Sağlıklı Atıştırmalıklar

Sağlıklı Beslenme

Bazen yemek saatlerini beklemek çok acı verici olabiliyor, biliyoruz. Hemen midemizden yükselen sesleri duymamaya çalışmak ya da bir şeyler yiyerek bastırmak istiyoruz. Bu nedenle, öğün aralarında ve gün içinde farklı atıştırmalıklar tüketme eğiliminde oluyoruz. Öğün aralarında atıştırmalık bir şeyler yemek, sağlıklı beslenme için uzmanlar tarafından hayli önemli bulunan bir durum. Eğer kilo kontrolü yapıyorsanız ya da kilo vermeye çalışıyorsanız, gün içinde tüketilen besinlerin etkisi de büyük. Aynı şekilde, sağlıklı ve hafif hissetmek için de gün içinde tükettiğiniz atıştırmalıklara dikkat etmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek ve metabolizmanızı çalışır halde tutmak için tükettiğiniz atıştırmalıkların nasıl atıştırmalıklar olduğu mühim. Anahtar kelimemiz burada devreye giriyor: sağlıklı. Bu yazımızı, gün içinde mideniz kazındığında tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar üzerine yazdık.

1. Taze Meyveler

Taze Meyveler

Sağlıklı atıştırmalıklar söz konusu olduğunda önceliği hemen meyvelere verelim. Taze meyveler gün içinde tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar olarak ilk sıralarda yer alsın. Uzmanlar elbette kilo kilo meyve yemenizi önermiyorlar; atıştırmalıklarda da ana öğünlerde olduğu gibi porsiyon kontrolü yapmanız kesinlikle gerekli. Küçük miktarlarda tüketeceğiniz taze mevsim meyveleri hem şeker ihtiyacınızı karşılayarak size enerji verecek hem de daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Bizce ofis çalışanları için gün içinde taze meyve tüketmek özellikle önemli. Kendinize bir meyve salatası yapıp afiyetle yiyebilirsiniz. Meyveli ve sebzeli ferah smoothieleri tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

2. Kuru Meyveler

Kuru Meyve

Taze meyvelerden kuru meyvelere geçelim. Sağlıklı atıştırmalıklar olarak kuru meyvelerin ünü bayağı yayıldı haklı olarak. En lezzetli ara öğün seçeneklerinden biri olan kuru meyveler yüksek enerji depoları ve zengin lif kaynağı besinler olmalarıyla bilinirler. Aynı zamanda tokluk hissine katkıda bulunarak öğün aralarını kolay geçirmenizi sağlarlar. Ceviz, badem ve fındık gibi besinler de hem enerji hem de tokluk hissi yaratmalarıyla ara öğün olarak tercih edilebilir.

3. Peynirli Atıştırmalıklar

Peynirli Atıştırmalık

Atıştırmalık tarifleri arayanlar, kolay ve sağlıklı atıştırmalıklardan biri de peynirli atıştırmalıklardır. Cherry domatesleri yarıya bölüp iki tatlı kaşığı yağsız ya da az yağlı peynirle birlikte (dilerseniz tam tahıllı bir dilim ekmeğin üzerine koyarak) tüketebilir, kekik, fesleğen gibi baharatlarla da tadını daha ferah bir hale getirebilirsiniz.

4. Yoğurt İçeren Sağlıklı Atıştırmalıklar

Meyveli Yoğurt

Sağlıklı atıştırmalık tariflerinden biri de yoğurtla hazırlananlar. Yoğurtla hazırlayacağınız sağlıklı atıştırmalıklar da hem ferah hem de hafif olmaları açısından tercih etmeniz gereken ara öğün besinleridir. Hemen her meyveyi yoğurtla birlikte tüketebileceğiniz için yoğurtlu atıştırmalıklar size geniş bir skala sunar. Bir kâse yoğurdun içine çilek, muz, böğürtlen, yabanmersini vb. meyveleri ekleyerek kendinize sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Üstelik tüm bunlar asla zamanınızı almaz ve sindirimi de kolaydır. Midenizi yumuşatarak tokluk hissine yardımcı olur; gün içinde almanız gereken kalsiyum miktarına katkıda bulunur ve meyvelerden de gerekli vitaminleri alırsınız. Yoğurdun içine ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal ile atıştırmalığınızı sağlıklı bir tatlı haline getirebilir, meyveleri ballı yoğurda batırarak tüketebilirsiniz. Yulaf ve diğer tahıllar da yoğurda iyi bir eşlikçi olacaktır.

5. Havuç ve Salatalık

Havuc ve Salatalık

Havuç ve salatalık da gün içinde tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alır. Eğer evdeyseniz ve açlığınızı bastırmak istiyorsanız, atıştırmalık tarifler hazırlayacak vaktiniz de yoksa  hemen buzdolabına koşup neredeyse hiç kalorisi olmayan, dinçlik ve sağlık veren atıştırmalıklardan birkaç tane yıkayıp tüketin deriz. İşyerinde ya da gün içinde dışarıdaysanız, evde kolaylıkla yıkayıp bir kilitli poşete koyacağınız bu sağlıklı atıştırmalıklar öğün aralarında kurtarıcınız olacaktır. Eğer ekşi tatlardan hoşlanıyorsanız, havuç ve salatalığa limon sıkıp tüketebilirsiniz elbette. Herkes bilir ki limonlu havuç harika olur.

6. Elma

Elma

Son olarak, sağlıklı atıştırmalıkların kraliçesini sunalım dedik. Çok basit: Elma. İster kırmızı ister yeşil, gün içinde tüketeceğiniz orta boy bir elma hem günlük E vitamini ihtiyacınızı karşılayarak size dinçlik verecek ve stres seviyenizi azaltmaya yardımcı olacak, hem de lifli yapısı sayesinde tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Atıştırmalıkların yanında ufak bir kaçamak yapmak isteyenlere sağlıklı smoothieler yazımızı hazırladık. Görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı