Kış Fotoğrafı Çekme İpuçları

Kış Fotoğrafı

Fotoğraf en iyi ilkbahar ve yaz aylarında çekilir çünkü ışık o mevsimlerde daha elverişlidir diye bir yanılgı var. Halbuki, doğru fotoğraf çekme teknikleri ve ipuçlarıyla her mevsim muhteşem fotoğraflar çekmek mümkün. O yüzden kendine has güzellikler sunan kış aylarını kaçırmak yok! Kış fotoğrafı çekme ipuçları bu yazıda.

1. Pozlandırmayı artırın.

Kış Fotoğrafı

Kış fotoğrafı çekmenin en temel noktası ışıktan mümkün olduğunca yararlanabilmektir. Fotoğraf literatüründe pozlandırma gerekliği ışığı film düzlemine düşürmek için kullanılır. Bunu da ortama göre kendiniz ayarlamalısınız. Kış fotoğrafı demek her zaman pozlandırmayı artırmak demek değil. Gri kar çekmek istemiyorsanız elbette…

2. Pilleri sıcak tutun.

Kış Fotoğrafı

Fotoğraf makineniz ister pilli ister şarjlı olsun, onu mümkün olduğunca sıcak tutun. Kış fotoğrafı çekmenin en büyük zorluklarından biri, soğukta şarjın hızla düşmesi. %50-70 civarı hızlı bir düşüşten bahsediyoruz. Gerekirse cebinizde, vücut sıcaklığınıza yakın yedek pil bulundurun.

3. Fotoğraf makinenizin buğulanmasına izin vermeyin.

Kış Fotoğrafı

Fotoğraf makinesi ile kış fotoğrafı çekerken karşılaşılan diğer bir zorluk, gözlük kullananların da aşina olduğu buğulanma. Buz gibi havadan sonra ısınmak için içeri koşarsanız buğulanan, hatta damla damla olan bir lensle kalakalırsınız. Onun kurumasını veya buğunun geçmesini beklemek zaman kaybıdır. Bir yere girmeden önce lensinizi kapatıp fotoğraf makinenizi çantasına yerleştirin.

4. Fotoğraf dostu eldivenler edinin.

Kış Fotoğrafı

Kış fotoğrafı çekerken en çok üşüyecek uzuvlarınız elleriniz. Bere ve atkıyla yüzünüzü koruyup zorluk çıkarıyor diye eldivenden vazgeçerseniz parmaklarınızda kış fotoğrafı çekecek esneklik kalmayabilir. Dışarıda çok vakit geçirecekseniz fotoğraf makinenizi kullanmanızı kolaylaştıracak eldivenler alın. Cep telefonu kullanırken de takabileceğiniz dokunmatik eldivenler iş görecektir.

5. Kırmızı burunlara dikkat edin.

Kış Fotoğrafı

Kış fotoğrafı olarak portre çekimi yapacaksanız çekeceğiniz kişiyi sıkı sıkı giydirmeniz yetmez. Açık havada o burunların kızarmasına maalesef engel olamazsınız. Kırmızı yanak kabul edilebilir ama kırmızı göz gibi, kırmızı burun kabul edilemez. Makyaj yapmak bir çözüm, Photoshop’ta kırmızı ve turuncu doygunluğunu azaltmak başka bir çözüm.

6. Kar yağışını yakalayabilirsiniz.

Kış Fotoğrafı

Kış fotoğrafı karsız düşünülemez. Halihazırda yer duran karları çekmek kolay ama kar yağışını nasıl çekeceksiniz? Bunun için en iyi çözüm telefoto lens almak. Fotoğraf çekerken diyafram açıklığınız düşük, poz süresi kısa olsun. Kar taneleri buğulu çıkarsa da fark etmez, o da fotoğrafa büyülü bir hava katar.

7. Manzara fotoğrafı için gündoğumu ve gün batımı en iyi zamanlardır.

Kış Fotoğrafı

Kış manzaraları çekmek isterseniz gündoğumu ve günbatımının sunduğu etkileyici ışıklardan yararlanabilirsiniz. Bu zamanlarda kış fotoğrafı çekmek de daha kolaydır çünkü geç doğan ve geç batan güneş fotoğrafçılara daha güzel uyuma fırsatı sunar. Yazın sabah dörtte gündoğumu peşinde koşmak da var!

8. Aletlerinizin ıslanmasına izin vermeyin.

Kış Fotoğrafı

Kış fotoğrafı çekmek her zaman romantik anlar yaşatmaz. Kar veya yağmur sağanağında açıkta kalırsanız fotoğraf makinenize veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Bunu yaşamamak için cimrilik etmeyin ve iyi bir yağmur örtüsü satın alın. Böylece fotoğraf makineniz ve lenslerinizin hayati parçalarına sıvı sızma ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

9. Fotoğraf makineniz ıslanırsa hemen kurulayın.

Kış Fotoğrafı

Fotoğraf makineniz ıslanırsa onu kapalı bir yere götürün ve etrafına kuru bir havlu sarıp birkaç saat bekletin. Üstündeki buzu veya suyu silmeye kalkarsanız içine daha fazla kaçırmanız ve iç aksamına geri dönülmez zararlar vermeniz olası. Pirinç de oldukça emici ve kurtarıcı ama havluyu bulmanız daha kolay.

10. Kendinizi sıcak tutun.

Kış Fotoğrafı

Kış fotoğrafı çekerken sağlığınızdan olmamak için kendinizi sıcak tutmaya dikkat edin. Elbette güzel şeyler zorluk çekmeden elde edilmez ama biraz sıkı giyinmekten de bir zarar gelmez. Kayak kıyafetleri çok fazla ağırlık etmeden sizi soğuktan koruyacaktır.

11. Kıştan korkmayın!

Kış Fotoğrafı

Güzel havaları bekleyip kış fotoğrafı çekmenin zevkinden mahrum kalmayın. Özellikle kışı bembeyaz geçiren bir yerdeyseniz fotoğraf makinenizi kapın ve unutulmaz kareler yakalamaya bakın.

 

Keyifli bir fotoğraf çekimi seansı sonrası içinizi ısıtacak sıcak içecekler arasından favorinizi seçmeye ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı