Koşu Bandı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu Bandı

Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam, mutlu ve dingin bir zihin ve fit bir beden için en önemli unsurlardan biridir. Tempolu yürüyüş ve koşu yapmak ise, başta kalp sağlığı olmak üzere pek çok bedensel fonksiyonunuza olumlu etkilerde bulunan başlıca egzersizler arasında yer alır. Ancak başta hava koşulları olmak üzere (sert havalar, kış mevsimi vb.) diğer çevresel etmenler (yürüyüş ve koşu yapacak alan bulamamak, pistlerin yaşadığınız yere uzak mesafede olması vb.), bazen egzersizinizi imkansız kılabilir. Düzenli olarak koşu ve yürüyüş yapıyorsanız ya da artık egzersizlerinizi günlük düzeye çekmek ve bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız bütün negatif etmenleri bertaraf etmeniz gerekir. Bu da ancak kendinize ev içinde bir egzersiz alanı yaratmakla olur ki tek mantıklı çözümün bir koşu bandı almak olduğunu biliyoruz.

Koşu bantları ve yürüyüş ve koşu gibi hem kolay hem de tanıdık egzersiz biçimlerini kendi evinizde yapabilmeniz için idealdir. Bir spor salonuna gittiğinizde orada bulunan koşu bantlarını kullanmak gibi değildir eve bir koşu bandı almak. Dikkatlice değerlendirmek, belirli bir bütçe ayarlamak gerekir. Bu yazıda, koşu bandı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Ne Kadar Harcamalıyım?

Koşu Bandı

Koşu bandı alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında koşu bandına ayıracağınız bütçe geliyor. Tavsiyemiz, bütçenizin elverdiği ölçüde en kaliteli koşu bandını almaya çalışmanız. Doğrusunu söylemek gerekirse, koşu bandı fiyatları biraz el yakacak cinsten. 1000 TL’ye yakın ya da daha aşağı miktarlarda fiyatları olan koşu bantları çok uzun ömürlü olmayabilir. Burada koşu bandını kullanacak kişi sayısı da devreye giriyor. Eğer tek başınıza kullanacaksanız, ucuz koşu bantlarından birini satın alabilirsiniz. Ancak koşu bandını kullanacak kişi sayısı fazlaysa, biraz daha bütçe ayırarak, daha kaliteli ve sağlam koşu bantlarını satın almanızı tavsiye ederiz.

Motora Dikkat! 

Koşu Bandı Motoru

Koşu bandı motoru, koşu bandı alırken bakmanız gereken unsurlar arasında en önemlisi. Motorun gücü hem egzersizinizi daha verimli hale getirir hem de koşu bandının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Motorun gücü ve sağlamlığı koşu bandı minderinin takılmadan, rahatça hareket etmesini sağlar ve bu da sizin hareket becerilerinizi artırır. Koşu bandı motoru, ideal olarak en az 1.5 beygir olmalıdır. Ayrıca koşu bandınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için belirli aralıklarla bakımını yapmalısınız. Bakım için mutlaka bir koşu bandı yağı edinmelisiniz.

Ebatlar ve Taşıma Kapasitesi

Koşu Bandı Boyutu

Sizin için en uygun olan koşu bandını alırken dikkat etmeniz gereken bir başka faktör de koşu bandının ebatları ve kaç kilograma kadar taşıyabileceğidir. Koşu bandı yürüyüş alanının uzunluğu ve genişliği en az 40×120 cm ebatlarında olmalıdır. Ne kadar uzun ve geniş olursa, egzersiziniz boyunca o kadar rahat edeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, kilonuzdan daha az taşıma kapasiteli bir koşu bandında egzersiz yapmanız koşu bandının bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle, koşu bandı alırken mutlaka taşıma kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız.

Diğer Önemli Faktörler

Koşu Bandı Önemi

Koşu bandının hızı önemlidir. Eğer sakin yürüyüşler için değil de koşu için alıyorsanız, hız ne kadar yüksekse o kadar iyi olacaktır. Eğim ise %10’a kadar çıkabilmelidir. Piyasada otomatik ve manuel eğimli pek çok koşu bandı modeli bulunmaktadır. Koşu bandının zeminde sabit durduğundan emin olmak için satın almadan evvel mutlaka deneyin. Kontrol panelinin kolay ve çabuk erişilebilir olması da önemli bir özelliktir; bundan emin olmak için de almadan önce denemeniz tavsiye edilir.

Fitness ve egzersiz programlarınızı aksatmamak için bir koşu bandı almak istiyorsanız, n11.com Fitness ve Kardiyo kategorisine mutlaka göz atmanızı öneririz.

 

Koşu bandı alırken dikkat edilmesi gerekenlere dair tavsiyelerinizi “Yorumlar” bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı