Televizyon Çeşitleri ve Özellikleri

Televizyon Çeşitleri

Televizyon hayatımıza girdiğinden beri farklı şekillerde de olsa günlük hayatımızda yerini korumaya devam ediyor. İster kanalları takip etsin ister sadece film izlesin, hemen herkesin evinde en az bir televizyon var. Ama günümüzdeki çeşitlilik bazen kafa karıştırıcı olabilir. Televizyon satın almak istiyorsanız televizyon çeşitleri ve özelliklerini yazımızda ayrıntılı bir şekilde bulabilir ve merakınızı giderebilirsiniz.

1. Tüplü TV

CRT TV

CRT’nin açılımı “cathode ray tube”, yani katot ışın tüpü. Bu televizyon çeşitleri halk arasında tüplü televizyon olarak bilinir. Artık evlerdeki yerini daha ince muadillerine bırakmaya başladı ama 90’lı yıllardan önce doğanların zihinlerinde hala yeri var. Televizyonda karıncalanma kavramı ve kanallar kapalı olduğunda diiiit yapan renkli ekran vazgeçilmezlerindendir. İlk modelleri antenli ve daha kalınken yeni modelleri daha küçük ve antensiz üretildi. Yine ilk modelleri manuelken şimdi uzaktan kumandasız modelleri kalmadı gibi.

2. LCD TV

LCD TVBazı televizyon çeşitleri birbirine benzediği için çok karışıyor ama aslında aynı zannedebileceğiniz üç farklı televizyon tipi var. Bunlardan biri LCD TV. Açılımı “Liquid Crystal Display”, yani sıvı kristal ekran. Bunlar ince ekranlardır ve aslında televizyonlar kadar dizüstü bilgisayarlarda da sıklıkla kullanılır. LCD, ışığı engelleyen veya geçmesine izin veren özel düz bir paneldir. Bu panel içi sıvı kristal dolu birçok bölmeden oluşur. Bu kristallerin rengi ve şeffaflığı elektrik akımı artırılarak veya azaltılarak değiştirilebilir. LCD kristalleri kendi ışıklarını üretmediğinden görüntü yaratması için floresan lamba gibi dış bir kaynağa ihtiyaçları vardır.

3. LED TV

LED TV

Televizyon çeşitleri arasında LED TV hakkında en çok tartışma dönen çeşit çünkü çoğu insan onun yeni bir çeşit olduğuna inanmıyor, LCD TV’nin biraz geliştirişmiş hali olduğunu düşünüyor. LED de LCD’nin teknolojisini kullanıyor ama arkadan floresan lambayla aydınlatılmak yerine bir dizi LED ile aydınlatılıyorlar. LED, “light emitting diodes”, yani ışık yayan diyot demek. Bunlar çok daha verimli ve küçük olabiliyor. Dolayısıyla televizyon da daha ince olabiliyor. LED’lerin de kendi içinde de farklı türleri var: Kenar aydınlatmalı, tam sıralı ve nadiren kullanılan RGB-LED.

4. Plazma TV

Plazma TV

Biriyle karışan televizyon çeşitleri arasında plazma televizyonlar da katılabilir. Plazma ekranlar iki kat camdan yapılır ve camların arasına birtakım gazlar sıkıştırılır. Bu gazlar, üretim aşamasında plazma halinde enjekte edilip mühürlendiği için bu televizyon plazma adını alır. Bu gazlar elektrikle yüklendiğinde tepkimeye girerler ve ekrandaki pikselleri boydan boya aydınlatırlar. Plazma, LCD ve LED’e göre kontrast ve renk keskinliği açısından biraz daha üstün. Ama maliyetlerden ötürü sadece büyük ekranlara uygulanabiliyor. Büyük ekranlarda plazma daha ekonomik. Televizyonların fiyat ve performans oranına bakanların tercihi

5. OLED TV

OLED TV

OLED, ekran teknolojisinde ve televizyon çeşitleri arasında büyük bir sıçrama olarak görülüyor. İsim benzerliği olsa da LED’in çok ötesinde. Açılımı “organic light emitting diode”, yani organik ışık yayan diyot. Bu ekran, doğrudan bir elektrik akımıyla desteklendiğinde ışık yaratmak için karbon gibi organik maddeleri kullanır. LCD ve LED ekranların aksine, OLED TV gerekli alanı aydınlatmak için arkadan bir aydınlatmaya ihtiyaç duymaz. Böyle bir kısıtlama olmaması OLED ekranlarının çok çok ince olmasını ve daha da önemlisi, esnek olmasını sağlar. (Piyasada gördüğünüz kıvrımlı ekranların hepsi aslında OLED.) Belirli alanlar tek tek ve doğrudan aydınlatılabildiği için renkler ve kontrastlar OLED ekranlarda çok daha iyi. Ama bütün bu olumlu özelliklerine rağmen sizi almaktan geri tutacak bir özelliği var: fiyatları. Ama ilerleyen yıllarda bu teknolojiye de daha ekonomik fiyatlarla muhtemelen ulaşabileceğiz.

Siz en çok hangi televizyon modelini seviyorsunuz? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Bilgisayarınız yavaşlamaya mı başladı? Hızlandırmak için önerilerimiz var!

Önceki YazıSonraki Yazı