyacınız olduğunu, ne kadar mesafe koşacağınızı, dengeli bir ayakkabı mı yoksa hareket kontrolü özelliği olan bir ayakkabıya mı ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. En iyi koşu ayakkabısı, ayağınızın şekline, biyomekaniğine ve koşma mesafenize bağlıdır.

Koşu Ayakkabısı

Ayak tipine göre koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Normal Ayaklar: Normal ayaklar, koşarken de normal harekete sahip olacağı için ayak, topuğun dış bölümüne hafifçe basacaktır. Bu nedenle normal ayaklar için dengeli koşu ayakkabısı seçimi gerekir. Dengeli koşu ayakkabılarının dış tabanı karbon kauçuk olabilir.

Düztaban Ayaklar: Düşük kemerli olarak bilinen düztaban ayaklar, koşarken yere topukla basarlar. Bu nedenle düztaban ayaklar için daha fazla hareket kontrolüne sahip bir koşu ayakkabısı gerekir.

Yüksek Kemerli Ayaklar: Yüksek kemerli ayaklar, koşu esnasında topuğun orta bölümüne basarlar. Ağırlık ayak bölümüne transfer olurken hafif bir dönme yapar, bu da hareket şok emilimi için iyi bir durum değildir. Bu nedenle yüksek yastıklamaya sahip koşu ayakkabıları seçilmelidir.

Önceki YazıSonraki Yazı