Yasemin Ertuğrul

Edebiyat öğrenimimin ardından editörlük, çevirmenlik ve içerik yazarlığı yapmaya başladım. Hayatımın yarısı kitap, diğer yarısı da kedi. Yoga severim, jazz severim, okuyup yazmayı en çok severim.
Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı’nda Tatile Gidemeyenler İçin 11 Alternatif

Müslümanların ibadetlerini yerine getirdiği Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Ramazan ayının bitimi, herkesin dört gözle beklediği Ramazan Bayramı’nın gelişini müjdeliyor. Ramazan Bayramı’nın Türkiye kültüründeki yeri her zaman ayrı olmuştur; tüm dini bayramlar gibi. Hemen herkes Ramazan Bayramı için tatil planları yapmaya başlar öncelikle. Şehirlerarası bayram ziyaretlerinden tutun, tatil yörelerine kısa kaçamaklara kadar herkesin heyecanla beklediği Ramazan Bayramı için eğer bir tatil planı yapmayı tercih etmiyorsanız, sizin için önerebileceğimiz tatil dışı aktiviteler var. Bulunduğunuz şehirde, hazır şehir boşalmışken ve herkes akın akın başka yerlere kaçmışken, Ramazan Bayramı boyunca yapabileceğiniz aktivite önerileriyle karşınızdayız.

Tabi ilkin Ramazan Bayramı ne zaman, hatırlatalım. Ramazan Bayramı 2017 yılı için 25 Haziran Pazar günü başlıyor ve üç gün sürüyor. Bu üç gün boyunca aşağıdaki aktiviteleri yapmayı düşünebilirsiniz: Devamını oku

Şimdi İzleseniz Yine Aynı Heyecanla Dolacağınız 11 Çizgi Film

Çizgi film söz konusu olunca aklımıza ilk önce çocuklar, ardından kendi çocukluğumuz gelir çoğu zaman. Çocuk olmanın en güzel yanı, her şeyin çizgi filmlerde olduğu gibi mümkün olabileceği bir dünya hayali kurmak belki de. Çizgi filmler, çocuklar için bu nedenle önemli; bizim için de öyleydi. Çizgi filmleri eskisi gibi sabah herkes uyurken erkenden kalkıp televizyonun başına geçerek hevesle takip etmeyi bıraktıysak bile, hâlâ ekranda çizgi film gördüğümüzde bazen göz ucuyla bazen heyecanla izlediğimizi kim inkâr edebilir? Bu yüzden çizgi filmleri yalnızca çocuk filmleri olarak kategorize etmek içimizde çocuğa haksızlık olur. Şimdi gelelim çizgi film listemize; itiraf edin içiniz sevinçle dolmaya başladı bile! Devamını oku

Kirpik Uzatma

Kirpik Uzatma ve Kirpik Bakımıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kişisel bakımımızda öncelikle genel hatlara odaklanırız. Cilt bakımı genel bir hattır örneğin. Saç bakımı da öyle. Ancak güzellik ve bakıma bir bütün olarak özen gösterildiğinde kayda değer bir fark yaratırsınız. Kirpik bakımı ve kirpik uzatma ayrıntı gibi görünse de, yüzünüzü ortaya çıkaran, gözlerinizi belirginleştiren, muhteşem makyaj için en temel noktalardan biri olan kirpik için elzem bir uygulamadır. Bu yazımızda, yüzünüzün ve güzelliğinizin en önemli unsurlarından biri olan kirpikler için kirpik bakımı önerilerini yazdık. Devamını oku

Aşıklar Şehir Paris Hakkında Bilmedikleriniz

Âşıklar Şehri Paris ile İlgili Bilmedikleriniz

Âşıklar şehri veya ışıklar şehri Paris dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olma unvanını elinden asla bırakmıyor. Paris hakkında birçok şey yazılıp çizildi. Siz de muhtemelen Paris hakkında birçok şey duydunuz. Ama Paris keşfedilmeyi bekleyen sürprizlerle dolu ve hepsi bu listede. Devamını oku

Müzik Aletleri

Evde Kendi Kendinize Öğrenebileceğiniz Müzik Aletleri

Bir müzik aleti çalmak, müzik yoluyla kendinizi ifade etmenin yollarını bulabilmek, müziğin keyifli kollarına kendinizi bırakmak içinizde hep bir ukde olarak kalmış olabilir. Belki bir gençlik hevesini zamanında gerçekleştiremediğiniz için hep derin bir istek, bir müzik aleti çalanlara karşı ince bir imrenme hissediyorsunuzdur. Boş vaktiniz olmadığından ya da birtakım başka sebeplerden bir müzik kursuna gidip de enstrüman çalmayı öğrenemiyorum diye üzülmeyin. “Ben yapamam” cümlesiyle kendinizi ikna etmekten vazgeçip, bir müzik aletini kendi kendinize öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu yazımızda, size evde az bir çabayla öğrenebileceğiniz müzik aletlerinden bazılarını derledik. Umuyoruz ki bu müzik aletleri içinden sevdiğiniz en az bir tanesini seçer ve evde müzik çalışmalarınıza artık ertelemeden başlayabilirsiniz.

Marakas

Müzik Aletleri Marakas

Eğer Latin Amerika ve Afrika müziklerine meraklıysanız ve arkadan gelen şıkır şıkır ritmlerin hangi müzik aleti sayesinde var olduğunu düşünüyorsanız, söyleyelim: marakas. Marakas, kıpır kıpır müziklerin vazgeçilmez sesi olarak kendi kendine çalması en kolay müzik aletlerinden biridir. Evde kendiniz bile bir marakas yapabilirsiniz. Dilerseniz enstrüman satışı yapan bir müzik markete giderek ya da online siparişle kendinize tahta ya da bambudan yapılmış bir marakas edinebilirsiniz.

Tef

Müzik Aletleri TefDef olarak da bilinen tef, ülkemizde en çok kına gecelerinde karşımıza çıkan zilli, daire şeklindeki müzik aletine verilen addır. Daha çok Doğu’ya ait müziklerde kullanılan tef, günümüzde caz ve blues gibi modern yorumlarda da kullanılır. Dolayısıyla tef çalmanız demek aslında yaratıcılığınıza bağlı olarak bütün müzik türleriyle ilişki içinde olmanız demektir. Evde ritimlerini kolayca öğrenebileceğiniz tef de tercih edebileceğiniz enstrümanlardan biri.

Bendir

Müzik Aletleri BendirBendir, hem klasik Türk müziğinde hem de Anadolu’da yüzyıllardır icra edilen türkülerde kullanılan vurmalı bir çalgıdır. Eğer etnik müziğe ilgiliyseniz, bendir diye bir müzik aletinin varlığından zaten haberdarsınızdır. Kendi kendinize hobi olarak öğrenebileceğiniz bir müzik aleti olan bendir günümüzde de oldukça popülerdir. Online videolardan öğrenebileceğiniz bendir çalmak, zevkli bir hobi olarak tercih edilebilir.

Darbuka

Müzik Aletleri Darbuka

Vurmalı çalgılardan devam ediyoruz. Darbuka da Türkiye’nin müzik kültüründe oldukça yaygın olarak kullanılan müzik aletlerinden biri. En kıpır kıpırı, yerinde duramayan 9/8’lik ritimdir ve akıcı bir biçimde çalması az bir çabayla ve pratikle aslında oldukça kolaydır. Hazır başlamışken pek çok başka ritim de öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Darbukayı sadece etnik müzikte değil, pek çok modern sound içinde de kullanabilirsiniz ki bu sentezler de son dönemde pek popülerdir. Darbuka ritimlerini de online videolar sayesinde günlük düzenli pratiğinizi aksatmadan evde kendi kendinize öğrenebilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Melodika

Müzik Aletleri MelodikaMelodika en hoş müzik aletlerinden biridir ve yeni başlayanlar için melodika çalmak gerçekten de zevkli bir hobidir. Melodika hem üflemeli hem de tuşlu bir müzik aletidir. Bir yandan üflerken bir yandan da tuşlarına basmanız gereken melodika da internetten izleyebileceğiniz videolardan kendi kendinize öğrenebileceğiniz müzik aletleri arasındadır. Ayrıca, melodika öğrenmek üzerine yazılmış kitaplardan edinerek öğrenme sürecinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz. Hem yetişkinler hem de çocuklar için öğrenmesi keyifli ve kolay olan melodika ile yetenekli ve yaratıcı yanınız ortaya çıkacak.

Müzik Aletleri Bonusu: Mızıka

Müzik Aletleri Mızıka

Üflemeli çalgılardan biri olan mızıka da –ya da bilinen diğer adıyla armonika- evde kendi kendinize öğrenebileceğiniz ve hobi olarak çalabileceğiniz müzik aletlerinden biri. Evde mızıka çalmayı öğrenmek, doğru tekniği bulmak ve bunun sonucunda da mızıkadan doğru sesi çıkarmak aslında o kadar da zor değil. Doğru kaynaklarla ve istek ve pratik yapmadaki kararlılığınızla kendi kendinize mızıka çalmayı öğrenmek de aslında zor değil.

Siz hangi müzik aletlerini çalmak isterdiniz? Kendi kendinize öğrendiğiniz bir müzik aleti var mı? Yorumlar bölümünden deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Caz sevenler ve caza yeni başlayanlar için hazırladığımız “Gelmiş Geçmiş En İyi Caz Sanatçıları” yazımıza göz atmayı unutmayın!

Mantar Çorbası Tarifi

Ramazana Özel Tarifler: Mantar Çorbası Tarifi

Ramazan ayı boyunca oruç sebebiyle beslenmenize ve yediklerinizin vücudunuzun ihtiyaçlarını yeterli bir biçimde karşılamasına dikkat etmeniz gerektiğinden, Ramazan sofranızı hazırlarken seçeceğiniz menüde mutlaka besleyici ve faydalı Ramazan tarifleri seçmeniz mühim. Elbette bu kutsal ayın şanına yakışır lezzetlerden de vazgeçmeksizin… Mantar çorbası, hem mantarın faydalarını barındırıyor hem de Ramazan sofralarını süsleyecek lezzetli çorba tarifleri arasındaki yerini koruyor. Bu nedenle, Ramazana özel tarifler yazılarımızda mantar çorbası olmazsa olmaz dedik ve sizin için enfes bir mantar çorbası tarifi paylaşmaya karar verdik.

Ancak mantar çorbasının yapılışı ve gerekli malzemelere geçmeden önce mantarlı bir sofranın faydalarından bahsedelim kısaca. Yani mantarın faydalarından… Mantar, öncelikle protein için önemli bir kaynak. Eğer vejetaryen besleniyorsanız, bitkisel protein açısından zengin olan mantarı bolca tüketmeniz sıklıkla tavsiye ediliyor. Kalsiyum, demir, bakır ve çeşitli vitaminlerle sizi uzun Ramazan günleri boyunca zinde tutmaya yarayacak olan mantar, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, sindiriminizi düzenleyecek ve neredeyse sıfır olan yağ oranıyla mutlu edecek. Böyle faydalı bir besin olan mantarı mutlaka mantar çorbası olarak denememenin hiçbir bahanesi olamaz. Şimdiden afiyet olsun!

Bu arada sizin için paylaştığımız mantar çorbası tarifi kremalı değil, kremasız bir tarif. Ramazan ayı boyunca hafif beslenmek ancak lezzetli bir mantar çorbası da içmek isteyenler için ayrıca ideal!

Mantar Çorbası Tarifi: Gerekli Malzemeler 

Mantar Çorbası Tarifi Malzemeler

Bu hafif, besleyici ve lezzetli mantar çorbası tarifi aslında oldukça da zahmetsiz bir tarif olacak ve sizi alternatifsiz kalmaktan kurtaracak. Kolayca, az malzemeyle yapabileceğiniz mantar çorbası tarifi aynı zamanda bütçe dostu bir çorba tarifi olarak da tercih edebileceğiniz Ramazana özel tariflerimiz arasında yer alıyor. Gelelim mantar çorbası nasıl yapılır sorusunun yanıtına. Bu mantar çorbası tarifi sizi asla yormayacak ve elde ettiğiniz sonuçtan da memnun kalacaksınız.

Mantar Çorbası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 500 gram mantar (kültür mantarı)
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 orta boy soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı un (tepeleme)

Mantar Çorbasının Yapılışı

Mantar Çorbası Tarifi Yapılışı

 • Öncelikle yarım kilo mantarı nemli bir havlu kağıtla güzelce temizleyip minik minik parçalar halinde doğrayın.
 • Soğanı ve sarımsağı da küçük küçük doğrayın ya da daha pürüzsüz olması için sarımsakla birlikte rondodan geçirin.
 • Tencereye tereyağını koyun. Ardından soğan ve sarımsağı ekleyin ve bir süre kavurun.
 • Bu aşamanın ardından mantarları da soğan ve sarımsağa ekleyin. Lezzetli bir mantar çorbası tarifi için mantarları kavururken sürekli karıştırın ve mantarın bıraktığı suyu tamamen çektiğinden emin olun. Yumuşacık mantar parçacıkları olan bir mantar çorbası içmek için mantarı pişirdiğiniz bu evre ayrıca önem taşıyor. Ramazan sofralarında her şeyin mükemmel olmasını isteriz, öyle değil mi?
 • Mantar çorbası için kavurduğunuz soğan, sarımsak ve mantara, mantar suyunu çekip iyice piştikten sonra 3 yemek kaşığı unumuzu da ekleyip yine kavurmaya devam edelim. Unun kavrulduğunu yaydığı mis kokudan anlayacaksınız zaten. Eğer un çiğ kalırsa sofranızda servis edeceğiniz mantar çorbası tam da arzu ettiğiniz lezzette olmayabilir. Yani bu aşama da oldukça önemli.
 • Un kavrulduktan sonra suyu eklemenin vakti geldi. 1,5 litre kadar su yeterli olacaktır. Ancak mantar çorbası daha akışkan bir kıvama sahip olsun istiyorsanız, suyu artırabilirsiniz. Örneğin 2 litre su eklemeyi tercih edebilirsiniz.
 • Suyu ekledikten sonra kaynamasını bekleyin ve 2-3 dakika kaynadıktan sonra mantar çorbası servise hazır hale gelecektir.
 • Hazırladığınız mantar çorbasını tereyağında kızdırdığınız pul biber ile servis edebilirsiniz. Arzuya göre sade de servis edilebilir.

Sizin Ramazan menülerinizi süsleyen mantar çorbası tarifi önerileriniz var mı? Bizimle Yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Ev yapımı Ramazan pidesi ile bana bana yiyin! Ramazan pidesi tarifi için ise buraya tıklayabilirsiniz!

Yurt Dışı Şehirleri

Bu Yıl En Az Birini Ziyaret Etmeniz Gereken 11 Yurt Dışı Şehri

Döviz kurları seyahat hesaplarımızı biraz daha kısıtlı yapmamıza neden olsa da gezmekten tamamen vazgeçmek mümkün değil. Yıl başından itibaren birçok seyahat sitesi ve uzmanı 2017 yılında yükselişe geçen yurt dışı şehir isimlerinden bahsetmeye başladı. En sık bahsedilen yurt dışı şehirlerinin 11 tanesini sizin için seçtik. Devamını oku

Besin Zinciri

Bilim Heyecanlandırır: Besin Zinciri Nedir?

Dünyayı her yönüyle anlamaya çalışmanın en heyecan verici yolu şüphesiz ki bilimden geçiyor. Bilim, özellikle canlıları inceleyen bilim dalı olan biyoloji, bizim de içlerinde bulunduğumuz pek çok canlı türünü incelerken onların beslenme alışkanlıklarına da bakar. Doğada bulunan her canlının birbirine bağlı olduğunu göz önüne aldığımızda, canlıların beslenme alışkanlıkları bir zincir oluşturur. Bu zincire, besin zinciri adı verilir. Biraz daha açalım: Devamını oku

Kaynanalar Günü Özel: İstisnasız Her Gelin Kaynana İlişkisinde Ortaya Çıkan 11 Durum

“Kaynana pamuk ipliği olup raftan düşse, gelinin başını yararmış” , “Gelinin dini yok, kaynananın imanı” gibi atasözleri, deyişler, manilerle dolu kültürümüz. Gelin kaynana arasındaki ilişkiye dair söylenecek çok şey olduğu böyle malzemelerin bolluğundan bile belli. Yine de gelin kaynana ilişkisi üzerinden ön yargılı olmamaya çalışmak en önemli şey her iki taraf için de. İnsan ilişkileri konusunda özenli olmak gerektiğini unutmadan, hızlıca olumlu yönde değişmesini umduğumuz gelin kaynana ilişkisinde ortaya çıkan 11 durumu derleyelim dedik. Peki neden? Çünkü bir gün var ki o günün adı Kaynanalar Günü. Her sene 15 Haziran’da kutlanan Kaynanalar Günü (uluslararası olduğu için Dünya Kaynanalar Günü olarak da biliniyor) gelin kaynana ilişkilerini gündeme getirmeyi gerekli kıldı, diyebiliriz. Devamını oku

Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar: Mucizevi Faydası Olan 11 Bitkisel Yağ

Doğa mucizelerle dolu ve bu mucizeleri fark edip kendi lehimize kullanmak çok uzun yıllardır güzel görünmeyi mesele edinmiş herkesin sıklıkla uyguladığı bir taktik. Günümüzde her zaman güzel görünebilmek, sağlıklı saçlara ve kusursuz bir cilde sahip olabilmek belli bir efor gerektiriyor. Eğer siz de güzellik konusunda doğanın size sunduklarına başvurmayı tercih edenlerdenseniz, doğal ürünler ve bitkisel yağlar bu yolda en yakın dostunuz ve yoldaşınız olacak kuşkusuz. İçeriği ile doğal, etkisi ile inanılmaz olan bitkisel ürünler, türlü türlü dertlere derman oldu, olmaya da devam ediyor. Saç bakımı ve cilt bakımı için saç bakım yağlarını ve bitkisel yağ kullanmak hem natürel hem de etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Kendinizi sevmenin bir başka yolu olan bakım için mucizevi etkileri olan 11 bitkisel yağı sizin için yazdık! Devamını oku