Gamer Eşyaları Nelerdir?

Gamer Eşyaları

Gamer, bilgisayar oyunlarını oynamayı tutku haline getirmiş kişi anlamına gelir. Gamer olmak kolay değildir; zamanınızın büyük bölümünü bu uğraşa adamanız ve daha kaliteli bir deneyim için doğru eşyaları seçmeniz gerekir. Vazgeçilmez gamer eşyaları deyince ilk akla gelenler ve onların yanı sıra aslında üzerinde düşünülmesi gerekenler listemizde.

1. Kaliteli Bir Joystick

Gamer Eşyaları Joystick

Vazgeçilmez gamer eşyaları denilince akla en başta gelen şey kaliteli bir joystick. Kablolu, kablosuz, kollu, analog, titreşimli… O kadar çok çeşidi var ki hangisini alacağınızı şaşırabilirsiniz. Özellikle tutkunu olduğunuz oyunlarla ilgili forumlardan tek tek fikir alabileceğiniz gibi birçok oyunda kullanabileceğiniz bir cihaz alma niyetindeyseniz ürün değerlendirmelerini ve kullanıcı yorumlarını takip edebilirsiniz.

2. Yüksek Çözünürlüklü Bir Ekran

Gamer Eşyaları Ekran

Dizüstü bilgisayar kullanmıyorsanız ve bilgisayarınızı toplama olarak meydana getirecekseniz (kasanızı çoktan hallettiğinizi varsayarak) oyunların gitgide gelişen grafiklerinin tam olarak hakkını verebilmek için çözünürlüğü yüksek olan geniş bir ekran edinmelisiniz.

3. Hızlı Bir Oyun Bilgisayarı

Gamer Eşyaları Bilgisayar

Gamer’lar bilir, oyunlar bilgisayarda değil oyun bilgisayarında oynanır. Uzun süre kullanabileceğiniz bir oyun bilgisayarı arıyorsanız muhtemelen biraz cömert davranmanız gerekecek çünkü vazgeçilmez gamer eşyalarından biri olan bu cihazda büyük kasa, güçlü anakart, yüksek RAM, SSD, HDD, güçlü ekran kartı, ses kartı, kaliteli monitör, fare, klavye, hoparlörler başta olmak üzere birçok unsur bulunmalıdır.

4. Sesi İyi Veren Bir Kulaklık

Gamer Eşyaları Kulaklık

Kulaklığın vazgeçilmez gamer eşyalarından biri olmasının nedeni (etrafı rahatsız etmemizin önüne geçmesinin yanı sıra) oyunlarla daha fazla bütünleşmeyi mümkün hale getirmesi. Kulak içi kulaklıklar oyunlar için pek uygun değil. Kulağınızı tamamen kavrayan ve sesi mükemmel şekilde veren bir kulak üstü kulaklık tercih etmelisiniz.

5. Konforlu Bir Sandalye veya Koltuk

Gamer Eşyaları Koltuk

Vazgeçilmez gamer eşyaları deyince aklınıza muhtemelen bu gelmez. Ama gerçek şu ki, bilgisayar oyunu oynayanlar uzun süreler boyunca oturur vaziyette olurlar. İleride kemik, eklem ve kas rahatsızlıklarına yakalanmanızın bir nebze olsun önüne geçmek için (tamamen önüne geçmek için hareket etmek şart!) ergonomik bir sandalye veya şart. Bunu evde ders çalışırken veya iş yaparken de kullanabilirsiniz, o yüzden uzun vadede karlı bir alışveriş olacak.

6. Boyunuzla Orantılı ve İşlevsel Bir Bilgisayar Masası

Gamer Eşyaları Masa

Ergonomik bir sandalye almakla iş bitmiyor tabii. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızı ideal bir yükseklikte tutan bir masa göz, baş, boyun, bel ve sırt ağrısı çekmememiz için gerekli. Ayarlanabilir bir masa çok daha kullanışlı olacaktır.

7. Göz Yormayan Bir Lamba

Gamer Eşyaları Lamba

Vazgeçilmez gamer eşyalarından biri de lamba çünkü bilgisayarınız ne kadar kaliteli olursa olsun ortam ışıklandırmasının doğru şekilde yapılması uzun süre gözünüz yorulmadan oyun oynayabilmeniz için uygun yönden uygun miktarda ışık verecek bir lamba seçin.

8. Yüksek Kapasiteli Hard Disk veya Harici Diskler

Gamer Eşyaları Disk

Oyunlarını online olarak satın alıp bilgisayara indiren bir gamer iseniz onları cihazınızın içinde veya dışında saklamak için alana ihtiyacınız olacak. Disklerinizin saklama alanlarının yanı sıra kapasiteleri ile upload ve download hızlarının da yüksek olması şart.

9. Işık Geçirmeyen Perdeler veya Jaluzi

Gamer Eşyaları Jaluzi

Yine, vazgeçilmez gamer eşyaları arasında görmenin şaşırtıcı olduğu bir eşya. Doğru lambayı almanın yanı sıra istenmeyen ışığı engellemek için tam karanlık perdelerden veya jaluzilerden yararlanabilirsiniz. Bilgisayarınız doğrudan güneş ışığı alan bir konumdaysa oyun deneyiminiz olumsuz etkilenebilir.

10. Gamer Eşyaları Bonusu: Tabii ki Bir Kredi Kartı

Gamer Eşyaları Kredi Kartı

Gamer olmak elbette bir tutku ama kabul edelim, maddi külfeti de oldukça fazla. Oyun için ideal bir bilgisayar veya güçlü bir harici diskin maliyeti de ona göre olacaktır. Bunları nakit alamadığınızda kredi kartı yardımınıza yetişebilir, birçok kart peşin fiyatına birkaç taksit de yapar ama siz yine de kredi kartınızı kontrollü kullanmayı ihmal etmeyin.

11. Gelişmelere Bakılırsa, Bir Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Gamer Eşyaları Gözlük

Gamer ekipmanları zamana göre de değişiklik gösteriyor. Birkaç yıl öncesine kadar sanal gerçeklik gözlükleri olmazla olmazlar arasında değildi. Ama yeni çıkan modellere ve onlarla oynanabilecek VR oyunlarına baktığımızda bir gamer’ın artırılmış gerçeklik eşliğinde oyun deneyimini kaçıracağını sanmıyoruz.

Sizin vazgeçemediğini gamer eşyaları hangileri? Yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Gelelim en güzel bilgisayar oyunlarına. Gamer dünyasının en popüler ve en sevilen bilgisayar oyunlarını sizin için derledik. Keyifli okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı