Altın Günü Yemekleri

Altın Günü

Altın günü Türkiye’de komşulukları canlı tutan geleneklerden biridir. Özellikle ev hanımlarının her ay toplanıp aralarında etkinlik düzenlemesine ve altın veya döviz değiş tokuşu yapmasına olanak tanır. Bu geleneği hala yaşatmaya çalışan apartmanlarda altın günü için çeşit çeşit yemek yapmak da geleneğin bir parçası haline gelmiştir. Vazgeçilmez altın günü yemekleri bu listede.

Altın Günü Demirbaşı: Zeytinyağlı Dolmalar

Altın Günü Sarma

Türkiye’de altın günü yemekleri denilince akla alkol gelmez. O yüzden meze çeşitleri yerine daha çok yemekten önce gelen soğuk yemekler ve aperatifler tercih edilir. Altın günü vazgeçilmezlerinden biri (çok emek istediği için övgü garantili) olan zeytinyağlı yaprak sarması. Sarma dışında kanepeler de ana yemekten önce altın günü sofraları için iştah açıcı bir seçenek olacaktır. Ev sahipliğini fazla kaçırıp misafirleri ana yemeği yiyemeyecek hale getirmemeye çalışın. Leziz mi leziz bir sarma tarifi için sizi buraya alalım.

Başta Patates Salatası Olmak Üzere Bilimum Salatalar

Altın Günü Patates Salatası

altın günü yemekleri gizli kahramanı salatalardır. Beğenilen bir salata tüm menüyü kurtarabilir. Altın günü için salata tarifleri arasında en başta ana yemek kadar doyurucu olan patates salatası veya üç renkli salata gelir. İkisinin de özelliği yoğurt ve mayonezle karıştırılmış, hatta kalıplaştırılmış olmasıdır. Ana yemeğin yanına çoban salata da iyi gider ama altın günü ortamında diğer salatalar kadar etki yaratmayabilir.

Alkış Gelsin: Kısır

Altın Günü Kısır

Kısır olmayan bir altın günü düşünebilir misiniz? Biz düşünemedik. Kısır ile birlikte misafilerinize pilav ve makarna gibi yan yemekler de sunmanız mümkün. Altın günü yemekleri için makarnayı ana yemek olarak kullanmayacaksanız sosa boğmamaya gayret edin; hatta iyisi mi yoğurlu makarna salatası yaparak soğuk servis edin. Eliniz alışıksa bir tepsi mercimek köftesi yoğurmak da lezzetli bir seçenek olacaktır.

Patatesli, Beyaz Peynirli, Kıymalı Börekler

Altın Günü Börek

Altın günü yemekleri olmazsa olmazlarından biri de börek çeşitleridir. Misafirlerinizi çatlatmamanız ve tatlının yenmeden kalmaması için önerimiz, hem kıymalı hem de peynirli börek yapma gazına gelmemeniz ve tek bir çeşitle sınırlı kalmanız. Kol böreği ve su böreği birer altın günü klasiğidir. Onun dışında birer lokmalık börekleri veya ev yapımı poğaçaları da altın günü ana yemeği sonrası tuzluları olarak sunabilirsiniz. Hazır buradayken en lezzetli börekleri pişirmek için ihtiyacınız olacak fırın çeşitlerine de göz atmadan geçmeyin :)

Tatlı Konuşmak İçin Bol Bol Tatlı

Altın Günü İrmik

Altın günü pastaları ve kekleri dahil olmak üzere tatlılar, altın günü geleneğinde en ilginç tarifleri deneyebileceğiniz alan. Islak kek, tiramisu, iki renkli zebra kek, damla çikolatalı kurabiye, un kurabiyesi, yalancı tavuk göğsü, elmalı turta ve Alman pastası garantili tarifler. Ama pankek, top kek, çikolatalı meyve, çikolata mus veya muffin gibi yeni nesil tatlılarla damakları şenlendirebilirsiniz. Vaktiniz varsa ve becerinize güveniyorsanız irmik tatlısı da hazırlayabilirsiniz.

Kuru Kuru Gitmez: Çaylar!

Altın Günü Çay

Tabii ki altın günü içecekleri yemeklere göre değişiklik gösteriyor. Yemeğin yanında kimi zaman komposto, gazlı içecekler veya ayran tercih edilirken çoğu zaman altın gününün galip gelen içeceği biz Türklerin vazgeçilmezi çay oluyor. Sonra hepsinin üstüne de Türk kahvesi ikram edildi mi, tamamdır. Yazın değişiklik yapıp ana yemekten sonrası için frozen veya smoothie de altın günü içecekleri arasına katılabilir. Smoothie tarifleri için de sizi buraya alalım.

Haydi şimdiden afiyet olsun!

Sık Sık Yapabileceğiniz Salata Tarifleri yazımızı da okumalısınız!

 

Önceki YazıSonraki Yazı