Çay Keyfi

Evde Çay Keyfi

Kış mevsiminin en güzel yanı sıcak içecekler ile aramızın düzelmesi belki de. Yazın kavurucu sıcaklarında soğuk içecekler sıcak içeceklerin yerini alıyor, özellikle çay ve çay çeşitlerinin pabucu dama atılıyor diyebiliriz. Elbette bu durum çay tiryakileri için geçerli olmayabilir ancak soğuk havaların bizi daha fazla çay saati organize etmeye ittiği yönündeki iddiamız sabit. Evde geçirdiğimiz zaman boyunca ocakta fokur fokur kaynayan çaydanlığın sesini duymak apayrı bir huzur. Çayın demlenmesini beklediğimiz sürenin ardından sıcacık ilk çay yudumu ise tam anlamıyla bir keyif. Adına çay keyfi dediğimiz bu güzel hissi hakkıyla tadabilmek için evinizde bulundurmanız gereken birtakım ürünler var. Bu yazımızı kışın evde çay keyfinin tadını sonuna kadar çıkarmak isteyenler için yazdık ve birtakım ürünler derledik. Eğer eksikleriniz varsa, hemen tamamlayın ve yağmurlu, karlı havaları üstünde dumanı tüten bir bardak çay ile taçlandırın!

1. Her şeyi unutun ama o olsun: Çay demleme süzgeci

Evde Çay Keyfi Süzgeç

Kış aylarında özel olarak yöneldiğimiz çay çeşitleri arasında bitki çayı gelir. Çay demleme süzgeci adını verdiğimiz bu ürünler, kış aylarında pratik ve hızlı bir biçimde bitki çayı demlemek için ideal ürünlerdir. Soğuk kış aylarında birbirinden yeşil çay gibi yararlı bitkilerle evde çay keyfini taçlandırmak isteyenler için mutlaka edinmeleri gereken ürünler arasında olan çay demleme süzgeçleri metal, silikon, plastik gibi malzemelerden üretilebiliyor. Üstelik renkli, eğlenceli ve kullanışlı tasarımları ile evde çay keyfinize estetik bir boyut da kazandırıyor.

2. Porselen çay demliğinin şıklığı

Evde Çay Keyfi Porselen

Her zaman duymuşuzdur: Porselen demlik ile yapılan çay tadı bir başka olur diye. Evde çay keyfinizin hem şıklığıyla gözünüze hitap eden hem de çay tadını mucizevi bir biçimde mükemmel hale getiren porselen demlikler ile bir haz ritüeli olmasını sağlayabilirsiniz. Porselen demlikler genelde ısıyı çok daha uzun süre tutmaları ve çayın daha güzel kabarıp renk ve tat vermesini sağlamaları nedeniyle tercih edilir. Siz de evde çay keyfi yaparken çayınızı porselen bir demlik kullanarak demlemeyi tercih edebilirsiniz. Dilerseniz porselen demlikli bir çay makinesi tercih etmeniz de mümkün.

3. Cam demliklerin asaleti

Evde Çay Keyfi Cam Demlik

Ateşe ve sıcaklığa dayanıklı cam demlikler de çay severler için vazgeçilmez ürünler arasında. Tıpkı porselen demliklerde olduğu gibi cam demlikte çay demlemenin sonucu da mükemmele yakın oluyor. Günlük kullanımda hep rastladığımız metal çaydanlıklardan ziyade cam demlik tercih etmeniz, çayınızın daha lezzetli olmasına yol açıyor. Üstelik çayınızın rengini doğrudan gözlemlemeniz ve olup olmadığına karar verebilmeniz de cabası. Sadece siyah çay değil aynı zamanda bitki çaylarını da demleyebileceğiniz bu cam demlikler de evde çay keyfinizin baş tacı olacak. Yanına da 5 çayı tarifleri arasından seçtiğiniz bir kurabiye yaptınız mı, keyfiniz tamamlanmış demektir.

4. Aile boyu çay keyfi: Semaver

Evde Çay Keyfi Semaver

“Benim çay keyfim, gerçek bir keyiftir” diyenler için semaver çeşitleri en ideal ürünlerdir. Özellikle kalabalık misafir gruplarını ağırladığınızda belirli aralıklarla gidip çayın bitip bitmediğini kontrol etmek yerine, geniş hazneli bir semaver satın alarak içiniz rahat bir biçimde çay keyfi yapabilirsiniz. Modern mutfaklar için üretilen yeni semaver modelleri sayesinde güzel tasarımlarla karşılaşacağınızı da belirtelim. Cam ve porselen demlikli elektrikli semaver modelleri çay keyfini bollukla birleştirmek isteyenler için birebir.

5. Memleketin vazgeçilmezi: İnce belli çay bardakları

Evde Çay Keyfi Bardak

Evde çay keyfini geleneksel usullerle yapmak isteyenler için birbirinden güzel tasarımlarla gelen ince belli çay bardakları kesinlikle olmazsa olmazdır. Küçük, orta ve büyük boy seçenekleri ve herkesin zevkine göre tasarımlarıyla ince belli çay bardağı ile çay keyfi bir başka.

6. Genç işi kupalar

Evde Çay Keyfi Kupa

İster siyah çay ister bitki çayları olsun, çay kupaları çay ritüelinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Kendiliğinden demlikli modellerini de bulabileceğiniz çay kupaları, kupamı alıp yatağa kıvrılayım, bir de film açayım diyenlerin keyfine eşlik ediyor.

Kış aylarında pek güzel giden adaçayının faydaları üzerine yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı