Motosiklet Aksesuarları

Motosiklet Aksesuarları

Motosiklet bazıları için bir tutku. Kimileri motosiklet tutkusuna çocukluğundan başlayarak izlediği adrenalin dolu motosiklet yarışları sebebiyle kavuştu; kimileri motosikletin belirlediği ve öncülük ettiği alt kültüre hayranlık duymasıyla. Neticede, siz de bu tutkunuzun peşinden gitmek istediniz ve sonunda bir motosiklet ehliyeti aldınız. Sıra yollarda karizmatik rüzgârlar estirmeye geldiyse, yola koyulmadan önce tamamlamanız gereken birtakım eksikler olabilir ki bunlara motosiklet aksesuarları adını veriyoruz. Motosiklet kullanmaya yeni başlayacak olanlar için motosiklet aksesuarları öncelikle güvenlik, ardından rahat sürüş için büyük önem arz ediyor. Peki, ilk elden ihtiyaç duyacağınız motorsiklet aksesuarları nelerdir?

1. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet kaskı

Motosiklet Aksesuarları

Bütün uyarılardan ve belki de içinizi ürperterek tanık olduğunuz motosiklet kazası görüntülerinden de ders alındığı üzere motosiklet aksesuarları arasında en önemli olan ekipman motosiklet kaskıdır. Motosiklet kaskı, herhangi bir kazada hayatınızı kurtaracak olan motosiklet aksesuarıdır. Kısa mesafe demeyin, kaskınızı her koşulda takın. Motosiklet kasklarının özellikleri arasında birçok farklı unsur bulunduğu için motosiklet kaskı fiyatları da değişiklik göstermektedir. Bu sebeple motosiklet kaskı satın alırken, fiyat ve performans oranını iyice değerlendirmeniz gerekir.

2. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet montu

Motosiklet Aksesuarları

Edinmeniz gereken motosiklet aksesuarları arasında motosiklet montu karşımıza çıkıyor. Deri ya da kumaş malzemeden yapılan motosiklet montu çeşitleri, günlük deri ceketlerinizin aksine vücudunuzu koruma görevini yerine getirecek biçimde tasarlanır. Rüzgâr ve çarpmalara karşı dayanıklıdır. Motosiklet montu sizi sert hava koşullarına karşı korurken, olası kaza durumlarında da sert darbeleri yumuşatarak koruma görevi görür. Bayan motosiklet montu modelleri ve erkek motosiklet montu modelleri olarak farklı seçenekleri mevcuttur.

3. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet eldiveni

Motosiklet AksesuarlarıMotrsiklet kullanırken yönlendirme ve destek için en sık kullanacağınız yer elleriniz. Bu nedenle, onları koruyacak motosiklet aksesuarları olan bir çift motosiklet eldiveni edinmeniz önemli. Sıkı tutuş sağlayarak motosiklet üzerindeki kontrolünüzü keskinleştiren yapısı ve dayanıklılığı sebebiyle yeri dolduramaz bir motosiklet ekipmanı. Motosiklet eldiveni modelleri, sıradan eldivenlerden farklı olarak koruyucu özellikte tasarlanmıştır. Ellerinizi soğuk hava koşullarına karşı korurken, olası kaza durumlarında da darbeleri yumuşatma özelliğine sahiptir.

4. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet pantolonu

Motosiklet Aksesuarları

Herhangi bir motosiklet kazası olması durumunda günlük giydiğiniz kot ya da kumaş pantolonlar sizi koruyamaz. Motosiklet montu gibi elzem olan motosiklet aksesuarları arasında yer alan motosiklet pantolonu, rahat, vücudunuza oturan, kaval kemikleri, kalça ve diz kısımlarından güçlendirilmiş kumaş ya da deri olabilir. Farklı renklerde üretilen motosiklet pantolonu modelleri arasında kot görünümünde olanları da bulunur. Zorlu yol ve hava koşullarında motosiklet pantolonu üstün bir koruma sağlar.

5. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet botu

Motosiklet Aksesuarları

Ayaklarınız ve bilekleriniz herhangi bir kaza durumda en incinebilir bölgelerdendir. Dolayısıyla, motosiklet kullanırken güvenlik için alacağınız tedbirler ve motosiklet aksesuarları arasında motosiklet botu modelleri de yer almalı. Kaymaz tabanlı, burkulmalara karşı güçlendirilmiş, bileği koruyan modeller tercih etmelisiniz. Su geçirmeyen ve sağlam yapıya sahip olan motosiklet botları, ayaklarınızı soğuk ve rüzgarlı havalarda sıcak tutma özelliğine de sahiptir.

6. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet dizlik

Motosiklet Aksesuarları

Tamı tamına koruma sağlamak ve huzurlu ve rahat bir sürüş için kullanmanız gereken motosiklet aksesuarları içinde motosiklet dizlik de yer almaktadır. Dizlik kullanımı olası bir kaza anında dizlerinizi ve kaval kemiğinizi korumada kayda değer bir fayda sağlayacaktır. Düşme ya da sürtünme anında en çok zarar gören yerler dizlerdir. Dizleri korumak için de motosiklet dizliğini kullanmak önemli.

7. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet dirseklik

Motosiklet Aksesuarları

Motosiklet korumalarından biri olan motosiklet dirseklik mutlaka edinmeniz gereken bir diğer motosiklet aksesuarlarından biridir. Yere düşme halinde kolunuzu ve dirsek bölgenizi incinme ve kırılma gibi olumsuzluklardan koruyacak olan dirseklikler, bilinçli motosiklet sürücüleri için olmazsa olmaz motosiklet aksesuarları arasında yer almalıdır. Motosiklet dirseklik modelleri arasında birçok farklı özelliğe sahip olanlar bulunur.

8. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet sırtlık

Motosiklet Aksesuarları

Motosiklet kullanmak için kendinize şart olarak belirleyeceğiniz motosiklet aksesuarları içinde yer alan sırtlık, hem rüzgârdan korunmayı sağlayarak böbreklerinizi korur, hem de omurgalarınıza destek olur. Her mevsim kullanmanız gereken motosiklet sırtlık azımsanmayacak bir öneme sahip. Diğer tüm motosiklet aksesuarlarında olduğu gibi motosiklet sırtlık da olası kaza durumunda darbeyi yumuşatma ve yaralanmayı en aza indirme konusunda etkilidir.

9. Motosiklet aksesuarları: Motosiklet bellik

Motosiklet Aksesuarları

Yeni başlayan motosiklet sürücüleri için pek çok markanın çeşitli motosiklet bellik modelleri bulunuyor. Motosiklet aksesuarları konusunda eksiksiz bir çaba sarf ederken, bellik konusuna da dikkat etmelisiniz. Sırt üstü düşmelerde belinizi koruma işlevinin yanı sıra, belinizi soğuktan koruma özelliği de olan motosiklet bellik modelleri, özellikle sırtlık kullanmadığınız durumlarda yerine geçecek motosiklet aksesuarları olarak fonksiyoneldir.
Sizin tavsiye ettiğiniz motosiklet aksesuarları neler? Yorumlar kısmında önerilerinizi ve nedenlerini bizlerle paylaşmayı unutmayın! :)

Hazırsanız, başlıyoruz: En Güzel Motosiklet Rotaları yazımızdan ilham alıp yollara düşebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı