Sırt Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sırt Çantası

Sırt çantası oldukça kullanışlı bir çanta çeşidi. Okula giderken, seyahate çıkarken veya ihtiyacınız olan başka zamanlarda size pratik taşıma olanağı sunar. Ama piyasada bu kadar sırt çantası türü varken hangisini satın almak daha iyi olur? Sırt çantası seçerken dikkat edilmesi gerekenler bu yazıda…

1. Modeli

Sırt Çantası

Aslında aklınıza bir anda gelmeyecek kadar çok sırt çantası modeli var. Özellikle kadınların günübirlik kullanmayı sevdiği sırt çantası modelleri, çocukların okuldaki ihtiyaçlarını kolayca taşımalarını sağlayan modeller, bilgisayarı elde taşırken zorlananların tercih ettiği modeller, bavullardan hoşlanmayan gezginlerin seyahatlerinde kullanmayı tercih ettiği modeller… Tırmanma, dağcılık, kayak, vb sporların çantaları ve seyahat çantaları birbirinden farklı özelliklere sahip olabiliyor.

2. Kapasitesi

Sırt Çantası

Günübirlik çantalar veya okul çantaları için göz kararı bir seçim yapmanız mümkün ama seyahat veya sporda sırt çantası ile uzun zaman geçirecekseniz kapasite epey önemli olacak. Seyahat çantalarının kapasitesi litre olarak belirtilir. Ne kadar yüksek litreli olursa o kadar eşyanızı taşıyabilirsiniz. Yalnız kapasiteyle birlikte ölçüye de bakmak gerekiyor ki uçağa binerken çantayı kabine almak istediğinizde sorun yaşamayın.

3. Uyması

Sırt Çantası

Dünyadaki pek çok insanın kendine özel sırt çantası yaptıracak durumu yok elbette. Ama piyasadaki mevcut alternatiflerden sizin vücut yapınıza ve hareket etme şeklinize en uygun olan ürünü seçmeniz şart. Boş çantayla pek bir şey anlamayacağınız için başka bir çantayla gidip içeriğini almak istediğiniz çantaya koyarak bir deneme yapabilirsiniz.

4. Ağırlığı

Sırt Çantası
Herkesin taşıyabileceği bir ağırlık var ve uzun yürüyüşlerde, yer çekiminin etkisiyle çantanız sizi gerçekten şaşırtabilir. Öncelikle çantanın kendi ağırlığına dikkat edin. Bazı çantalar aksesuarları, malzemesi vb ile tek başına bile kayda değer bir ağırlığa sahip olabilir. Dik durması için demiri olan bir çanta alacaksanız sırtınıza takarken o demirin çıkarılabilir olmasına dikkat edin. Ayrıca, sırt çantası kapasitesini tam kullandığınızda oluşacak toplam ağırlığı da göz ardı etmeyin.

5. Ağırlık Dağıtımı

Sırt Çantası

Çantanız taşıyabileceğiniz bir ağırlıkta olsa bile o ağırlık sadece omuzlarınızın üstüne çöküyorsa büyük sıkıntı var demektir. İdeal bir çanta, ağırlığını vücudunuzda dağıtarak tek bir bölgenin daha fazla yorulmasını veya ağrımasını önler. Sırt ve askı kısmı özel yumuşak süngerden olan ve belden tokası olan çantaları tercih edin. Bunlar yürürken çantanın sağa sola savrulmasına da engel olur.

6. Kumaşı

Sırt Çantası

Sırt çantasının kumaşı yıkanabiliyor mu, silinebiliyor mu, leke tutuyor mu? Bu soruları sormadan hareket etmeyin. Leke tutmayan ve birkaç ıslak mendil darbesiyle silinen bir kumaş özellikle seyahate çıkan kişiler için oldukça elverişli olacaktır. Kumaş çantalarda da çamaşır makinesinde veya kuru temizlemede lekelerin çıkması önemli.

7. Su Geçirmezlik

Sırt Çantası

Yukarıdaki maddeye kumaşın su geçirmez olması da dahil ama su geçirmezliğin sadece kumaşla değil tasarımla birlikte düşünülmesi gerekir. Fermuarlar arasında biraz boşluk varsa ve sağanak yağmurda çantanızın içi ıslanacaksa su geçirmez kumaşın pek bir anlamı kalmaz. Bazı çantalar özel sırt çantası yağmurluğu ile birlikte satılıyor. Bunlar hem sizi hem eşyalarınızı aniden bastıran yağmurlara karşı koruyacaktır. Outdoor sırt çantası modellerinde su geçirmeyen modeller bulunmaktadır.

8. Fermuarları

Sırt Çantası

Sırt çantası fermuarlarının su geçirmeyecek şekilde tasarlanmasının yanı sıra sağlam olmaları da şart. Her fermuarda diş kaptırma ihtimaliniz var ama birkaç hızlı kullanımda fermuarın iki yakası hiç birleşmemek üzere ayrılırsa veya dişleri kırılırsa sıkıntı büyük olur. İri dişleri bulunan metal fermuarlı çantalar daha az sorun çıkaracaktır.

9. Cepleri

Sırt Çantası

Cepsiz, minimalist bir çanta tabii ki şıklık için ideal ama okulda veya yolda kullanılacak bir çantada dış kısımda veya iç kısımda ne kadar cep olursa o kadar iyi. Cepler eşyalarınızı kategorilerine göre ayırmanızı ve gerektiğinde onlara daha kolay ulaşmanızı sağlar. Seyahat için kullanacağınız büyük kapasiteli çantalarda iki üç boğumda bir genel bir fermuar sistemi olursa (çanta birkaç büyük cepten oluşuyormuş gibi düşünün) ihtiyaç anında veya üst baş aramasında bütün çamaşırlarınızı ortaya saçmak zorunda kalmazsınız.

10. Fiyatı

Sırt Çantası

Sırt çantası fiyatları bu listedeki diğer bütün maddelerle birlikte değişiklik gösterir. Çantanın kapasitesi ne kadar büyürse fiyatı o kadar artar, kumaş kalitesi ne kadar artarsa fiyatı o kadar artar… Bütçenizi göz önünde bulundurun ama sadece daha ucuz diye ihtiyacınızı karşılamayacak bir çantaya yönelmeyin.

11. Markası

Sırt ÇantasıPiyasada belli başlı birçok ünlü markanın yanı sıra çok duyulmadık markalar da var. Burada en önemli kriter yukarıda da dediğimiz gibi sırt çantasının ihtiyaçlarınıza uyması. Bir sırt çantası markası veya modeliyle ilgili internette yapılmış yorumları okumanız size epey fikir verecektir.

Sırt çantası önerilerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

İlk defa kampa gidecekseniz bunları yanınıza almayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı